Sdílený lékový záznam i recepty z průkazu jsou spuštěny. Ráno služba nefungovala

Ode dneška je možné načíst recept nejen z papírového formuláře, e-mailu či SMS, ale také z občanského průkazu či pasu.

Od pondělí má naplno začít fungovat sdílený lékový záznam

Nově spuštěné načítání e-receptů z občanského průkazu nebo pasu ráno zhruba dvě hodiny nefungovalo. Na problém upozornila na Twitteru Česká lékárnická komora a informoval o něm na webu i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výdej léků podle SÚKL omezen nebyl. Načtení e-receptů z průkazu je novou možností, jak vyzvednou v lékárně léky. Další je odeslání receptu lékařem jako SMS nebo e-mail, nebo klastické vytištění papírového receptu.

„Šlo o technické potíže, které už byly odstraněny,“ řekla krátce po desáté hodině na dotaz ČTK mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Elektronických receptů bylo podle statistik SÚKL letos v květnu předepsáno zhruba 5,6 milionu, většinu dostali pacienti vytištěnou na papíře, přes 2,1 milionu jako SMS. Lékaři musí všechny vydané recepty evidovat elektronicky od roku 2018.

Lékaři a lékárníci také od dnešního dne nově mohou v systému elektronických receptů zobrazit soupis všech léků předepsaných konkrétnímu pacientovi. Lidé si mohou vlastní soupis léků zobrazit už od začátku roku. Ukáže se jim také například to, jestli neužívají více léků se stejnou účinnou látkou.

Lékařům či lékárníkům může každý přístup zakázat, buď všem nebo vybraným. U lékařů to udělalo dosud asi 2300 lidí, u lékárníků asi 2600. „Stejně tak je možné přístup povolit jen konkrétnímu lékaři,“ říká reportérka CNN Prima News Jana Schillerová. Je nutné tak učinit písemně nebo přes aplikaci eRecept.

Ministerstvo zdravotnictví to ale nedoporučuje, lékař či lékárník totiž může v soupisu odhalit i nebezpečné interakce léků. Kvůli špatnému užívání léků podle odhadů zemře v ČR každý rok asi 200 lidí. Podle průzkumu, který si resort nechal zpracovat, si více než pětina lidé nepamatuje názvy všech léků, které užívá.

Tagy: