Z pražské zoologické zahrady přišla radostná novina. Obavy ze smrtelného sloního viru na čas zastínilo mládě kočkodana Brazzova, které přišlo na svět minulou středu v časných ranních hodinách. Dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má svého prvního zde narozeného obyvatele.
„Nový pavilon goril nebyl ještě ani otevřen a už má své první mládě – malého kočkodana Brazzova. Poprvé se na něj návštěvníci mohou přijít podívat za sedm týdnů při slavnostním otevření 28. září,“ zve na nejnovější přírůstek ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „V pavilonu jsou ještě další mláďata, a to guerézy pláštíkové a samozřejmě náš gorilí sameček Ajabu. Ovšem malý kočkodan je prvním potomkem, který zde byl narozen,“ vysvětluje Bobek.
Jediné monogamní páry
Mládě se před týdnem narodilo osmileté samici Anastasii, otcem je o rok starší samec Malik. Kočkodani Brazzovi jsou jedinými zástupci svého rodu často tvořícími monogamní páry. Samec Malik je tak otcem i starších sourozenců mláděte – dvouleté samičky Mimo a ročního samečka Malangy. Ti jsou již zcela samostatní, ale se svými rodiči i tak zůstanou až do své pohlavní dospělosti, které dosáhnou v pěti letech.
Obávaný sloní virus znovu zabíjel. Zoo přišla o všechna mláďata, strach mají i v Praze
Během jediného měsíce přišla zoologická zahrada ve švýcarském Curychu o celou nejmladší generaci svých slonů. Tři zvířata zabil sloní virus, kterému zoologové teprve v poslední době přicházejí na kloub. Stejný virus zahubil v Ostravě slonici Sumitru. Aktuálně ohrožuje i pražská slůňata.
„Mládě pije a je vitální. Přestože se bez ustání zdržuje matce na břiše, už nyní se zajímá o své okolí. Jeho zkušená matka Anastasia o něj vzorně pečuje – jazykem mu čistí srst, oči i nos a zatím se s ním zdržuje stranou od ostatních členů skupiny,“ chválí její péči vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.
Svou růžovou kůží a jednobarevností je týdenní mládě zatím velmi nepodobné svým dospělým rodičům, pro které je typická tmavá kůže, olivová srst, bílý plnovous a oranžová čelenka. Zcela „vybarvit“ by se mládě mělo nejdříve za tři roky, ovšem již za půl roku se bude moci pochlubit bílými vousy, které už mají jeho starší sourozenci.
Kočkodani se seznamují se Šklíbou
Momentálně se také pražští kočkodani seznamují se svým „sousedem“ v protější expozici. Samec talapoina severního původem z vratislavské zoo, kterého podle jeho typického výrazu chovatelé nazvali Šklíba, si zde od pátku zvyká na svůj nový domov. V dalším týdnu se k němu připojí tři samice z pavilonu Afrika zblízka.
„Osidlování pavilonu tím zdaleka nekončí, v následujících týdnech očekáváme nejen nové členy rodinné gorilí skupiny – samce Kisumu a samici Duni. Podovozní karanténou si již po svém příchodu z Nizozemska prochází také štětkouni kamerunští nebo rezavohnědá prasata, která budou výběh sdílet právě s kočkodany Brazzovými,“ nastiňuje další zabydlování pavilonu kurátor primátů Jan Mengr.
Samec talapoina severního Šklíba zkoumá vnitřní i vnější výběh, kde se za hezkého počasí rád sluní. Zdroj: Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Kaloni plaví sdílí svou expozici se třemi samci krys obrovských. Zdroj: Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Obyvatelku vivária, samici nefily zlaté, výhledově ještě doplní samec. Zdroj: Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Svou expozici obydleli už před sedmi týdny také tři samci a tři samice kaloňů plavých, ve čtvrtek pak rozšířili řady noví obyvatelé vivárií – samice pavouka nefily zlaté, ploštice zákeřnice strašné, drobné žabky afričky ozdobné a zlatohlávci konžští, skvrnití i žlutobřiší spolu s mnohonožkami. Rezervaci Dja představí Zoo Praha veřejnosti 28. září při příležitosti své 91. výroční slavnosti.