reklama

Šéfka asociace podnikatelek: Banky ženám nechtějí půjčovat, nevěří jim

Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

reklama

Kateřina Haring, majitelka firmy Dynamic Group, která tvoří expozice veletrhů, se spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou dostala do žebříčku časopisu Forbes 135 nejvlivnějších žen Česka. Schillerová v této souvislosti tvrdila, že je v žebříčku mnoho žen, které obdivuje, a že s nimi mluvila. Haring to však popřela.

K tématu

„S ministryní jsme nemluvily, chtěly jsme vyjednávat, ale nebyly jsme vyslyšeny,“ řekla Haring. Na rozdíl od vládní pomoci, která jí přišla velmi pomalá a netransparentní, navrhovala odpuštění daní, konsolidaci úvěrů a také to, aby se na pomoci organizačně podílely kraje.

Haring se nelíbí, že na pomoc oproti sousedním státům dosáhly jen některé společnosti. „Hlavně Německo, Francie a Švýcarsko jasně deklarovaly, že pomohou všem. Když si volám s tamními podnikatelkami, vůbec nemají strach, že pomoc nedostanou,“ řekla Haring, která je zároveň viceprezidentkou celosvětové asociace podnikatelek.

„Je potřeba zachovat likviditu, a firmy si začínají dlužit, chovat se k sobě nepěkně a používat dost drsné praktiky. Povede to k druhotné platební neschopnosti a soudním sporům,“ vysvětlila Haring, proč by stát měl pomoci všem. „Ráno se něco slíbilo a večer už to neplatilo,“ zhodnotila postup vlády.

Na program COVID dosáhly dvě podnikatelky ze 160

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má 160 členek, které celkem zaměstnávají 20 tisíc lidí. Státní pomoc jich ale dostala jen hrstka. „Vím o dvou členkách, které dosáhly na podporu v rámci Covidu III,“ upřesnila Haring. „Vůle tam byla, ale malé a střední firmy se pomoci nedočkaly,“ dodala.

Sama nedosáhla na žádný z programů Covid. „Zdůvodnění bylo, že náš byznys je neperspektivní,“ vysvětlila Haring, jejíž podnikání je výrazně navázáno na zahraničí, kde staví expozice mezinárodních výstav a veletrhů. Do kurzarbeitu mohla přihlásit pouze dva své zaměstnance.

Přes všechny těžkosti však podle ní ženy podnikání nevzdají. „Ženy touží nejen po samostatnosti, ale také aby se uplatnily v kariéře a dosáhly toho, po čem touží, což jim podnikání umožňuje,“ vysvětlila. Připomněla však, že stále řeší, jak skloubit rodinný a pracovní život. Podnikatelky navíc mnohdy nezískají úvěry od bank, neboť ty jim důvěřují méně než mužům. „Považují je za rizikovou skupinu,“ uvedla Haring.

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Koronavirus

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.

Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Následky pandemie ať zaplatí bohatí, hlásá Hamáček a plánuje progresivní daň
Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
Otrávím vodu, když nepropustíte vězně, hrozil obviněný Čech. Inspiroval se seriálem
Další články
reklama
reklama