reklama

S raketou na Mars: Muskův Starship je splněný sen. Gigantická loď pojme až 240 lidí

Vesmírné plavidlo Starship z dílny společnosti SpaceX má v roce 2024 přistát na Marsu a posléze na rudou planetu dopravovat lidi ze Země. Po prosincovém testu sice prototyp stroje explodoval, Elona Muska ale pokus potěšil a v příštích dnech chystá další. Proč? Protože plavidlo Starship je především zhmotnění jednoho velkého snu...

reklama

„Chtěl bych zemřít na Marsu,“ prohlásil Musk před novináři. Psal se rok 2013, Teslou tehdy jezdilo jen pár tisíc lidí a SpaceX i přes prvotní úspěchy měla daleko od světové proslulosti.

Uplynulo více než sedm let a ze soukromé vesmírné společnosti se stal technologický tahoun, který v kosmických plánech přebíjí i vládní agentury. Už i samotná NASA (americký národní úřad pro letectví a vesmír) se postupně svěřuje do služeb SpaceX, protože pochopila, že je to pro ni mnohem bezpečnější a hlavně levnější řešení.

Jelikož Musk už dobyl orbitu, přesměroval teď veškeré své úsilí k cestě na Mars. K projektu, o kterém se mezi astronauty špitá už dlouhá desetiletí, a přece se k němu ještě nikdo neodvážil. Dopravit lidskou posádku na Mars je totiž v první řadě velmi riskantní podnik.

I proto se Starship – stroj, který má lidi na Mars transportovat – vymyká všem dosavadním představám o kosmických lodích. Je obrovský, obnovitelný, vysokokapacitní a bude sloužit i jako čerpací stanice, informovala BBC.

Musk se nechal slyšet, že uvnitř lodi Starship bude celkem 40 kabinek, což umožní dopravu k Marsu zhruba stovce lidí. Maximální kapacita počítá ale i s 240 pasažéry.

Dvakrát větší než Falcon 9

Jak už bývá při cestování do vesmíru zvykem, „marťanský“ stroj má dvě části – raketu Super Heavy, pomocí které překoná hranici atmosféry, a poté samotné plavidlo Starship, jenž bude pokračovat na orbitu a posléze k Marsu. Celý vesmírný aparát měří 120 metrů, je tedy zhruba dvakrát vyšší než Falcon 9.

Po odpojení dvou modulů raketa Super Heavy klesne zpátky k Zemi, kde ji inženýři ze SpaceX budou moci po revizi znovu použít. Starship bude v tu dobu v ideálním případě pokračovat k orbitě, kde se na chvíli zdrží.

V další fázi Musk počítá s tím, že po orbitě bude v tu dobu kroužit jiný modul (ať už další Starship nebo jiné plavidlo), pomocí kterého si loď doplní palivo.

Pak přijde poslední a nejtěžší fáze. Starship se vydá na zhruba devět měsíců dlouhou cestu k Marsu. V roce 2024 poprvé bez posádky a během dalších měsíců už s lidmi na palubě. Musk chce totiž co nejdříve začít s kolonizací planety, která by mohla sloužit jako alternativa pro život na Zemi.

K tomu je ale ještě hodně daleko. Při posledním prosincovém testu se prototyp lodi Starship roztrhl při explozi, když nezvládl čas zabrzdit. Musk ale v příštích dnech či týdnech (v závislosi na testu motorů) chystá další pokus, při kterém má loď dosáhnout výšky 12,5 kilometrů nad Zemí a poté bezpečně přistát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama