reklama

S odborníkem vyberete ta pravá okna na chatu nebo chalupu

Jak vybírat okna na chatu či chalupu.
Zdroj: Prima DOMA

Výměna oken vás časem čeká i na chatě nebo chalupě. A protože i zde platí, že okna jsou očima domu, měli byste je pečlivě vybírat, aby vzhled domu neutrpěl. Ale v potaz musíte brát i další jejich parametry.

reklama

Podle čeho nová okna vybírat?

Až budete nová okna vybírat, držte se hlavně svých požadavků. Nemusíte se bát, že by byla v tomto případě nějaká speciální okna. Můžete použít běžně dostupná okna. Jen je trošku přizpůsobte charakteru stavby. Do srubů a roubenek se budou hodit špaletová okna. Musíte u nich ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Myslete také na tepelně technické parametry.

Důležitá je i vaše preference materiálu. Určující je i to, jak objekt využíváte – zda celoročně, nebo sezónně. A v neposlední řadě hraje roli také rozpočet. Podle toho, jak během roku chatu využíváte, můžete zvolit typ prosklení nových oken. Pokud sem jezdíte celoročně, sáhněte po izolačním trojsklu, má lepší tepelně-technické vlastnosti. Jste-li pouze sezónními uživateli a pobýváte tam většinou jen od jara do podzimu, postačí vám okna s izolačním dvojsklem.

Podle užívání chaty sáhněte po izolačním dvojsklu nebo trojsklu
Podle užívání chaty sáhněte po izolačním dvojsklu nebo trojsklu
Zdroj: Prima DOMA

Jak se vypořádat s vlhkostí

K tématu

U starších budov bývá obvykle problém s vlhkostí. Určitě byste při výměně sáhli raději po oknech dřevěných, která se sem budou více hodit více než plastová. Budou ovšem více trpět vnitřní vzdušnou vlhkostí, která je dokáže zásadně a velmi rychle poškodit. A to zejména v případech, že objekt využíváte po celý rok.

Můžete sáhnout po oknech plastových, která mají dřevěný dekor. Oproti dřevěným oknům pak vizuálně nepoznáte rozdíl. Pokud zvolíte dřevěná okna, měla by mít vícevrstvou povrchovou úpravu. Tu bude třeba pravidelně – dvakrát do roka – ošetřit. Rámy bude třeba omýt, osušit a napustit balzamovacím prostředkem, který obnoví jejich původní vlastnosti.

O dřevěná okna je potřeba pečovat
O dřevěná okna je potřeba pečovat
Zdroj: Prima DOMA

Chcete mít dělená okna?

Okna s rozdělenými tabulkami dodají chalupě typický ráz. Pokud se jich ani při jejich výměně nechcete vzdát, i moderní okna vám to umožní. Jednou z možností jsou meziskelní příčky. Jak název napovídá, umisťují se mezi skla do meziskelního prostoru. Při umývání oken vám pak nebude na ploše nic překážet. Na druhou stranu se zhoršují tepelně-izolační vlastnosti.

K rozdělení okenních tabulí můžete použít také nalepovací příčky. Ty jednoduše nalepíte z vnější i vnitřní strany. Mezi skla potom použijte ještě meziskelní rámeček, který zakryje rubové, nalepovací strany příček. Poslední možností je použití vodorovných sloupků, tzv. poutců. Sklo je jimi rozděleno na samostatné části. Toto řešení se nehodí na malá, úzká okna, protože okenní tabule se tímto způsobem zmenšují.

Okna můžete vizuálně rozdělit i dodatečně
Okna můžete vizuálně rozdělit i dodatečně
Zdroj: Prima DOMA

Myslete i na zabezpečení

K tématu

Při výměně oken je dobré se zamyslet také nad možným zabezpečením. U chat a chalup to platí dvojnásob, protože zde nejste každý den. Opět si musíte stanovit požadavky, které by zabezpečení mělo splnit. Možností je mnoho.

Elektromagnetické kontakty, které se dají napojit na poplašné zařízení. To v případě narušení pošle zprávu přímo do vašeho telefonu. Bezpečnostní zasklení, které má vyšší mechanickou i teplotní odolnost. Bezpečnostní kování, které umožňuje přidat více uzamykacích a bezpečnostních bodů. A to tak, aby je nevítaný návštěvník nezaznamenal. Venkovní rolety budou plnit hned dvě funkce – dokonale zastíní a zároveň zvýší bezpečnost. Venkovní mříže jsou také řešením, ale domu na kráse nepřidají.

Venkovní rolety zastíní i zabezpečí
Venkovní rolety zastíní i zabezpečí
Zdroj: Prima DOMA

Tagy: dřevo sklo chata plast bezpečnost chalupa izolace výběr oken špaleta
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Petříček má smůlu. ČSSD chce v čele kandidátky Maláčovou, voliče má lákat i Stropnický

Petříček má smůlu. ČSSD chce v čele kandidátky Maláčovou, voliče má lákat i Stropnický

Sociální demokracii v Praze by měla vést do voleb ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. ČSSD původně počítala, že v čele kandidátky bude exministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten však na dubnovém sjezdu kandidoval proti šéfovi strany Janu Hamáčkovi, který nakonec předsednický post uhájil. Hamáček pak nechal Petříčka z ministerstva odvolat.

Politika

Beruško, jsi Okamurova služtička, vpálil Novotný Hyťhové. Pohádali se kvůli očkování

Beruško, jsi Okamurova služtička, vpálil Novotný Hyťhové. Pohádali se kvůli očkování

Slovní přestřelku plnou emocí a urážek rozpoutali ve vysílání CNN Prima NEWS starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a poslankyně z Trikolóry Tereza Hyťhová. Hádali se o covid pasech, Jaromíru Jágrovi i stranické příslušnosti šestadvacetileté poslankyně. „Jsi z SPD, beruško,“ vpálil jí Novotný. O Jágrovi řekl, že i když je to jeho kamarád, není to „neostřejší tužka v penále“.

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz
Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama