Stát ke konci září hospodařil se schodkem 252,7 miliardy korun. Během jednoho měsíce se zvýšil o více než 22 miliard. Vyplývá to z čerstvých údajů ministerstva financí zveřejněných ve čtvrtek. Podle ekonomů se rozpočet vyvíjí lépe, než se čekalo, a je tak možné, že celkový letošní schodek se zastaví na úrovni kolem 350 miliard korun.
Tempo prohlubování rozpočtového schodku se i v září snížilo a rovněž absolutní nárůst byl mírně nižší než v srpnu. Zářijový přírůstek deficitu je však meziročně o téměř 17 miliard korun vyšší. Bilanci státního rozpočtu vylepšovalo saldo peněžních toků směrem do a z evropských rozpočtů. Pokud bychom tento vliv ignorovali, hospodaření státu by bylo ještě o 3,4 miliardy horší.
Příjmová strana státní kasy byla i v září ovlivněna hospodářským propadem způsobeným následky koronavirové pandemie. Stát inkasoval meziročně o čtyři procenta méně, což představuje výpadek asi 45 miliard korun. Naopak inkaso příjmů z Evropské unie se meziročně zvýšilo téměř o čtvrtinu, respektive o 18,9 miliardy.
Poměrně značný propad zaznamenal vývoj inkasa daní z příjmů právnických osob, které meziročně kleslo téměř o 20 procent. Podle ministerstva financí to bylo způsobeno především prominutím červnové zálohy na daň z příjmů právnických osob. Naopak poměrně pozitivní výsledek zaznamenaly daně z příjmů fyzických osob. Jejich meziroční pokles činil jen 2,9 miliardy korun. Daň z přidané hodnoty i spotřební daň meziročně klesly jen zhruba o dvě procenta.
Sociální dávky: plus 57 miliard
Výdajová strana rozpočtu byla ovlivněna rostoucím objemem výplat sociálních dávek. Ty se celkově zvýšily o necelých 57 miliard korun, z čehož skoro 27 miliard šlo na vrub valorizace důchodů. Dávky v nezaměstnanosti se zvýšily jen o 1,8 miliardy. O více než deset miliard narostla výplata rodičovského příspěvku nebo dávek nemocenského pojištění. Největší relativní nárůst pak zaznamenaly výdaje na investice, a to meziročně téměř o čtvrtinu.
Vláda také navýšila neinvestiční transfery rozpočtům krajů a obcí, a to o 34,7 miliardy korun. Z toho 17 miliard připadalo na zvýšení platů pedagogických i nepedagogických pracovníků na základních a středních školách. „V srpnu byl také vyplacen mimořádný příspěvek obcím na zmírnění dopadů poklesu daňových příjmů ve výši 13,4 miliardy korun,“ uvádí Ministerstvo financí.
V hospodaření státu se rovněž projevilo zvýšení běžných transferů podnikatelům v objemu 32,2 miliardy korun. Z toho necelých 18 miliard bylo vyplaceno v rámci programu Antivirus A a Antivirus B. O necelých deset miliard vzrostly běžné převody příspěvkovým a podobným organizacím. Z toho 6,6 miliardy bylo určeno na oddlužení vybraných nemocnic, uvádí ministerstvo financí v dokumentu k plnění státního rozpočtu za leden až září letošního roku.
„V souhrnu se státní rozpočet vyvíjí lépe jak na příjmové, tak i na výdajové straně. Obrázek ale zkreslují naakumulované příjmy, které se v následujících měsících nebudou opakovat, a naopak výdaje, které se budou čerpat až v závěru roku. I tak je ale vývoj státního rozpočtu lepší, než jsme očekávali, což podporuje i příznivější makroekonomické prostředí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS František Táborský, analytik Komerční banky. Podle něho je tak možné očekávat, že letošní schodek rozpočtu skončí na úrovni kolem 350 miliard korun.