reklama

Šéfka asociace podnikatelek: Banky ženám nechtějí půjčovat, nevěří jim

Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

reklama

Kateřina Haring, majitelka firmy Dynamic Group, která tvoří expozice veletrhů, se spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou dostala do žebříčku časopisu Forbes 135 nejvlivnějších žen Česka. Schillerová v této souvislosti tvrdila, že je v žebříčku mnoho žen, které obdivuje, a že s nimi mluvila. Haring to však popřela.

„S ministryní jsme nemluvily, chtěly jsme vyjednávat, ale nebyly jsme vyslyšeny,“ řekla Haring. Na rozdíl od vládní pomoci, která jí přišla velmi pomalá a netransparentní, navrhovala odpuštění daní, konsolidaci úvěrů a také to, aby se na pomoci organizačně podílely kraje.

Haring se nelíbí, že na pomoc oproti sousedním státům dosáhly jen některé společnosti. „Hlavně Německo, Francie a Švýcarsko jasně deklarovaly, že pomohou všem. Když si volám s tamními podnikatelkami, vůbec nemají strach, že pomoc nedostanou,“ řekla Haring, která je zároveň viceprezidentkou celosvětové asociace podnikatelek.

„Je potřeba zachovat likviditu, a firmy si začínají dlužit, chovat se k sobě nepěkně a používat dost drsné praktiky. Povede to k druhotné platební neschopnosti a soudním sporům,“ vysvětlila Haring, proč by stát měl pomoci všem. „Ráno se něco slíbilo a večer už to neplatilo,“ zhodnotila postup vlády.

Na program COVID dosáhly dvě podnikatelky ze 160

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má 160 členek, které celkem zaměstnávají 20 tisíc lidí. Státní pomoc jich ale dostala jen hrstka. „Vím o dvou členkách, které dosáhly na podporu v rámci Covidu III,“ upřesnila Haring. „Vůle tam byla, ale malé a střední firmy se pomoci nedočkaly,“ dodala.

Sama nedosáhla na žádný z programů Covid. „Zdůvodnění bylo, že náš byznys je neperspektivní,“ vysvětlila Haring, jejíž podnikání je výrazně navázáno na zahraničí, kde staví expozice mezinárodních výstav a veletrhů. Do kurzarbeitu mohla přihlásit pouze dva své zaměstnance.

Přes všechny těžkosti však podle ní ženy podnikání nevzdají. „Ženy touží nejen po samostatnosti, ale také aby se uplatnily v kariéře a dosáhly toho, po čem touží, což jim podnikání umožňuje,“ vysvětlila. Připomněla však, že stále řeší, jak skloubit rodinný a pracovní život. Podnikatelky navíc mnohdy nezískají úvěry od bank, neboť ty jim důvěřují méně než mužům. „Považují je za rizikovou skupinu,“ uvedla Haring.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné
Koronavirus

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama