Kvůli sexistickým poznámkám ve čtvrtek rezignoval šéf Olympijských her v Tokiu Yoshiri Mori. Oznámilo to japonské veřejnoprávní médium NHK. Mori se nechal slyšet, že zvýšení počtu žen ve správní radě Olympijských her by „přineslo problémy“.
Sexistické poznámky směrem k ženám unikly do japonských médií v minulém týdnu. Mori na zasedání správní rady prohlásil, že „setkávání s velkým množstvím žen by trvalo mnohem déle, protože ženy jsou soutěživé“.
„Když se jedna členka přihlásí o slovo, další má hned pocit, že musí také mluvit,“ řekl 83letý bývalý šéf her v Tokiu a někdejší předseda japonské vlády. „Pokud chcete zvýšit počet žen ve správní radě, přinese to problémy, jestliže jim nestanovíte časové limity,“ sdělil kolegům.
Na tiskové konferenci se Mori k urážlivým výrokům přiznal, řekl, že je pronesl za zavřenými dveřmi a že ho to mrzí. Důsledky jeho jednání měli v pátek projednat představitelé tokijských her. Mori dříve trval na tom, že na svůj post rezignovat nebude. Postupně ho k tomu ale zřejmě donutil tlak veřejnosti, která za jeho odstoupení demonstrovala.
Japonci olympiádu nechtějí
Letní olympijské hry v Tokiu se měly původně uskutečnit v červenci a srpnu 2020. Kvůli stále probíhající pandemii koronaviru však byly přesunuty na letošní rok. Zatím se počítá s tím, že slavnostní zahájení proběhne 23. července tohoto roku, Japonsko tedy musí zvolit nového šéfa her.
V současnosti se zde přitom dramaticky zhoršuje epidemická situace. Představitelé země nadále ubezpečují že olympijské hry proběhnou, většina veřejnosti s tím ale nesouhlasí. Podle lednového průzkumu, který si zadalo veřejnoprávní NHK, si 77 procent Japonců myslí, že hry by měly být dále posunuty nebo úplně zrušeny.
Tamní zdravotní systém totiž v současné době kolabuje, přestože Japonsko má v přepočtu na obyvatele nejvíce nemocničních lůžek ze všech rozvinutých ekonomik. Ke 4. únoru čekalo více než 8 700 pozitivně testovaných na volné nemocniční lůžko v izolačních centrech.
Propadlík v rovnosti pohlaví
Podle zprávy Světového ekonomického fóra patří genderová rovnost v Japonsku mezi nejhorší z rozvinutých ekonomik. Co se týče propasti mezi pohlavími, každoroční žebříček zemi umístil až na 121 místo ze 153 hodnocených států. Ženy v Japonsku tvoří jen 5,3 procent v představenstvech firem a 10 procent jich zasedá v parlamentu.