Komunisté trvají na odebrání deseti miliard z obranného rozpočtu, jinak nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok v závěrečném sněmovním schvalování. KSČM počítá s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu, uvedl předseda strany Vojtěch Filip.
Filip to řekl po pátečním jednání vedení KSČM s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Celá vláda s navrhovaným škrtem v kapitole ministerstva obrany nesouhlasí.
Poslanci KSČM chtějí převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. „Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům a sociálnímu systému v řešení pandemie covidu, než aby udělala nákupy,“ uvedl Filip. Pokud Sněmovna s přesunem nebude souhlasit, poslanci KSČM návrh rozpočtu jako celku nepodpoří.
Komunisté počítají s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu, uvedl Filip. Schillerová před tím kvůli epidemii nového koronaviru přitom varovala. „Zaplatíte všechny mandatorní výdaje a potom se hospodaří s desetinou předchozího rozpočtu. A ministr financí rozhoduje, co se může proplatit. Omezí se tak investice a rozpočtové provizorium prohlubuje hospodářskou krizi a problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský,“ upozornila po jednání s vedením KSČM.
Filip: Měl přijít ministr obrany, ale náš názor by nezměnil
Filip uvedl, že Schillerová byla přesvědčivá, ale nestačilo to. Podle jeho názoru měl přijít spíše ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Filip je připraven se s Metnarem sejít, a to i bez zprostředkování prezidentem Milošem Zemanem, jak hlava státu nabídla. Předseda KSČM zdůraznil, že Metnar názor komunistů nezmění. „Ale mohl by změnit názor on. Nebudeme trvat na tom, aby rezignoval,“ dodal.
Dolní komora bude rozpočet schvalovat ve středu. Menšinová vláda ANO a ČSSD nemá ve Sněmovně dostatek hlasů, musí se proto spolehnout na KSČM, která kabinet toleruje. Předchozí rozpočty komunisté podpořili. Že by vládu podržela některá z dalších opozičních stran, není pravděpodobné.
Pokud by rozpočet Sněmovnou neprošel do konce letošního roku, Česká republika by musela hospodařit podle rozpočtového provizoria. To znamená, že rozdělování peněz se řídí podle rozpočtu z předešlého roku.
Sněmovna už v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu. Deficit má být ve výši 320 miliard. Vláda plánuje vybrat 1 488 miliard korun a na opačné straně vydat 1 808 miliard.