Český olympijský výbor (ČOV) už má k dispozici první verzi manuálu, který popisuje pravidla chování účastníků odložených letních olympijských her v Tokiu. Japonští organizátoři se ve snaze zabránit šíření koronaviru hodlají opírat o dodržování odstupů, testování, trasování, izolaci nemocných, nošení roušek, pečlivou hygienu nebo pohyb účastníků her pouze na předem vymezených místech.
„Dostali jsme zatím první verzi příručky, další bude v dubnu a poslední před hrami. Spousta otázek ještě zůstává, ale rámec opatření už je jasný,“ uvedl v tiskové zprávě šéf české výpravy Martin Doktor.
„Olympijské hry tentokrát budou jiné a teď už máme bližší představu, jak se uskuteční. Každý z nás musí udělat vše pro dodržování nastavených pravidel, aby hry proběhly bezpečně a sportovci mohli ve zdraví bojovat o splnění svého sportovního snu i v této době,“ dodal předseda ČOV Jiří Kejval.
Olympiáda chtěná i nechtěná. Japonsko se musí vypořádat s logistickým šílenstvím
Olympijské hry v japonském Tokiu by měly začít 23. července letošního roku. A pokud mají na druhý pokus proběhnout úspěšně, musejí domácí pořadatelé společně s Mezinárodním olympijským výborem zvládnout logistické „šílenství“. Ukočírovat příliv 11 000 sportovců z více než 200 zemí, k tomu jejich doprovod, novináře a možná i fanoušky. O tom rozhodne další vývoj pandemie koronaviru.
Základem opatření uvedených v manuálu je pravidelné testování. Všichni sportovci musejí podstoupit test nejpozději 72 hodin před odletem, poté po příletu do Tokia a pak nejméně každé čtyři dny. Očkování nebude povinné, ale Mezinárodní olympijský výbor bude apelovat na to, aby se očkoval co největší počet účastníků her, jakmile budou vakcíny k dispozici i širší veřejnosti.
Kvůli dodržování rozestupů se sníží kapacita míst pro novináře a fotografy na sportovištích. S rozestupy se počítá i v olympijské jídelně, kam by sportovci a členové doprovodu měli ideálně chodit ve stejných skupinách. Každý tým bude mít styčného důstojníka, který bude řešit veškeré náležitosti spojené s pravidly proti šíření onemocnění COVID-19.
Publikum by mělo sportovce povzbuzovat pouze potleskem, nikoli fanděním nebo zpěvem. Sportovci zase mají vynechat gratulace, jako jsou podávání rukou, plácnutí si nebo objímání. Ještě se ladí podoba medailových ceremoniálů. „Myslím, že žádná z uvedených opatření asi v současné době nikoho nepřekvapí, sportovci jsou na ně zvyklí už z akcí, které teď probíhají,“ řekl Doktor.
Tokijské hry, jež byly loni kvůli pandemii o rok odloženy, se budou konat od 23. července do 8. srpna. V následujících měsících by měly pokračovat kvalifikační boje, celkově je rozděleno 61 procent kvót. Česká výprava má zatím 42 účastnických míst.