K VĚCI, Aleksi Šedo - 20.5. v 12:30
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo řekl, že jej konec skupiny MeSES, v jejímž čele stál hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, zaskočil. Opět se podle něj ukazuje špatná komunikace vlády, když ji ihned poté ke spolupráci oslovil premiér Andrej Babiš (ANO). Šedo v pořadu K věci na CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že kauzy kolem současného šéfa resortu Petra Arenbergera (za ANO) jsou dalším špatným signálem vůči veřejnosti.
Konec skupiny MeSES, tedy Mezioborové skupiny pro epidemické situace, Šeda podle jeho slov zaskočil. „S kolegou Smejkalem jsem mluvil před pár dny a najednou MeSES nebyl,“ řekl k náhlému konci skupiny Šedo.
Prymula cítí nespravedlnost: Arenbergerovy kauzy? Já skončil pro tři vteřiny bez roušky
Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula cítí jistou nespravedlnost v porovnání se současným šéfem resortu Petrem Arenbergerem (za ANO). Ten je stále ministrem, přestože vyplouvají na povrch kauzy ohledně jeho nemovitostí, zatímco Prymula na postu skončil kvůli „třem vteřinám bez roušky“. Prymula to řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Podle něj byla skupina unikátní zejména v tom, že v ní byly obsaženy osobnosti a autority z různých profesí, které však jsou relevantní k pandemii. Kromě lékařů v ní figurují také například sociolog, matematik či ekonom.
Ukončení spolupráce mezi MeSES a ministerstvem zdravotnictví považuje Šedo za velmi špatný krok, a to zejména směrem k veřejnosti. Zvláštní situace zároveň nastala, když po ukončené spolupráci premiér Andrej Babiš nabídl Smejkalovi a spol. aby radili přímo vládě. „To jsou pro společnost takové nešťastné signály,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý náměstek na ministerstvu zdravotnictví s tím, že zároveň Babišův krok kvituje, protože by spolupráci s odborníky neměl zahodit.
Celkově však krok současného ministra zdravotnictví Petra Arenbergera ukončit spolupráci s MeSES nepovažuje za dobrý a Babišova rychlá nabídka také není zcela pozitivního charakteru. „Ukazuje to opět nedostatek komunikace ve státním aparátu. Ten proces je velmi nešťastný,“ řekl Šedo.
Problém je v Arenbergerových kauzách
Šedo, který na ministerstvu působil jako náměstek hned několika ministrů, konkrétně Adama Vojtěcha (za ANO), Romana Prymula a Jana Blatného, podle svých slov zprvu Arenbergera považoval za člověka, který může komunikaci resortu zdravotnictví pozvednout, tudíž v něj vkládal své naděje.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo říká, že jej konec skupiny MeSES na ministerstvu zaskočil. Opět se podle něj ukazuje špatná komunikace vlády, když ji ihned poté ke spolupráci oslovil premiér Andrej Babiš. Zdroj: CNN Prima NEWS
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo říká, že jej konec skupiny MeSES na ministerstvu zaskočil. Opět se podle něj ukazuje špatná komunikace vlády, když ji ihned poté ke spolupráci oslovil premiér Andrej Babiš. Zdroj: CNN Prima NEWS
„U Arenbergera jsem čekal, že se těchto věcí chopí vehementně a zpočátku tomu vše nasvědčovalo,“ popsal Šedo s tím, že se však postupem času ukázalo, že komunikace se příliš neposunula. Problém je hlavně v Arenbergerových problémech ohledně jeho kauzy s nemovitostmi. „Není to dobrým signálem pro veřejnost, a proto je důležité všechny tyto věci dořešit, a pokud bude něco v nepořádku, tak z toho vyvodit důsledky,“ doplnil biochemik.
Arenberger měl navíc provádět klinické studie mimo zdravotnické zařízení a navíc jako „kosmetickou činnost“. „Je to nezvyklé v Česku, že by klinické studie probíhaly mimo zdravotnické zařízení. Že prý je to prováděno v rámci kosmetické činnosti, což jsem nepochopil,“ dodal Šedo s tím, že se současný šéf resortu zdravotnictví musí celou věc vysvětlit.