reklama

Sbor volitelů by měl formálně dovršit zvolení Bidena. Trump to ale možná změní

Sbor volitelů by měl oficiálně podtvrdit Joea Bidena ve funkci prezidenta Spojených států a definitivně tak skončit americké prezidentské volby. Tradičně je tato záležitost pokládána za formalitu, letos je ale situace kvůli soudním sporům Donalda Trumpa o něco ožehavější.

reklama

Volitelé jsou jednotlivci nominovaní svými politickými stranami. Většinou se jedná o straníky s politickými ambicemi nebo dlouhodobé členy strany. V New Yorku bude například jednou z volitelek kandidátka na prezidentku v roce 2016 Hillary Clintonová.

Američtí volitelé se opět sejdou po čtyřleté pauze, aby dali hlas tomu prezidentskému kandidátovi, který v jejich státě získal nejvíc hlasů. Podle volebních výsledků by tak pro Joea Bidena mělo hlasovat 306 z celkových 538 volitelů. Donaldu Trumpovi by svůj hlas mělo dát zbylých 232.

Hlasování volitelů je poměrně staromódní –⁠ své hlasy odevzdávají na papíře, který je potom v několika kopiích rozesílán po celých Spojených státech. Ten nejdůležitější dostane americký Kongres v čele se současným viceprezidentem.

Rozhodnutí bude oficiální až 6. Ledna, kdy viceprezident Mike Pence otevře na společné schůzi Kongresu všechny hlasovací obálky, sečte hlasy a vyhlásí jméno příštího prezidenta a viceprezidenta. Nová hlava státu se pak 20. ledna chopí moci.

Ve Spojených státech se dlouhodobě vedou spekulace o tom, jestli volitelé mohou hlasovat pro jiného kandidáta než toho, kterého si v jejich státě zvolili voliči. Ve 32 amerických státech jsou volitelé k hlasování pro vybraného kandidáta vázáni zákonem, federální ústava jim ale nic podobného nenařizuje. Teoreticky mohou dát dokonce hlas osobě, která na prezidenta Spojených států vůbec nekandidovala.

Celkem je od vzniku Spojených států evidováno 165 „nevěrných“ volitelů. Minulé hlasování se pravidla rozhodlo porušit deset z nich. Ještě nikdy v historii Spojených států to ale výsledky nezvrátilo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci
360°

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

Je mu 60 a hledá ho Interpol. Viceprezident Surinamu nastoupil jako fotbalový kapitán
Fotbal

Je mu 60 a hledá ho Interpol. Viceprezident Surinamu nastoupil jako fotbalový kapitán

Žádný Messi nebo Ronaldo, fotbalový svět se v posledních hodinách baví 60letým viceprezidentem jihoamerického státu Surinam Ronniem Brunswijkem. V úterý nastoupil do prvního kola fotbalové Ligy CONCACAF, což je africká obdoba Evropské ligy. Týmu Inter Moengotapoe, jehož je majitelem i předsedou, navíc navlékl kapitánskou pásku. Na odvetu už ale nemůže, hrozí mu zatčení Interpolem.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama