Evropské fotbalové ligy a kluby jdou do boje s Mezinárodní fotbalovou federací, známou pod zkratkou FIFA. Jde o peníze, koronavirus, karanténu a především nechuť uvolňovat hráče pro reprezentační zápasy do zemí, které jsou považované za vysoce rizikové z pohledu nemoci COVID-19.
Anglický klub FC Liverpool odmítl uvolnit svého útočníka Mohameda Salaha pro potřeby egyptského národního týmu v zářijové kvalifikaci mistrovství světa 2022. Totéž se týká také Uruguayce Edinsona Cavaniho z Manchesteru United, který mu zakázal odcestovat do Jižní Ameriky k zápasům proti Peru, Bolívii a Ekvádoru.
Vypadni z klubu, zlobí se fanoušci United na majitele. Zápas s Liverpoolem byl přeložen
Fotbalisty Manchesteru United čekal v neděli ligový šlágr s Liverpoolem, nakonec k němu ale nedošlo. Fanoušci „rudých ďáblů“ totiž vyšli na pochod proti nedávnému projektu Superligy, které se klub měl účastnit, a obsadili stadion. Z účasti v Superlize nakonec tým po vlně kritiky vycouval, fanoušci přesto nemůžou záměr hrát soutěž americkým majitelům – rodině Glazerových – odpustit.
Oba státy, tak jako další v Jižní Americe či Africe, celkově je jich 26, jsou na tzv. červeném seznamu nejen britských, ale i španělských či německých úřadů kvůli vysokým počtům nakažených koronavirem a po návratu z nich je nařízená desetidenní karanténa.
Fotbalisté by tak po návratu museli do hotelu, nesměli by se připravovat se svými týmy a nemohli by ani nastoupit v zápasech domácích soutěží či evropských pohárů. To se majitelům klubů nelíbí nejen z ekonomického hlediska, protože na jejich platy vynakládají milionové částky.
Spor odstartovalo rozhodnutí FIFA o dvoudenním prodloužení reprezentačního okna pro hráče z Jižní Ameriky pro letošní podzimní utkání. Zástupci světové organizace oznámili, že tak učinili na žádost jihoamerické konfederace CONMEBOL. Ta požadovala dokonce tři dny navíc, ale rada FIFA schválila dny dva.
Kluby versus FIFA
FIFA následně uvedla, že to „zajistí blaho hráčů zmírněním negativních důsledků tohoto intenzivnějšího programu zápasů a zároveň zajistí spravedlivou soutěž, například rychlý návrat hráčů do jejich klubů“.
Lewandowski slovy o výzvách tlačí na Bayern, chce novou smlouvu. Bojí se Haalanda?
Robert Lewandowski, úřadující nejlepší fotbalista světa, vyvolal svým prohlášením o nových výzvách rozruch. Nejen v kancelářích Bayernu Mnichov, se kterým má smlouvu do 30. června 2023, také mezi fanoušky, ovšem i mezi možnými zájemci o jeho služby.
Zcela jinak to viděl Světový svaz ligových soutěží, který sdružuje 40 profesionálních lig, a vzápětí reagoval: „Toto rozhodnutí FIFA se negativně odrazí na hráčích, na klubech, na národních soutěžích i fanoušcích. Plně podpoříme kluby a hráče, kteří povolání do reprezentace odmítnou, pokud bude v dané zemi vyžadována karanténa nebo pokud hráči nebudou chtít vynechat zápas svého týmu v lize.“
Tím je jasně dané, že dochází a ještě dojde ke střetu. Uhladit se ho pokusil ve středu prezident FIFA Gianni Infantino, který poslal dopis britskému premiérovi Borisi Johnsonovi. V něm ho požádal o zmírnění karanténních pravidel pro nejbližší období tak, aby fotbalisté vracející se z reprezentačních duelů nemuseli do izolace. Johnsonova reakce, případně britských orgánů, zatím není známá.
Ví se však, že všech 20 klubů anglické Premier League v úterý jednomyslně odhlasovalo, že své hráče neuvolní do zemí, z nichž je při návratu požadována karanténa. To se momentálně týká 59 fotbalistů.
„Kluby Premier League vždy podporovaly touhu hráčů reprezentovat své země, jde o věc hrdosti pro všechny zúčastněné. Zástupci týmů však neochotně, ale správně dospěli k závěru, že by bylo zcela nerozumné hráče za těchto nových okolností uvolňovat,“ popsal pro britský deník Sun výkonný ředitel Premier League Richard Masters a vysvětlil: „Karanténní požadavky by výrazně ovlivnily blaho a kondice hráčů. Ano, chápeme problémy, které v kalendáři mezinárodních zápasů existují, proto zůstáváme otevřeni schůdným řešením.“
Problémy i pro La Ligu a bundesligu
Druhou nejpostiženější soutěží po Premier League by mohla být španělská La Liga. I její vedení se postavilo za dvacítku klubů a podporuje je v boji proti FIFA o neuvolnění 25 hráčů k jihoamerické kvalifikaci v září.
Také německé bundesligové kluby se staví negativně k možnému uvolnění hráčů do národních týmů z Jižní Ameriky či Afriky. Ve sporu o povinnosti v souvislosti s vysíláním hráčů se nyní ozvali i představitelé německé fotbalové ligy, organizace, která zastupuje 36 klubů první i druhé bundesligy. I ti kritizovali FIFA: „Rozhodnutí o reprezentačních obdobích musí zohledňovat zájmy klubů jako zaměstnavatelů hráčů a zájmy národních lig. Prodloužení doby pobytu fotbalistů u národních týmů o dva dny a požadavek zmírnění karanténních povinností k tomu nevedou.“