Poprvé v historii předvolal výbor amerického Kongresu k právnímu slyšení šéfy největších amerických firem – Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu. Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg a Sundar Pichai čelili ostré kritice ze strany zákonodárců za destruktivní využívání své moci.
Pětihodinové slyšení v právním podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti probíhalo formou videokonference kvůli pandemii koronaviru. Kongres se postavil proti společnostem z důvodu obvinění ze zneužívání monopolního postavení, zatlačování konkurentů a brzdění inovací.
Generální ředitelé se snažili obvinění vyvrátit
Webový portál Axios znázorňuje v grafu kumulaci stále většího světového bohatství právě v rukou šéfů těchto čtyřech firem, které mají miliardy zákazníků. Američtí zákonodárci se snaží o novou legislativu, která by tyto světové giganty lépe regulovala v různých částech světa.
Podle webu BBC uvedl demokratický kongresman David Cicilline, který vedl výbor pořádající toto slyšení, že celoroční vyšetřování zákonodárci ukázalo, že společnosti „využívaly svou moc ničivými a škodlivými způsoby, aby se rozšířily“. Cicilline také vyzval k akci: „Některé firmy je třeba rozbít a všechny musí být řádně regulovány.“
Šéfové společností trvali na tom, že nedělali nic nezákonného, a zdůrazňovali své americké kořeny a hodnoty jejich firem.
Jaké jsou hlavní prohřešky technologických obrů?
Firma Amazon podle nedávného zjištění využívala data od prodejců třetích stran, jež přes ni prodávali své produkty. Společnost pak podle těchto zjištěných údajů vyráběla své konkurující výrobky, kterým věnovala na webu mnohem větší reklamu než původním firmám, které s výrobkem přišly dříve. Jeff Bezos, šéf Amazonu a nejbohatší člověk světa, toto nařknutí před Kongresem popřel.
Mark Zuckerberg čelil kritice za koupi svého konkurenta Instagramu. Podle jeho emailové korespondence z roku 2012 Instagram považoval za svou hrozbu. To Zuckerberg popřel a připomněl, že koupi daly zelenou americké federální úřady.
Kongresu se nelíbily ani různé konspirační teorie na facebookových stránkách, které podle Davida Cicillineho mohou mít i smrtelné následky. Například když se na sociální síti objevilo video, že COVID-19 je vymyšlený. Pode něho Zuckerberg na nebezpečných lžích vydělává.
A Kongres nešetřil ani Sundara Pichaie, kterému připisuje napomáhání k vítězství Joea Bidena v amerických volbách letos v listopadu.
Zpráva týkající se omezení moci na trhu těchto firem by mohla být hotova koncem léta nebo na podzim, uvedla agentura Reuters.