Willi Weber, manažer legendy formule 1 Michaela Schumachera, po sedmi a půl letech od jeho úrazu při lyžování s tragickými následky přiznal, že tehdy udělal zásadní chybu. Tím, že neskočil do soukromého letadla a okamžitě nepřiletěl do francouzského Grenoblu, kde lékaři bojovali o život sedminásobného mistra světa, prý „zničil“ dvacetiletý vztah. A Schumacherova manželka Corinna s ním dodnes nepromluvila.
Weber popisuje posledních téměř osm let v obsáhlém rozhovoru pro německou televizní stanici RTL. Interview je však také možné chápat jako tzv. promo akci před začátkem prodeje jeho autobiografické knihy s názvem Benzín v krvi, která vyjde v pátek 27. srpna.
Bez manželky by Schumacher už nežil. Snad se jeho stav zlepší, doufá jeho bývalý šéf
O zdravotním stavu legendy formule 1 Michaela Schumachera toho veřejnost příliš neví. Když už se o sedminásobném mistrovi světa objeví nějaká informace, většinou s ní přijde jeho bývalý šéf ze stáje Ferrari Jean Todt. O svém nejlepším bývalém zaměstnanci nyní opět promluvil pro německý deník Bild.
Weber v rozhovoru i v knize prozrazuje, proč se prý přerušil kontakt se Schumacherovou rodinou: „Do dnešního dne žádný telefonát, žádný dopis. V ten den zdrcující bolesti mě Corinna Schumacherová vymazala, jak teď vím, ze svého života.“ V knize pak také stojí pasáž s otázkami, kterou mohla televize RTL zveřejnit na svých internetových stránkách: „Proč jsem po tolika letech pro jeho ženu jen opotřebovaná pneumatika, která už není k ničemu? Proč nesmím Michaela navštívit? Za co mě trestají?“
V rozhovoru Weber předkládá vysvětlení a přiznává: „Udělal jsem chybu! Že jsem tehdy hned nenasedl do letadla a nejel do nemocnice. Ale viděl jsem ten dav v televizi a říkal jsem si: ‚Co tam budu dělat, jak pomohu, nemusím tam stát frontu.‘“
Po téměř osmi letech, přesně od 29. prosince 2013 Weber už ví: „A to bylo špatně! Měl jsem okamžitě přiletět.“ Na otázku, kolikrát té chyby litoval, odpovídá: „Stokrát, tisíckrát.“
Musel jsem to celé prožít znovu, říká Weber
Weber tvrdí, že kniha je pro něj určitou formou „zpracování“ oné události a následného dění po Schumacherově lyžařské tragédii, kdy sice s nasazenou helmou zajel do nerovného terénu, aby pomohl synovi známých, a přitom zavadil o kámen, upadl a uhodil se do hlavy. Zároveň však prý otevírá staré rány: „Musel jsem si to celé znovu prožít a projít tím, což nebylo snadné. Kdybych to věděl dřív, neudělal bych to.“
Veřejnost se dlouhé roky zajímá o zdravotní stav Michaela Schumachera. Kromě výjimečných oficiálních vystoupení jeho mluvčí Sabine Kehmové lze vše ostatní označit za spekulace. Manželka Corinna Schumacherová vynakládá obrovské úsilí a prostředky, aby se ven nedostala žádná informace o stavu a životě jejího Michaela.
Tu občas přece jen „vypustí“ Schumacherův bývalý šéf ze stáje Ferrari a současný prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt. „Samozřejmě něco málo vím o tom, jak se Michaelovi daří. Ale nemohu o tom mluvit, vlastně ani o tom mluvit nechci. Pro mě se nic nezměnilo. Stav je stejný jako před osmi lety,“ tvrdí Weber.
Finančně vyčerpávající léčba Schumachera. Rodina legendy musí rozprodat majetek
Je to více než sedm let, co sedminásobný mistr světa ve formuli 1 Michael Schumacher utrpěl fatální úraz při lyžování ve francouzských Alpách. Přežil, každopádně na jeho zdravotní stav je vyhlášeno embargo a na veřejnost se vždy dostanou jen kusé informace, které naznačují, že návrat do normálního života je takřka nemožný. Jisté je, že léčba stojí skutečně hodně peněz a ty začínají docházet i rodině legendy motorsportu.
Na týdny a měsíce po Schumacherově nehodě si stále do detailů vzpomíná: „Byl jsem nešťastný, trpěl jsem jako pes. Vzpomínky se mi stále vracely, protože se mě na to lidé ptali. Znovu a znovu jsem s tím bojoval. Ale v určitém okamžiku, i poté, co mi ho Corinna nedovolila vidět, jsem za tím musel udělat tlustou čáru. Podařilo se mi odškrtnout kapitolu a netrápit se dál.“
Willi Weber, který se vyučil v oblasti hotelnictví, první peníze vydělal prodejem vysloužilých armádních uniforem a provozováním autobazaru, objevil tehdy devatenáctiletého Michaela Schumachera při závodech na rakouském okruhu Salzburgring. Okamžitě prý byl přesvědčený o jeho nadprůměrných jezdeckých dovednostech. Weber najal Schumachera jako jezdce do svého týmu formule 3, přestože s sebou nepřivezl žádné finanční prostředky. Na oplátku převzal Schumacherův management, zavázal si ho na deset let a požadoval 20 procent z jeho potenciálních příjmů, aby se mu riziko vyplatilo. Později získal od německých novinářů přezdívku „Pan 20 procent“.
Vody F1 rozbouří kniha a asi i dokument
Schumacher a Weber tvořili nerozlučnou dvojici více než 20 let. Z Schumachera se stal nejlepší pilot v historii formule 1, překoval většinu rekordů. A Weber byl manažer, který v pozadí tahal za nitky, vyjednával smlouvy a udělal z něj miliardáře. Později manažer zastupoval také Michaelova mladšího bratra Ralfa, vítězku Rallye Paříž–Dakar Juttu Kleinschmidtovou či modelku Naomi Campbellovou.
Den před Vánoci v prosinci 2013 se Weber naposledy setkal se svým „nejlepším přítelem“. Jen o šest dnů později vše skončilo.
Weber vzpomíná na „syna, kterého nikdy neměl“ s lesknoucíma se očima. „Byl to super chlap, neuvěřitelně čestný a přímý. Ale nikdy u sebe neměl žádné peníze, a tak jsem cítil povinnost zaplatit,“ vybavuje si s úsměvem Weber a dodává: „Ale to byl jeho jediný výstřelek.“
Jen 19 dnů po vydání Weberovy knihy nejen o Michaelu Schumacherovi se vody formule 1 pravděpodobně rozvlní znovu, až streamovací služba Netflix vypustí dokument s názvem Schumacher.