reklama

Šéfka asociace podnikatelek: Banky ženám nechtějí půjčovat, nevěří jim

Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

reklama

Kateřina Haring, majitelka firmy Dynamic Group, která tvoří expozice veletrhů, se spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou dostala do žebříčku časopisu Forbes 135 nejvlivnějších žen Česka. Schillerová v této souvislosti tvrdila, že je v žebříčku mnoho žen, které obdivuje, a že s nimi mluvila. Haring to však popřela.

K tématu

„S ministryní jsme nemluvily, chtěly jsme vyjednávat, ale nebyly jsme vyslyšeny,“ řekla Haring. Na rozdíl od vládní pomoci, která jí přišla velmi pomalá a netransparentní, navrhovala odpuštění daní, konsolidaci úvěrů a také to, aby se na pomoci organizačně podílely kraje.

Haring se nelíbí, že na pomoc oproti sousedním státům dosáhly jen některé společnosti. „Hlavně Německo, Francie a Švýcarsko jasně deklarovaly, že pomohou všem. Když si volám s tamními podnikatelkami, vůbec nemají strach, že pomoc nedostanou,“ řekla Haring, která je zároveň viceprezidentkou celosvětové asociace podnikatelek.

„Je potřeba zachovat likviditu, a firmy si začínají dlužit, chovat se k sobě nepěkně a používat dost drsné praktiky. Povede to k druhotné platební neschopnosti a soudním sporům,“ vysvětlila Haring, proč by stát měl pomoci všem. „Ráno se něco slíbilo a večer už to neplatilo,“ zhodnotila postup vlády.

Na program COVID dosáhly dvě podnikatelky ze 160

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má 160 členek, které celkem zaměstnávají 20 tisíc lidí. Státní pomoc jich ale dostala jen hrstka. „Vím o dvou členkách, které dosáhly na podporu v rámci Covidu III,“ upřesnila Haring. „Vůle tam byla, ale malé a střední firmy se pomoci nedočkaly,“ dodala.

Sama nedosáhla na žádný z programů Covid. „Zdůvodnění bylo, že náš byznys je neperspektivní,“ vysvětlila Haring, jejíž podnikání je výrazně navázáno na zahraničí, kde staví expozice mezinárodních výstav a veletrhů. Do kurzarbeitu mohla přihlásit pouze dva své zaměstnance.

Přes všechny těžkosti však podle ní ženy podnikání nevzdají. „Ženy touží nejen po samostatnosti, ale také aby se uplatnily v kariéře a dosáhly toho, po čem touží, což jim podnikání umožňuje,“ vysvětlila. Připomněla však, že stále řeší, jak skloubit rodinný a pracovní život. Podnikatelky navíc mnohdy nezískají úvěry od bank, neboť ty jim důvěřují méně než mužům. „Považují je za rizikovou skupinu,“ uvedla Haring.

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama