Kvůli sexistickým poznámkám ve čtvrtek rezignoval šéf Olympijských her v Tokiu Yoshiri Mori. Oznámilo to japonské veřejnoprávní médium NHK. Mori se nechal slyšet, že zvýšení počtu žen ve správní radě Olympijských her by „přineslo problémy“.
Sexistické poznámky směrem k ženám unikly do japonských médií v minulém týdnu. Mori na zasedání správní rady prohlásil, že „setkávání s velkým množstvím žen by trvalo mnohem déle, protože ženy jsou soutěživé“.
„Když se jedna členka přihlásí o slovo, další má hned pocit, že musí také mluvit,“ řekl 83letý bývalý šéf her v Tokiu a někdejší předseda japonské vlády. „Pokud chcete zvýšit počet žen ve správní radě, přinese to problémy, jestliže jim nestanovíte časové limity,“ sdělil kolegům.
Sportovci dostali návod, jak se na olympiádě chovat. Zbývá spousta otázek, říká Doktor
Český olympijský výbor (ČOV) už má k dispozici první verzi manuálu, který popisuje pravidla chování účastníků odložených letních olympijských her v Tokiu. Japonští organizátoři se ve snaze zabránit šíření koronaviru hodlají opírat o dodržování odstupů, testování, trasování, izolaci nemocných, nošení roušek, pečlivou hygienu nebo pohyb účastníků her pouze na předem vymezených místech.
Na tiskové konferenci se Mori k urážlivým výrokům přiznal, řekl, že je pronesl za zavřenými dveřmi a že ho to mrzí. Důsledky jeho jednání měli v pátek projednat představitelé tokijských her. Mori dříve trval na tom, že na svůj post rezignovat nebude. Postupně ho k tomu ale zřejmě donutil tlak veřejnosti, která za jeho odstoupení demonstrovala.
Japonci olympiádu nechtějí
Letní olympijské hry v Tokiu se měly původně uskutečnit v červenci a srpnu 2020. Kvůli stále probíhající pandemii koronaviru však byly přesunuty na letošní rok. Zatím se počítá s tím, že slavnostní zahájení proběhne 23. července tohoto roku, Japonsko tedy musí zvolit nového šéfa her.
V současnosti se zde přitom dramaticky zhoršuje epidemická situace. Představitelé země nadále ubezpečují že olympijské hry proběhnou, většina veřejnosti s tím ale nesouhlasí. Podle lednového průzkumu, který si zadalo veřejnoprávní NHK, si 77 procent Japonců myslí, že hry by měly být dále posunuty nebo úplně zrušeny.
Tamní zdravotní systém totiž v současné době kolabuje, přestože Japonsko má v přepočtu na obyvatele nejvíce nemocničních lůžek ze všech rozvinutých ekonomik. Ke 4. únoru čekalo více než 8 700 pozitivně testovaných na volné nemocniční lůžko v izolačních centrech.
Propadlík v rovnosti pohlaví
Podle zprávy Světového ekonomického fóra patří genderová rovnost v Japonsku mezi nejhorší z rozvinutých ekonomik. Co se týče propasti mezi pohlavími, každoroční žebříček zemi umístil až na 121 místo ze 153 hodnocených států. Ženy v Japonsku tvoří jen 5,3 procent v představenstvech firem a 10 procent jich zasedá v parlamentu.