reklama

Sbor volitelů by měl formálně dovršit zvolení Bidena. Trump to ale možná změní

Sbor volitelů by měl oficiálně podtvrdit Joea Bidena ve funkci prezidenta Spojených států a definitivně tak skončit americké prezidentské volby. Tradičně je tato záležitost pokládána za formalitu, letos je ale situace kvůli soudním sporům Donalda Trumpa o něco ožehavější.

reklama

Volitelé jsou jednotlivci nominovaní svými politickými stranami. Většinou se jedná o straníky s politickými ambicemi nebo dlouhodobé členy strany. V New Yorku bude například jednou z volitelek kandidátka na prezidentku v roce 2016 Hillary Clintonová.

Američtí volitelé se opět sejdou po čtyřleté pauze, aby dali hlas tomu prezidentskému kandidátovi, který v jejich státě získal nejvíc hlasů. Podle volebních výsledků by tak pro Joea Bidena mělo hlasovat 306 z celkových 538 volitelů. Donaldu Trumpovi by svůj hlas mělo dát zbylých 232.

Hlasování volitelů je poměrně staromódní –⁠ své hlasy odevzdávají na papíře, který je potom v několika kopiích rozesílán po celých Spojených státech. Ten nejdůležitější dostane americký Kongres v čele se současným viceprezidentem.

K tématu

Rozhodnutí bude oficiální až 6. Ledna, kdy viceprezident Mike Pence otevře na společné schůzi Kongresu všechny hlasovací obálky, sečte hlasy a vyhlásí jméno příštího prezidenta a viceprezidenta. Nová hlava státu se pak 20. ledna chopí moci.

Ve Spojených státech se dlouhodobě vedou spekulace o tom, jestli volitelé mohou hlasovat pro jiného kandidáta než toho, kterého si v jejich státě zvolili voliči. Ve 32 amerických státech jsou volitelé k hlasování pro vybraného kandidáta vázáni zákonem, federální ústava jim ale nic podobného nenařizuje. Teoreticky mohou dát dokonce hlas osobě, která na prezidenta Spojených států vůbec nekandidovala.

Celkem je od vzniku Spojených států evidováno 165 „nevěrných“ volitelů. Minulé hlasování se pravidla rozhodlo porušit deset z nich. Ještě nikdy v historii Spojených států to ale výsledky nezvrátilo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

EURO 2021

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
Královna zveřejnila dojemný snímek s milovanými muži. Fanoušky chytil za srdce
Tenistce ruply nervy. Ve frustraci se poškrábala na krku tak, že ji museli ošetřit
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama