CNN Prima News schůze

schůze

Výpis příspěvků ke štítku „schůze“

Úvodní jednání o sporné volbě poštou je u konce. Vláda slaví, opozice neuspěla

Sněmovna ve čtvrtek završila úvodní kolo debaty o uzákonění možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Dolní komora schválila poslat návrh do druhého čtení. Následně se poslanci sešli z podnětu ANO k návrhu zákona tohoto hnutí o celostátním referendu a pak ještě rovněž z iniciativy ANO k předlohám šestice krajů ke změnám v rozpočtovém určení daní. Očekává se, že schválení návrhů programu těchto mimořádných schůzí koaliční většina neumožní.

Stanjura mě chtěl fyzicky napadnout, říká Babiš. Hádce předcházela urážka ministrovy ženy

Hlasování o státním rozpočtu ve Sněmovně předcházela slovní roztržka mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Bývalý premiér prohlásil, že „místo lhaní mohl poslancům Stanjura vyprávět o tom, jak tuneloval rozpočet Opavy skrze svou manželku“. Takové tvrzení se ministra hluboce dotklo a šel si s Babišem situaci vyříkat. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) dokonce musela schůzi přerušit. Ačkoliv se expremiér následně omluvil, neodpustil si další rýpanec. „Vy na druhé straně deset let urážíte moji rodinu. Toleroval jsem to a nezažaloval vás. Takže mi raději dejte pokoj, zatím jsem v klidu,“ prohlásil Babiš.

Babiš se při obstrukci přiznal k „vypovídávání“, připomněl expert. Zmínil i velký cirkus

Andrej Babiš si ve Sněmovně vykládá, co chce. Sám přiznal, že konkrétní body k programu schůze předloží, až se „vypovídá“. Slova šéfa hnutí ANO připomněl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS komentátor Českého rozhlasu PLUS Petr Hartman. Uznal také, že obstrukce mohou sloužit jako legitimní nástroj rozpravy nad zákonodárnými procesy, ale vzápětí pronesl, že mohou vést při nedodržení jednacího řádu až k vypnutí mikrofonu a „velkému cirkusu“. Nadměrné využívání této možnosti vyčetl opozici i komentátor Lidových novin Petr Kamberský.

Parodie v přímém přenosu. Jednání Blažka o vzniku vlády Rakušanovi nesmrdělo, říká Havlíček

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) byl tím, kdo s prezidentem a jeho týmem domluvil, aby tato vláda vznikla – a všichni to věděli. Kdo si myslí, že u toho nebyl Martin Nejedlý, je naivní jako konev. V pořadu Partie Terezie Tománková to uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Proto nechápe, proč se po setkání ministra s poradcem exprezidenta Miloše Zemana v restauraci lidé jako ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) „alibisticky zvedají a zvou Blažka na kobereček“. „To je normální parodie v přímém přenosu,“ zdůraznil. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) se objevuje snaha kauzu ODS „osolit“.

Hnutí ANO chce znovu ve Sněmovně hlasovat o nedůvěře Fialově vládě. Začíná sbírat podpisy

Poslanci opozičního ANO vyvolají sněmovní jednání o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Shodl se na tom klub hnutí, oznámila na tiskové konferenci jeho předsedkyně Alena Schillerová. Poslanecký klub začne sbírat podpisy pro žádost o hlasování. Naposledy se opozice pokusila svrhnout kabinet loni 2. září, schůze trvala 23 hodin a přelila se do dvou dnů.

Sněmovna: Poslanci řešili odečty tepla v bytech i služební zákon

V úterý 12. července pokračovala od 10:00 hodin mimořádná schůze Sněmovny, kterou svolala vládní koalice. Na programu byl například služební zákon nebo norma upravující dálkové odečty tepla v bytech. Vedle toho opoziční hnutí ANO ještě před začátkem schůze avizovalo, že souhlasí s novým sankčním zákonem, jenž je rovněž na programu. Bude však vetovat jeho zrychlené projednání v prvním čtení.

Opravdu celou noc nespí? Poslanci mají speciální pravidla, jak se střídat v odpočinku

Poslanci letos ve Sněmovně strávili už tři noční maratony. Naposledy dolní komoru blokovalo 37 hodin opoziční hnutí SPD kvůli pandemickému zákonu. Zákonodárci tak museli vymyslet pravidla, jak se při dlouhých obstrukčních jednáních točit, aby si alespoň na chvíli odpočinuli. Do svých kanceláří si nakoupili spacáky a zubní kartáčky a vzhůru se udržují především díky kávě a sladkému.

Rakušan: Nemůžu vědět, kdo je trestně stíhaný. Jestli peníze nejsou čisté, vrátíme je

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan během čtvrteční schůze Sněmovny sdělil, jak budou Starostové postupovat, pokud se ukáže, že některé jejich finanční zdroje pochází od trestně stíhané osoby. „Pokud se prokáže, že nám poskytl finanční dar někdo spojený s trestnou činností, takové peníze si samozřejmě nenecháme,“ řekl. Přítomným poslancům sdělil, že ani jako ministr vnitra nemá přístup do policejních zdrojů, aby zjišťoval, kdo je, či není trestně stíhán.