reklama

S odborníkem vyberete ta pravá okna na chatu nebo chalupu

Výměna oken vás časem čeká i na chatě nebo chalupě. A protože i zde platí, že okna jsou očima domu, měli byste je pečlivě vybírat, aby vzhled domu neutrpěl. Ale v potaz musíte brát i další jejich parametry.

reklama

Podle čeho nová okna vybírat?

Až budete nová okna vybírat, držte se hlavně svých požadavků. Nemusíte se bát, že by byla v tomto případě nějaká speciální okna. Můžete použít běžně dostupná okna. Jen je trošku přizpůsobte charakteru stavby. Do srubů a roubenek se budou hodit špaletová okna. Musíte u nich ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Myslete také na tepelně technické parametry.

Důležitá je i vaše preference materiálu. Určující je i to, jak objekt využíváte – zda celoročně, nebo sezónně. A v neposlední řadě hraje roli také rozpočet. Podle toho, jak během roku chatu využíváte, můžete zvolit typ prosklení nových oken. Pokud sem jezdíte celoročně, sáhněte po izolačním trojsklu, má lepší tepelně-technické vlastnosti. Jste-li pouze sezónními uživateli a pobýváte tam většinou jen od jara do podzimu, postačí vám okna s izolačním dvojsklem.

Jak se vypořádat s vlhkostí

K tématu

U starších budov bývá obvykle problém s vlhkostí. Určitě byste při výměně sáhli raději po oknech dřevěných, která se sem budou více hodit více než plastová. Budou ovšem více trpět vnitřní vzdušnou vlhkostí, která je dokáže zásadně a velmi rychle poškodit. A to zejména v případech, že objekt využíváte po celý rok.

Můžete sáhnout po oknech plastových, která mají dřevěný dekor. Oproti dřevěným oknům pak vizuálně nepoznáte rozdíl. Pokud zvolíte dřevěná okna, měla by mít vícevrstvou povrchovou úpravu. Tu bude třeba pravidelně – dvakrát do roka – ošetřit. Rámy bude třeba omýt, osušit a napustit balzamovacím prostředkem, který obnoví jejich původní vlastnosti.

Chcete mít dělená okna?

Okna s rozdělenými tabulkami dodají chalupě typický ráz. Pokud se jich ani při jejich výměně nechcete vzdát, i moderní okna vám to umožní. Jednou z možností jsou meziskelní příčky. Jak název napovídá, umisťují se mezi skla do meziskelního prostoru. Při umývání oken vám pak nebude na ploše nic překážet. Na druhou stranu se zhoršují tepelně-izolační vlastnosti.

K rozdělení okenních tabulí můžete použít také nalepovací příčky. Ty jednoduše nalepíte z vnější i vnitřní strany. Mezi skla potom použijte ještě meziskelní rámeček, který zakryje rubové, nalepovací strany příček. Poslední možností je použití vodorovných sloupků, tzv. poutců. Sklo je jimi rozděleno na samostatné části. Toto řešení se nehodí na malá, úzká okna, protože okenní tabule se tímto způsobem zmenšují.

Myslete i na zabezpečení

Při výměně oken je dobré se zamyslet také nad možným zabezpečením. U chat a chalup to platí dvojnásob, protože zde nejste každý den. Opět si musíte stanovit požadavky, které by zabezpečení mělo splnit. Možností je mnoho.

Elektromagnetické kontakty, které se dají napojit na poplašné zařízení. To v případě narušení pošle zprávu přímo do vašeho telefonu. Bezpečnostní zasklení, které má vyšší mechanickou i teplotní odolnost. Bezpečnostní kování, které umožňuje přidat více uzamykacích a bezpečnostních bodů. A to tak, aby je nevítaný návštěvník nezaznamenal. Venkovní rolety budou plnit hned dvě funkce – dokonale zastíní a zároveň zvýší bezpečnost. Venkovní mříže jsou také řešením, ale domu na kráse nepřidají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama