Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prověřuje pět případů z tohoto týdne, kdy lidé dostali po očkování proti covidu alergickou reakci. Problémy se objevily po aplikaci vakcíny, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Na tiskové konferenci to podle agentury Reuters v pátek večer uvedl jeden z čelních představitelů FDA Peter Marks. Varování před nežádoucími účinky vydalo také Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.
Podle Markse, pod kterého v rámci FDA spadá vývoj vakcín, se alergické reakce po očkování objevily ve více amerických státech včetně Aljašky. Odborník také uvedl, že příčinou nežádoucích účinků by mohla být chemická sloučenina polyethylenglykol (PEG). Tu přitom obsahuje nejen vakcína od Pfizeru, ale i ta od společnosti Moderna, kterou americké úřady schválily v pátek. Marks na tiskové konferenci připustil, že alergické reakce na PEG mohou být o něco častější, než se dosud myslelo.
Po očkování proti covidu zkolabovala sestřička v přímém přenosu. Vakcíně dál důvěřuje
Sestřičku z amerického státu Tennessee postihly zdravotní komplikace krátce po aplikaci vakcíny proti covidu od společnosti Pfizer. Tiffany Doverová zrovna v živém televizním vstupu hovořila o důležitosti očkování pro zdravotníky, když se zhroutila k zemi. Pomoci jí následně museli dva kolegové. Podle doktorů chvilková slabost sestřičky nijak nesouvisela se složením vakcíny.
„Nepodávejte vakcínu osobám se známou anamnézou závažné alergické reakce,“ varuje společnost Pfizer hned v úvodu své zprávy, kterou vydala.
Případy nežádoucích účinků z Aljašky jsou podle FDA podobné těm, které se odehrály minulý týden ve Velké Británii. Britský Regulační úřad pro léky a zdravotnické produkty následně vydal doporučení, aby nikdo, kdo v minulosti prodělal anafylaktický šok nebo těžké alergické reakce na léky či jídlo, raději neabsolvoval očkování vakcínou od společnosti Pfizer. V příbalovém letáku vakcinologická společnost upozorňuje na možnost, že alergická reakce nastane po vpichu bezprostředně. „Dojde-li k akutní anafylaktické reakci, musí být okamžitě k dispozici vhodná léčba používaná k zvládnutí okamžitých alergických reakcí.“
FDA ale po vzoru Britů postupovat zatím nechce. Podle úřadu většině Američanů, kteří jsou na něco alergičtí, nebezpečí nehrozí. Vakcíně by se měli vyhnout pouze ti, kteří měli vážnou alergickou reakci po očkování nebo na nějakou konkrétní složku vakcín od Pfizeru a Moderny.
Pro případ, že by se nežádoucí účinky nadále vyskytovaly, požaduje FDA, aby očkovací místa disponovala vhodným lékařským vybavením, a v případě těžkých alergických reakcí tak lékaři mohli zasáhnout odpovídajícím způsobem.
Varuje i CDC
Také americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu po zprávách o alergických reakcích vydalo na vakcínu proti covidu doporučení pro postup při očkování silných alergiků. CDC situaci monitoruje a uvádí, že lidé, kterým první dávka způsobila vážné problémy, by měli druhou dávku vynechat. Jako vážnou klasifikuje vládní agentura takovou alergickou reakci, při níž je nutné postiženému podat adrenalin nebo jej hospitalizovat.
Ti, kdo měli v minulosti silnou reakci na kteroukoli z látek obsažených v určité vakcíně proti covidu, by se podle CDC měli vyhnout očkování tímto přípravkem. Lidem s historií vážných reakcí na očkovací látky je pak doporučeno konzultovat postup s lékařem. I u pacientů trpících vážnými alergiemi na potraviny, zvířata či některé léky nicméně podle CDC očkování proti koronaviru je možné.
Britský zdravotnický regulátor se dříve vyjádřil konkrétně k vakcíně od Pfizeru a BioNTech. Podle úřadu by ji neměl dostat nikdo, komu určité léky nebo potraviny navozují anafylaktický (alergický) šok či jiné závažné alergické reakce, píše Reuters.