Šéfka asociace podnikatelek: Banky ženám nechtějí půjčovat, nevěří jim

Kateřina Haring

INTERVIEW, Kateřina Haring - 11.6. v 17:30

Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

Kateřina Haring, majitelka firmy Dynamic Group, která tvoří expozice veletrhů, se spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou dostala do žebříčku časopisu Forbes 135 nejvlivnějších žen Česka. Schillerová v této souvislosti tvrdila, že je v žebříčku mnoho žen, které obdivuje, a že s nimi mluvila. Haring to však popřela.

„S ministryní jsme nemluvily, chtěly jsme vyjednávat, ale nebyly jsme vyslyšeny,“ řekla Haring. Na rozdíl od vládní pomoci, která jí přišla velmi pomalá a netransparentní, navrhovala odpuštění daní, konsolidaci úvěrů a také to, aby se na pomoci organizačně podílely kraje.

Haring se nelíbí, že na pomoc oproti sousedním státům dosáhly jen některé společnosti. „Hlavně Německo, Francie a Švýcarsko jasně deklarovaly, že pomohou všem. Když si volám s tamními podnikatelkami, vůbec nemají strach, že pomoc nedostanou,“ řekla Haring, která je zároveň viceprezidentkou celosvětové asociace podnikatelek.

„Je potřeba zachovat likviditu, a firmy si začínají dlužit, chovat se k sobě nepěkně a používat dost drsné praktiky. Povede to k druhotné platební neschopnosti a soudním sporům,“ vysvětlila Haring, proč by stát měl pomoci všem. „Ráno se něco slíbilo a večer už to neplatilo,“ zhodnotila postup vlády.

Na program COVID dosáhly dvě podnikatelky ze 160

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má 160 členek, které celkem zaměstnávají 20 tisíc lidí. Státní pomoc jich ale dostala jen hrstka. „Vím o dvou členkách, které dosáhly na podporu v rámci Covidu III,“ upřesnila Haring. „Vůle tam byla, ale malé a střední firmy se pomoci nedočkaly,“ dodala.

Sama nedosáhla na žádný z programů Covid. „Zdůvodnění bylo, že náš byznys je neperspektivní,“ vysvětlila Haring, jejíž podnikání je výrazně navázáno na zahraničí, kde staví expozice mezinárodních výstav a veletrhů. Do kurzarbeitu mohla přihlásit pouze dva své zaměstnance.

Přes všechny těžkosti však podle ní ženy podnikání nevzdají. „Ženy touží nejen po samostatnosti, ale také aby se uplatnily v kariéře a dosáhly toho, po čem touží, což jim podnikání umožňuje,“ vysvětlila. Připomněla však, že stále řeší, jak skloubit rodinný a pracovní život. Podnikatelky navíc mnohdy nezískají úvěry od bank, neboť ty jim důvěřují méně než mužům. „Považují je za rizikovou skupinu,“ uvedla Haring.

Tagy: