reklama

Sbor volitelů by měl formálně dovršit zvolení Bidena. Trump to ale možná změní

Sbor volitelů by měl oficiálně podtvrdit Joea Bidena ve funkci prezidenta Spojených států a definitivně tak skončit americké prezidentské volby. Tradičně je tato záležitost pokládána za formalitu, letos je ale situace kvůli soudním sporům Donalda Trumpa o něco ožehavější.

reklama

Volitelé jsou jednotlivci nominovaní svými politickými stranami. Většinou se jedná o straníky s politickými ambicemi nebo dlouhodobé členy strany. V New Yorku bude například jednou z volitelek kandidátka na prezidentku v roce 2016 Hillary Clintonová.

Američtí volitelé se opět sejdou po čtyřleté pauze, aby dali hlas tomu prezidentskému kandidátovi, který v jejich státě získal nejvíc hlasů. Podle volebních výsledků by tak pro Joea Bidena mělo hlasovat 306 z celkových 538 volitelů. Donaldu Trumpovi by svůj hlas mělo dát zbylých 232.

Hlasování volitelů je poměrně staromódní –⁠ své hlasy odevzdávají na papíře, který je potom v několika kopiích rozesílán po celých Spojených státech. Ten nejdůležitější dostane americký Kongres v čele se současným viceprezidentem.

Rozhodnutí bude oficiální až 6. Ledna, kdy viceprezident Mike Pence otevře na společné schůzi Kongresu všechny hlasovací obálky, sečte hlasy a vyhlásí jméno příštího prezidenta a viceprezidenta. Nová hlava státu se pak 20. ledna chopí moci.

Ve Spojených státech se dlouhodobě vedou spekulace o tom, jestli volitelé mohou hlasovat pro jiného kandidáta než toho, kterého si v jejich státě zvolili voliči. Ve 32 amerických státech jsou volitelé k hlasování pro vybraného kandidáta vázáni zákonem, federální ústava jim ale nic podobného nenařizuje. Teoreticky mohou dát dokonce hlas osobě, která na prezidenta Spojených států vůbec nekandidovala.

Celkem je od vzniku Spojených států evidováno 165 „nevěrných“ volitelů. Minulé hlasování se pravidla rozhodlo porušit deset z nich. Ještě nikdy v historii Spojených států to ale výsledky nezvrátilo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama