reklama

S odborníkem vyberete ta pravá okna na chatu nebo chalupu

Výměna oken vás časem čeká i na chatě nebo chalupě. A protože i zde platí, že okna jsou očima domu, měli byste je pečlivě vybírat, aby vzhled domu neutrpěl. Ale v potaz musíte brát i další jejich parametry.

reklama

Podle čeho nová okna vybírat?

Až budete nová okna vybírat, držte se hlavně svých požadavků. Nemusíte se bát, že by byla v tomto případě nějaká speciální okna. Můžete použít běžně dostupná okna. Jen je trošku přizpůsobte charakteru stavby. Do srubů a roubenek se budou hodit špaletová okna. Musíte u nich ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Myslete také na tepelně technické parametry.

Důležitá je i vaše preference materiálu. Určující je i to, jak objekt využíváte – zda celoročně, nebo sezónně. A v neposlední řadě hraje roli také rozpočet. Podle toho, jak během roku chatu využíváte, můžete zvolit typ prosklení nových oken. Pokud sem jezdíte celoročně, sáhněte po izolačním trojsklu, má lepší tepelně-technické vlastnosti. Jste-li pouze sezónními uživateli a pobýváte tam většinou jen od jara do podzimu, postačí vám okna s izolačním dvojsklem.

Jak se vypořádat s vlhkostí

U starších budov bývá obvykle problém s vlhkostí. Určitě byste při výměně sáhli raději po oknech dřevěných, která se sem budou více hodit více než plastová. Budou ovšem více trpět vnitřní vzdušnou vlhkostí, která je dokáže zásadně a velmi rychle poškodit. A to zejména v případech, že objekt využíváte po celý rok.

Můžete sáhnout po oknech plastových, která mají dřevěný dekor. Oproti dřevěným oknům pak vizuálně nepoznáte rozdíl. Pokud zvolíte dřevěná okna, měla by mít vícevrstvou povrchovou úpravu. Tu bude třeba pravidelně – dvakrát do roka – ošetřit. Rámy bude třeba omýt, osušit a napustit balzamovacím prostředkem, který obnoví jejich původní vlastnosti.

Chcete mít dělená okna?

Okna s rozdělenými tabulkami dodají chalupě typický ráz. Pokud se jich ani při jejich výměně nechcete vzdát, i moderní okna vám to umožní. Jednou z možností jsou meziskelní příčky. Jak název napovídá, umisťují se mezi skla do meziskelního prostoru. Při umývání oken vám pak nebude na ploše nic překážet. Na druhou stranu se zhoršují tepelně-izolační vlastnosti.

K rozdělení okenních tabulí můžete použít také nalepovací příčky. Ty jednoduše nalepíte z vnější i vnitřní strany. Mezi skla potom použijte ještě meziskelní rámeček, který zakryje rubové, nalepovací strany příček. Poslední možností je použití vodorovných sloupků, tzv. poutců. Sklo je jimi rozděleno na samostatné části. Toto řešení se nehodí na malá, úzká okna, protože okenní tabule se tímto způsobem zmenšují.

Myslete i na zabezpečení

Při výměně oken je dobré se zamyslet také nad možným zabezpečením. U chat a chalup to platí dvojnásob, protože zde nejste každý den. Opět si musíte stanovit požadavky, které by zabezpečení mělo splnit. Možností je mnoho.

Elektromagnetické kontakty, které se dají napojit na poplašné zařízení. To v případě narušení pošle zprávu přímo do vašeho telefonu. Bezpečnostní zasklení, které má vyšší mechanickou i teplotní odolnost. Bezpečnostní kování, které umožňuje přidat více uzamykacích a bezpečnostních bodů. A to tak, aby je nevítaný návštěvník nezaznamenal. Venkovní rolety budou plnit hned dvě funkce – dokonale zastíní a zároveň zvýší bezpečnost. Venkovní mříže jsou také řešením, ale domu na kráse nepřidají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama