reklama

Sdílený lékový záznam i recepty z průkazu jsou spuštěny. Ráno služba nefungovala

Nově spuštěné načítání e-receptů z občanského průkazu nebo pasu ráno zhruba dvě hodiny nefungovalo. Na problém upozornila na Twitteru Česká lékárnická komora a informoval o něm na webu i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výdej léků podle SÚKL omezen nebyl. Načtení e-receptů z průkazu je novou možností, jak vyzvednou v lékárně léky. Další je odeslání receptu lékařem jako SMS nebo e-mail, nebo klastické vytištění papírového receptu.

reklama

„Šlo o technické potíže, které už byly odstraněny,“ řekla krátce po desáté hodině na dotaz ČTK mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Elektronických receptů bylo podle statistik SÚKL letos v květnu předepsáno zhruba 5,6 milionu, většinu dostali pacienti vytištěnou na papíře, přes 2,1 milionu jako SMS. Lékaři musí všechny vydané recepty evidovat elektronicky od roku 2018.

Lékaři a lékárníci také od dnešního dne nově mohou v systému elektronických receptů zobrazit soupis všech léků předepsaných konkrétnímu pacientovi. Lidé si mohou vlastní soupis léků zobrazit už od začátku roku. Ukáže se jim také například to, jestli neužívají více léků se stejnou účinnou látkou.

Lékařům či lékárníkům může každý přístup zakázat, buď všem nebo vybraným. U lékařů to udělalo dosud asi 2300 lidí, u lékárníků asi 2600. „Stejně tak je možné přístup povolit jen konkrétnímu lékaři,“ říká reportérka CNN Prima News Jana Schillerová. Je nutné tak učinit písemně nebo přes aplikaci eRecept.

Ministerstvo zdravotnictví to ale nedoporučuje, lékař či lékárník totiž může v soupisu odhalit i nebezpečné interakce léků. Kvůli špatnému užívání léků podle odhadů zemře v ČR každý rok asi 200 lidí. Podle průzkumu, který si resort nechal zpracovat, si více než pětina lidé nepamatuje názvy všech léků, které užívá.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama