INTERVIEW, Kateřina Haring - 11.6. v 17:30
Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.
Kateřina Haring, majitelka firmy Dynamic Group, která tvoří expozice veletrhů, se spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou dostala do žebříčku časopisu Forbes 135 nejvlivnějších žen Česka. Schillerová v této souvislosti tvrdila, že je v žebříčku mnoho žen, které obdivuje, a že s nimi mluvila. Haring to však popřela.
Živnostníci musí vrátit kompenzační bonus. Stát chce zpět 24 milionů
Někteří živnostníci se musí připravit na nečekaný výdaj. Týká se to těch, kterým vládní opatření proti šíření koronaviru omezila či zastavila tržby a získali kompenzační bonus, tzv. Pětadvacítku, ale zároveň si sehnali novou práci, a měli tedy jiný příjem. Tito živnostníci údajně nesplnili podmínky kompenzačního bonusu a finanční správa je nyní vyzývá, aby peněžní podporu od státu vrátili. Stát chce prostřednictvím berních úřadů zpět přes 24 milionů korun.
„S ministryní jsme nemluvily, chtěly jsme vyjednávat, ale nebyly jsme vyslyšeny,“ řekla Haring. Na rozdíl od vládní pomoci, která jí přišla velmi pomalá a netransparentní, navrhovala odpuštění daní, konsolidaci úvěrů a také to, aby se na pomoci organizačně podílely kraje.
Haring se nelíbí, že na pomoc oproti sousedním státům dosáhly jen některé společnosti. „Hlavně Německo, Francie a Švýcarsko jasně deklarovaly, že pomohou všem. Když si volám s tamními podnikatelkami, vůbec nemají strach, že pomoc nedostanou,“ řekla Haring, která je zároveň viceprezidentkou celosvětové asociace podnikatelek.
„Je potřeba zachovat likviditu, a firmy si začínají dlužit, chovat se k sobě nepěkně a používat dost drsné praktiky. Povede to k druhotné platební neschopnosti a soudním sporům,“ vysvětlila Haring, proč by stát měl pomoci všem. „Ráno se něco slíbilo a večer už to neplatilo,“ zhodnotila postup vlády.
Na program COVID dosáhly dvě podnikatelky ze 160
Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má 160 členek, které celkem zaměstnávají 20 tisíc lidí. Státní pomoc jich ale dostala jen hrstka. „Vím o dvou členkách, které dosáhly na podporu v rámci Covidu III,“ upřesnila Haring. „Vůle tam byla, ale malé a střední firmy se pomoci nedočkaly,“ dodala.
Sama nedosáhla na žádný z programů Covid. „Zdůvodnění bylo, že náš byznys je neperspektivní,“ vysvětlila Haring, jejíž podnikání je výrazně navázáno na zahraničí, kde staví expozice mezinárodních výstav a veletrhů. Do kurzarbeitu mohla přihlásit pouze dva své zaměstnance.
Přes všechny těžkosti však podle ní ženy podnikání nevzdají. „Ženy touží nejen po samostatnosti, ale také aby se uplatnily v kariéře a dosáhly toho, po čem touží, což jim podnikání umožňuje,“ vysvětlila. Připomněla však, že stále řeší, jak skloubit rodinný a pracovní život. Podnikatelky navíc mnohdy nezískají úvěry od bank, neboť ty jim důvěřují méně než mužům. „Považují je za rizikovou skupinu,“ uvedla Haring.