Vláda zavedla restrikce, které dopadají na českou společnost nerovnoměrně. Na jedné straně zde žijí lidé, kteří doslova lezou po kolenu, na straně druhé úředníci pracují z domova a na konci měsíce dostanou plat, jako by se nic nedělo. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Lépe na tom jsou také lidé žijící ve městech, než ti z vesnic,“ dodal.
Miloš Vystrčil je přesvědčen, že některá nová protiepidemická opatření bylo nutné podniknout. „Chybí mi ale například to, že se opatření nevysvětlují srozumitelně,“ řekl předseda Senátu v nedělní Partii. Podle něho by vláda měla zapojit odborníky, kteří by dokázali s lidmi komunikovat. Vláda by také měla lidi poprosit, aby opatření dodržovali. „Pokud lidé budou pořád chodit do té garáže, kde sledují fotbal, epidemie se šířit nepřestane,“ prohlásil Vystrčil.
Omezení pohybu mezi okresy šéfovi Senátu nedává smysl. Asi 30 procent lidí prý žije na hranicích okresů, což jim výrazně zkomplikuje každodenní život. „Rozumím, že chceme omezit mobilitu, ale vedle okresů mělo být druhé kritérium. Třeba omezit pohyb do deseti kilometrů,“ dodal Vystrčil. Podle něho také bude problém věrohodně ověřit, že se lidé přes hranice okresů vydávají oprávněně.
Průmysl nesmí být zdrojem nákazy
Vystrčil také zmínil nevyváženost v přístupu vůči občanům. „Já vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy po zemi nic nechtěli – sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my (ostatní) máme všechno a nic necítíme, myslím si, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni,“ prohlásil.
Navrhl proto, že lidé na home office by v modelovém případě dostali třeba 70 nebo 80 procent měsíčního výdělku, zbytek by šel postiženým profesím. „Musíme se s nimi podělit, oni jsou solí naší země. Není možné, abychom si nebyli schopni uvědomit, že když je nepodržíme, taky zahyneme. Tak to je, oni jsou nositelé svobody, demokracie, našeho zřízení. Jsou jich dva miliony a my je nesmíme nechat padnout a nemůže nám to být jedno – hlavně že my máme peníze a plat. To není správně, to není dobře,“ vysvětlil Vystrčil v Partii.
Později odpoledne předseda Senátu své výroky upřesnil. „To jsem si to zavařil. Jediné, co jsem chtěl v CNN Prima NEWS říci, bylo, že není možné, aby účet za pandemii zaplatila jen určitá skupina lidí, ale že by se na tom měli prostřednictvím sdílené solidarity podílet i zaměstnanci veřejného sektoru. Omlouvám se za nepovedené vyjádření,“ napsal na svůj twitterový účet.
To jsem si to zavařil. Jediné, co jsem chtěl v @CNNPrima říci bylo, že není možné, aby účet za pandemii zaplatila jen určitá skupina lidí, ale že by se na tom měli prostřednictvím sdílené solidarity podílet i zaměstnanci veřejného sektoru. Omlouvám se za nepovedené vyjádření.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) February 28, 2021
Lépe jsou na tom podle něj také lidé žijící ve městech než ti z vesnic. Města jsou větší, a podle Vystrčila tak jejich obyvatelé mají větší možnosti pohybu.
Šéfa Senátu znepokojila některá páteční rozhodnutí české vlády. „Rozhodně jsem pro to, aby bylo nařízeno testování v průmyslu. Není možné, aby podniky byly zdrojem nákazy,“ řekl Vystrčil. Na druhé straně uvedl, že existuje mnoho firem, které testují už dávno. Vláda podle něho nemá plán a neví, co bude dál. „Víme, co budeme dělat, až virus zmutuje? Máme plán, co uděláme s naším školstvím a živnostníky?“ pokládal Vystrčil řečnické otázky.
Výměna ministra situaci příliš nezlepší
Miloš Vystrčil se také vyjádřil k možné výměně na postu ministra zdravotnictví. „Hlavní problém ministerstva je, že se vyprázdnilo od odborníků,“ řekl. Pokud by nyní Jana Blatného (za ANO) vystřídal někdo jiný, nemyslí si, že by to něco výrazně změnilo. „Politik v krizi musí dělat i věci, které se nebudou líbit lidem,“ dodal Vystrčil.
Uvedl, že nemá žádné informace, že by Blatného měl nahradit Jiří Běhounek. „Byl by to už čtvrtý ministr zdravotnictví v krátké době, což svědčí hlavně o tom, kdo ty ministry vybírá,“ řekl Vystrčil.