Zajatce vykastrujte, jsou to švábi, nařídil ukrajinským lékařům šéf. Rusko ho chce soudit

Šéf projektu mobilní ukrajinské nemocnice Gennadij Druženko nařídil svým lékařům, aby zajaté ruské vojáky kastrovali. „Nejsou to lidé, ale švábi,“ vysvětlil rozhodnutí v živém vysílání televize Ukraine-24. Moskva muže zařadila na seznam mezinárodně hledaných osob a chce ho soudit.

Devětačtyřicetiletý Gennadij Druženko okomentoval své nařízení během rozhovoru ve vysílání televize Ukraine 24. Není však jasné, zda se jednalo o chvástání, nebo skutečný rozkaz, který by porušoval Ženevské úmluvy.

„Vždy jsem byl humanista a říkal jsem, že pokud je člověk zraněný, už není nepřítel, ale pacient. Nyní jsem však vydal velmi přísný rozkaz vykastrovat všechny zajaté ruské muže. To totiž nejsou lidé, ale švábi,“ řekl.

Vystudovaný právník Druženko zdravotníkům vzkázal, že i přes jejich pomoc budou Rusové na Ukrajině stejně zabiti. „Zemřou ve velkém počtu. Navždy si budou pamatovat tuhle noční můru na ukrajinské půdě. Tak, jako si Němci pamatovali Stalingrad,“ dodal ve vysílání.

Moskva měla podle informací webu Daily Mail v reakci na ostré vyjádření ukrajinského právníka zahájit trestní řízení. To znamená, že pokud bude Druženko dopaden, čeká ho soud podle ruských zákonů.

„Šéf projektu ukrajinské mobilní nemocnice veřejně vyzývá k násilí na zajatých ruských vojácích. Tento pokyn dal lékařům mobilních nemocnic,“ vysvětlil důvod stíhání šéf vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin, který je rovněž bývalým spolužákem Vladimira Putina. Podle něj je chování Druženka v rozporu se zákonem a normami lékařské etiky. Šéf projektu mobilní nemocnice by měl být v následujících dnech zařazen na ruský seznam mezinárodně hledaných osob.

Od roku 2014 pracovalo v Druženkově mobilní nemocnici přibližně 500 lékařů. Jedná se o první dobrovolnou mobilní nemocnici, která vysílá civilní lékaře a zdravotní sestry do konfliktní zóny poblíž separatistických republik na východě Ukrajiny.

Tagy: