„S muslimskou Evropou nemám problém,“ psal v roce 2009 dnešní šéf Pirátů Ivan Bartoš. Odpovídal tak na dotaz na stranickém fóru jen krátce před tím, než byl zvolen předsedou strany, která nyní aspiruje na vedení země. Stejně tak uvedl, že hlasoval proti v referendu o vstupu Česka do Evropské unie. Dnes už ale podle svých slov vše vidí jinak. Šlo podle něj o mladickou nerozvážnost, která pramenila i z nedostatku informací.
„V referendu jsem hlasoval proti vstupu do EU. Chápu ovšem současnou integraci jako nezbytný a nezadržitelný jev. Odmítám ovšem regulační mechanismy EU a jejich neadekvátní zasahování do otázek, které přísluší řešit jednotlivým členským státům. Jsem proti schválení Lisabonské smlouvy,“ psal krátce před zvolením předsedou strany Ivan Bartoš v roce 2009 na stranickém fóru.
Sám Bartoš redakci potvrdil, že jde o autentický rozhovor a o jeho odpovědi. Zajímavý byl v této souvislosti i jeho názor na migraci a příchod muslimů do Evropy.
Byl to mladický rebelský pohled na věc, říká dnes šéf Pirátů
„Přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic, podobně jak snad ještě chvíli bude internet. Migrace je přirozená věc. Jestli, a to již vidíme ve Francii i Německu, má být Evropa do deseti až patnácti let muslimská, nemám s tím problém,“ uvedl tehdy Bartoš.
Redakci CNN Prima NEWS v krátkém rozhovoru ale řekl, že dnes už vše vidí zcela jinak. „Byl to mladický rebelský pohled na věc,“ řekl CNN Prima NEWS Bartoš, kterému v té době bylo 29 let.
„Dneska bych s muslimskou Evropou problém měl. Stejně jako u každého, tak i u mě se názory výrazně posunuly a vyvinuly. A to i v kontextu pozdějších teroristických útoků radikálů, které zcela odsuzuji, či migrační krize. Piráti dlouhodobě drží jasné migrační stanovisko, se kterým plně souzním a v souladu s ním i jednáme,“ řekl ve čtvrtek odpoledne předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ještě před rokem 2009, kdy Bartoš odpovídal na pirátském fóru, přitom Evropa zažila velké teroristické útoky islámských radikálů v Madridu a Londýně, při kterých zemřely stovky lidí. V březnu 2004 vybuchly v Madridu bomby islámských teroristů ve vlacích spojujících předměstí s centrem města. Zabily 191 lidí a přes dva tisíce jich zranily. V červenci 2005 zaútočili čtyři radikálové bombami v londýnském metru a patrovém autobuse. Zůstalo po nich 52 obětí a přes 700 zraněných.
Bartoš: Bylo mi 29 let, měl jsem málo informací
„Je to dvanáct let, člověk prochází nějakým vývojem a většinu věcí si dnes nemyslím. Zejména ty, které se týkají globálních věcí, bych ani neřekl,“ zdůraznil Bartoš.
Názory změnil i v oblasti vstupu země do Evropské unie. Referendum o vstupu do EU proběhlo v roce 2003. „Jsem rád, že víc lidí hlasovalo pro a v EU jsme. Hovoří se tam i o tom, že je to nějaký můj subjektivní názor,“ dodal kandidát koalice Pirátů a STAN na premiéra.
Kdyby se hlasovalo nyní, vyjádřil by se pro vstup do EU. „Hlasoval bych pro. Objektivně to přináší za celou dobu spoustu výhod. V té době existovala poměrně masivní informační kampaň, kterou jsem vnímal dost neobjektivně i vzhledem k tomu, jaké jsem měl známé v jiných zemích EU. Je to opravdu dávná historie. Bylo mi 29 let a měl jsem málo informací,“ doplnil předseda strany.