reklama

Šejba po Dánech: Hoši, střílejte rychleji. Jinak vám ale rozumím, taky jsem to zažil

Legendární Jiří Šejba se u zápasu proti Dánsku trápil stejně jako ostatní fanoušci.
Zdroj: Profimedia.cz

Jiří Šejba je mistrem světa z roku 1985, taky má však za sebou neúspěch na následném šampionátu v Moskvě. I proto tuší, jak se čeští reprezentanti cítí na letošním turnaji, jehož začátek se jim vůbec nepovedl. Pardubický odchovanec pro CNN Prima NEWS popisuje nejen to, jak vidí skutečnou sílu nároďáku, ale i co říkal na pondělní utrápenou výhru 2:1 na nájezdy s Dánskem.

reklama

„Uf, tohle bylo vydřené vítězství! Ale uvidíte, podle mého může ve výsledku český tým posunout výš.

Dvakrát mě nepřekvapilo, že se z toho vyloupla taková bitva. Že to nebyl příliš hezký hokej. Dánové s vámi nebudou hrát nahoru, dolů, takové borce zase nemají. Místo toho si chytře počkají na brejk, jsou neúprosní v předbrankovém prostoru, nepouštějí protivníka k dorážkám. Hrozně špatně se do nich dostává. Mají velké hráče, kteří praktikují neúprosný hokej, jsou s vámi pořád natěsno.

Jakmile jim to tam hned zkraje nenasypete, budete se trápit. Tím spíš, pokud vstřelí první gól.

Fakt mi můžete věřit, že nejhůř se hraje proti mužstvům zespoda, která sází na obětavost, úzkostlivě dodržovanou taktiku, kontry. Podobné trápení s outsiderem jsme na mistrovství světa zažili snad všichni, kdo jsme se na něj někdy podívali. Jakmile se do podobného soupeře začnete moc tlačit, většinou uděláte chybu. Někdy to zkrátka nejde.

Rozhodně si nemyslím, že by se čeští kluci nesnažili. Ale nešlo to, drhlo to.

Je fakt, že trochu předržovali puk, nechodili do střely z první. To je přitom v utkání s takovým soupeřem veliká chyba. Je to vlastně jednoduchý recept: Krátká přihrávka, prásk, hned střelba z voleje. Rychle! V naší hře se to začalo objevovat až během třetí třetiny. Do té doby se kluci snažili dlouho pěkně kombinovat, hrát to do prázdné. Jenže příliš pomalu, takže to Dánové všechno dokázali zblokovat.

/ fotografií

Schválně si to pusťte znovu, abyste si spočítali, kolik měli Češi skutečně těžkých střel. Moc jich nebylo.

Ve třetí třetině se Pešánově partě naštěstí povedlo vyrovnat, v prodloužení už Dány do ničeho nepustila. Škoda, že nemohl být uznaný už Hronkův gól. Sám jsem za své kariéry nic podobného nezažil.

K tématu

Říkal jsem si, jaké to asi je, když už člověk myslí na podávání rukou, a najednou je všechno smazáno, hraje se dál. Na klucích pak byla vidět malinká podrážděnost; nedivím se, to musí člověka strašně štvát.

Zaplaťpánbůh alespoň za úspěšné nájezdy. Za sebe mám radost, že se na vítězství podílel i druhý gólman Roman Will. Šimonu Hrubcovi, který mužstvo před tím výrazně podržel, penalty přece jen moc nevoněly.

Teď už jsem každopádně klidný. Jednak věřím Rusům proti Švédsku. A pak – v úterý si to Češi můžou sami uhrát proti Slovákům. Věřím, že se to povede.

Bude to úplně jiný zápas než proti věčně zalezlým Dánům. Slováci to hrají trochu živelně, čeští hokejisté si na ně poslední dobou věří. Fakt – myslím, že to bude v klidu.

K tématu

Jsem si jistý, že kouč Pešán má k ruce kvalitní výběr, zjevně i dobrou partu. Kluci z NHL jsou už v téhle fázi šampionátu přece jenom vidět. Ze všeho nejvíc teď jde o to minimalizovat fauly, které děláme bohužel často dost zbytečně. A – jak už jsem říkal – nehrát to až úplně do prázdné.

Jinak jsem ovšem smířlivý. Jasně, začátek turnaje se moc nepovedl. Jenže já českým klukům úplně rozumím. Vždyť já zažil téměř to samé!

Podobná nepříjemnost se nám podařila v Moskvě 1986. Rok před tím jsme se stali mistry světa, v prosinci jsme ovládli turnaj O cenu Izvestijí. Takže jsme nadšeně přijeli na šampionát do SSSR a… první tři zápasy jsme rupli. Trápili nás Němci, prohráli jsme i s Polskem – jejich gólman pak už takhle nikdy v životě nezachytal.

Tenkrát na nás byl taky pořádný tlak, vzhledem k předchozímu titulu vlastně ještě větší. Takže mám pro současnou situaci kluků pochopení. Přesně vím, jak se cítí.

Nepochybujte o tom, že každý, kdo je pozvaný do nároďáku, chce podat nejlepší možný výkon. Musíme jim věřit. Já jim alespoň věřím docela určitě.“

K tématu

Tagy: Jiří Šejba Dánsko hokej česká hokejová reprezentace Šimon Hrubec MS v hokeji 2021 Roman Will
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Aktivista vyděsil fotbalisty na Euru. S padákem vletěl na trávník, zranil osvětlovačku
Tragická nehoda u Havlíčkova Brodu: Po srážce aut zemřeli dva lidé
Trhák úvodu Eura pro Francouze. Němci v Mnichově padli po vlastním gólu Hummelse
reklama
reklama
Mutace všechno změnily. Covid má nyní úplně jiné příznaky, varují odborníci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Další články
reklama
reklama