Za dobu koronavirové pandemie se finanční situace samoživitelek rapidně zhoršila. Podle zakladatelky neziskové organizace Klub svobodných matek Dany Pavlouskové, se od podzimu 80 procent žádostí o pomoc týkají především nákladů na bydlení. Samoživitelky, které pracují jako osoby výdělečně činné (OSVČ), navíc již od října čekají na vyplacení ošetřovného.
Příčinou alarmující situace samoživitelek je především dlouhodobý nedostatek financí. „Typický samoživitel není schopen si v ‚normálním‘ období vytvářet výrazné finanční rezervy a covid je bezprecedentní v tom, že samoživitelům nedává žádné možnosti, jak si svou finanční situaci vylepšit nebo stabilizovat,“ vysvětlila Palousková.
Klub svobodných matek nově řeší i případy samoživitelek pracujících jako OSVČ. Ty už od října čekají na vyplacení ošetřovného. „Byl jim zamítnut kompenzační bonus a na mimořádnou okamžitou pomoc čekají s nejistotou, zda na ni dosáhnou, nebo nemají odvahu o ni žádat,“ řekla Pavlousková.
Klub proto zřídil Akademii pro samoživitele OSVČ, do které se dosud zapojilo sedm matek. „Akademie pomáhá nejen těm, kteří už OSVČ jsou a kvůli covidu se dostali do problémů, ale i těm, kteří se potřebují vymanit ze systému sociálních dávek, něco umějí a chtějí se postavit na vlastní nohy,“ vysvětlila zakladatelka projektu.
Klub loni rozdal osm milionů korun
Zvýšenou pomoc matkám či otcům poskytuje organizace už od jara, kdy sice samoživitelé byli schopni uhradit náklady za bydlení a nezbytné výdaje, nezbyly jim však peníze na potraviny, léky či oblečení. „Od podzimu se situace zhoršila, osm žádostí z deseti se týkají prosby o pomoc s náklady na bydlení. V roce 2019 jsme rozdali na pomoci necelý milion korun, podle předběžných čísel to za minulý ‚covidový‘ rok 2020 bude rekordních osm milionů,“ uvedla Pavlousková.
Klub svobodných matek i přes svůj název pomáhá i samoživitelům otcům, kteří ovšem netvoří ani pět procent klientely. „Poskytujeme pomoc na třech úrovních – finanční, materiální a právní. Finanční pomoc poskytujeme v rámci programů pomoci, aktuálně se jedná o Covid program s příspěvkem až čtyři tisíce korun na potraviny a až deset tisíc korun na bydlení,“ uvedla Pavlousková.
Podle ní jsou neziskové organizace jedinou možnou pomocí pro samoživitele, kterým byla zamítnuta žádost o státní sociální podporu. Aktuálně finančně pomáhají i se zařízením počítačové techniky pro distanční výuku dětí. „Materiální pomoc probíhá v rámci charitativního obchodu Fashion Charity Shop, kdy shromažďujeme dámské oblečení od veřejnosti a firemních dárců,“ dodala Pavlousková.