Zimní sportovci ve Velké Británii si momentálně nežijí jako v bavlnce. Kvůli pandemii koronaviru přišli na dotacích dohromady o osm milionů liber, což je zhruba 250 milionů korun. A sport tedy v současné době negeneruje tolik peněz jako za normálních časů. Například excelentní rychlobruslařka Elise Christieová si proto teď drží několik vedlejších prací – včetně rozvozu pizzy.
Pro pořádek – Elise Christieová, specializující se na krátkou dráhu, není žádnou druhořadou rychlobruslařkou. Velkou Británii reprezentovala na třech olympijských hrách, čtvrtou účast by do životopisu měla přidat příští rok v Pekingu. V roce 2017 vyhrála zlato na mistrovství světa v Rotterdamu na trati 1500 metrů, ze světových i evropských šampionátů má pak další kupu medailí.
Člověk by řekl, že takto úspěšná reprezentantka – která se ve Velké Británii dokonce podle novin Sunday Times stala Sportovkyní roku 2017 – bude mít perfektní podmínky pro trénink. Jenže omyl. V současnosti nemá stejně jako všichni její kolegové zimní sportovci na růžích ustláno. Vinou koronaviru byly značně sesekány dotace pro britské sportovce věnující se zimním disciplínám. Konkrétně v přepočtu o 250 milionů korun.
Přes den sportovec, večer rozvážeč pizzy
Proto Christieová, rodačka ze Skotska, a další nemají dostatek prostředků na to, aby se dostatečně připravili na následující velké akce – zejména pak pekingskou olympiádu. Těžko zvládají ufinancovat tréninky. Peníze proto shánějí, kde se dá.
Úspěšná tvář takzvaného short tracku se nechala zaměstnat u řetězce Pizza Hut, pro který po večerech po Nottinghamu rozváží do rodin oblíbený pokrm v krabici. Sama navíc uvedla, že toto není jediná extra práce.
„Jdeme na to. Přes den profesionální sportovec, večer rozvážeč pizzy. Musím říct, že tenhle týden se na mě usmálo štěstí. Vrátila jsem se k tréninku se svým úžasným týmem, udělala pár fotek pro chystanou knihu. Je vzrušující být zase takhle produktivní. A v pizzerii jsem si našla novou rodinu, je to vážně skvělá parta lidí,“ napsala 30letá závodnice nedávno na sociálních sítích.
Kolize se soupeřkou a psychické problémy
Rychlobruslení se Christieová věnuje od 12 let. Do té doby byl její život spjatý také s ledem a noži, ovšem v jiné formě – dělala krasobruslení. Ovšem nelíbilo se jí, že o výsledcích rozhoduje subjektivní pohled rozhodčích. Nicméně i short track má stinné stránky. V rámci olympiády v ruském Soči v roce 2014 zažila pravděpodobně nejkrušnější období kariéry, kdy jí chodily výhrůžky smrtí od jihokorejských fanoušků. Vlnu nevraživých zpráv způsobila kolize s rychlobruslařkou Park Seung-Hi.
Celkově na olympijských hrách zatím měla Britka smůlu – mnohokrát byla ze závodů diskvalifikována. Možná i neúspěchy na největší sportovní akci částečně mohly za to, že Christieová zažila dvouleté období, během kterého užívala antidepresiva kvůli psychickým problémům, jež dokonce vyústily v sebepoškozování.
Teď je však odhodlána udělat vše pro to, aby za necelý rok uspěla v Pekingu. Za případným sukcesem se bude částečně skrývat i rozvoz pizzy.