V čínském experimentálním fúzním reaktoru se vědcům podařilo rozžhavit na téměř 18 minut plazmu na teplotu 70 milionů stupňů Celsia. Na chvíli tak tokamak EAST stvořil umělé slunce, které může být do budoucna obrovským zdrojem nevyčerpatelné a stoprocentně ekologické energie.
Stavba umělých sluncí a měsíců už dávno nepatří jen do sci-fi. Čína už dříve představila myšlenku osvětlovat v noci umělým měsícem města a nedávno se pustila také do tvorby umělého slunce. Ačkoli v případě tamního tokamaku jde spíše o obrovský energetický zdroj, který se ke Slunci, jaké pozorujeme na obloze, pouze připodobňuje.
Tokamak EAST rozpálil plazmu natolik efektivně, že na necelých 18 minut (1 056 sekund) vznikl energetický zdroj, který byl pětkrát teplejší než Slunce. Web Live Science úspěch vědců komentoval s tím, že se lidstvo přiblížilo k tvorbě prakticky nekonečného zdroje čisté energie.
V Číně navíc při práci na prototypu umělého slunce postupují obdivuhodně svižně. V květnu minulého roku dokázal tamní tokamak udržet nestabilní energii jen po necelé dvě minuty. Tehdy se ale plazma rozpálila na teplotu 120 milionů Celsia (osmkrát více než Slunce).
Francouzi jsou pozadu
Doposud drželi prvenství ve žhavení plazmy Francouzi. V roce 2003 v tokamaku Tore Supra udrželi umělé slunce stabilní během šesti a půl minut.
Principy fúzní energie, která provází procesy ve vesmíru, už začínají obdivovat i v jiných zemích. Ve Spojených státech by měly postavit fúzní reaktor do roku 2025. To Velká Británie už chce do roku 2030 generovat pomocí fúzní energie elektřinu pro komerční účely.
Čína, která je v pomyslném závodě o tvorbu umělého slunce prozatím nejdál, mezitím plánuje stavbu nového tokamaku. Ten by měl spatřit světlo světa krátce po roce 2030.
Web Science Alert ale upozornil, že lidstvo má před sebou ještě dlouhou cestu. „V současnosti lidé dávají do fúzního generátoru mnohem více energie, než kolik si z něj mohou vzít,“ napsal.