Senátní volby na Teplicku: Kdo nahradí zesnulého Jaroslava Kuberu?

První kolo doplňovacích senátních voleb v obvodu 32 – Teplice se mělo původně konat o posledním březnovém víkendu. Koronavirová pandemie však přiměla vládu Andreje Babiše k odložení hlasování a prezident Miloš Zeman vyhlásil nový termín na 5. a 6. června. Tedy už na tento pátek a sobotu. Největší šance na úspěch se dávají třem jménům: Bergman, Bubeníček, Hanza.

O senátorské křeslo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) se utká devět kandidátů, ačkoli jich původně bylo deset. Jenže jedenáct let staré výroky pirátského nominanta Tomáše Tožičky na adresu Izraele, pronesené na sociálních sítích, nakonec vedly k tomu, že Tožička svou kandidaturu do horní komory českého Parlamentu stáhl. Volební lístek s jeho jménem přesto lidé na Teplicku mohli v obálce mezi ostatními nalézt.

Přízeň voličů se budou snažit získat hned čtyři lidé v čele města či obce, dva krajští zastupitelé (včetně hejtmana Ústeckého kraje) a tři pedagogové (z toho dva ředitelé teplických středních škol). Kdo uspěje, bude moci mít oprávněný pocit skutečně výjimečného triumfu. Vždyť senátní obvod číslo 32 – Teplice je rovněž výjimečný. Nebo možná spíše bizarní. Jde o „modrou skvrnu“ na jinak rudo-oranžovém severozápadě Čech, kde vlajku občanských demokratů držel vysoko právě Jaroslav Kubera. Oblíbený politik zde totiž dokázal od roku 2000 v senátních volbách pravidelně triumfovat (poražen odešel jen při premiéře v roce 1996, a to až ve druhém kole) a ještě jako primátor „vládnout“ Teplicím dlouhých čtyřiadvacet let.

Kuberův politický syn

Z odkazu Jaroslava Kubery se bude snažit těžit jeho nástupce na primátorském postu Hynek Hanza (ODS). „Měl jsem opravdu štěstí, že jsem působil přímo s ním, byla to obrovská zkušenost a dovolím si říct, že i zážitek. Pan Kubera byl nesmírně schopný politik a současně byl velmi lidský, férový a přímočarý. Moc dobře věděl, co lidi chtějí a potřebují, a dokázal to pro ně prosadit a zařídit,“ řekl CNN Prima NEWS Hynek Hanza, který v případě svého zvolení do senátu hodlá na svůj politický vzor navázat.

Jenže stín Jaroslava Kubery může být pro dvaačtyřicetiletého politika hendikepem. Přestože Hanza byl jeho dlouholetým náměstkem na teplické radnici, pro voliče žijící mimo toto lázeňské město není tak známý jako někdejší primátor. Rovněž samotní Tepličtí mohou Hanzu vnímat jako neplnohodnotnou náhražku „jejich Jardy Kubery“.

Na Hynka Hanzu dokonce bookmakeři vypsali sázky. Podle aktuálního kursu mu ale sázkaři příliš nevěří. Na Hanzův neúspěch je vsazeno devadesát procent tiketů s kurzem 1,4, na jeho vstup do Senátu věří jen každý desátý sázkař. Pokud ale Hynek Hanza Jaroslava Kuberu nahradí i v horní parlamentní komoře, za každou vsazenou stovku si výherce odnese 240 korun. Redakce vidí Hanzovy šance padesát na padesát.

Bergman versus Bubeníček

Proti Hynkovi Hanzovi stojí dvě skutečně těžké váhy. První z nich je Zdeněk Bergman (za Senátoři 21), který své síly změřil už se samotným Kuberou při posledních senátních volbách v roce 2018. Ředitel prestižního teplického gymnázia před necelými dvěma lety prokázal, že může myslet vysoko. Ve druhém kole sice prohrál, ovšem bylo to jedno z nejtěsnějších Kuberových vítězství za celou jeho politickou kariéru. Bergman získal mnoho sympatizantů už v roce 2016 při takzvané hidžábové aféře. V dubnu toho roku se totiž začaly v ředitelově poště objevovat desítky anonymních výzev, aby z řad studentů vyloučil studentku Eman Ghalebovou za to, že si hlavu zakrývá šátkem. Šéf gymnázia se dívky veřejně zastal, což zřejmě řada voličů ocenila právě při hlasování.

A Zdeněk Bergman si je svých možností zřejmě dobře vědom. „Před dvěma lety jsem svedl s Jaroslavem Kuberou vyrovnaný souboj, teď si věřím na vítězství,“ řekl CNN Prima NEWS. Na voliče může také zapůsobit video, které Bergman zavěsil na sociální sítě. V něm jeho spolupracovníci omývají posprejovaný (zasklený) plakát protikandidáta Hynka Hanzy, což ocenil i sám teplický primátor.

Druhou těžkou vahou, a třetím vážným adeptem na funkci senátora, je současný hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Byl to právě on, koho Jaroslav Kubera před dvaceti lety porazil ve druhém kole senátních voleb, čímž si zajistil svůj první senátorský mandát. Bubeníčka tehdy od vstupu do horní komory dělily tři tisíce hlasů. Bubeníček ale nelenil. Od roku 2004 je zastupitelem Ústeckého kraje a posledních 7,5 roku vykonává funkci hejtmana. Mezi lety 2015 a 2018 byl rovněž starostou Bíliny, kde je dodnes velmi populární.

Bubeníček má vskutku velké šance na vítězství. Komunisté jsou totiž na severozápadě Čech populární. Před necelými třemi lety získali na Teplicku jen nepatrně méně hlasů než občanští demokraté. V krajských volbách v roce 2016 ale komunisté ODS převálcovali, když se u nich projevil právě Bubeníčkův potenciál. Jen samotný hejtman získal více než trojnásobek hlasů v porovnání s druhým nejúspěšnějším kandidátem, jímž byl Jaroslav Foldyna, tehdy ještě kandidující v dresu ČSSD.

Poperou se o hlasy nacionalistů

Kartami ale může zamíchat rovněž kandidátka hnutí ANO Zuzana Schwarz Bařtipánová, která Bubeníčka před necelými dvěma lety vystřídala v čele již zmíněné Bíliny. Schwarz Bařtipánová by se v Senátu chtěla zaměřit na sociální oblast, což může být téma, na které voliči ve struktrálně postiženém regionu uslyší. O jejich přízeň se bude ucházet také starostka obce Hrobčice Jana Syslová, kterou do boje vyslalo hnutí STAN. Výčet vrcholných komunálních politiků usilujících o Senát uzavírá starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD), jenž po volbách 2018 utvořil radniční koalici s komunisty a extremistickou DSSS.

Petříček: Máme právo spolupracovat s Tchaj-wanem, zásah Číny do Senátu je na hraně

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sice dlouhodobě nedoporučuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), aby navštívil Tchaj-wan, zároveň ale dodává, že si Česko vyhrazuje právo s Tchaj-wanem spolupracovat. V celé řadě otázek máme pocit, že Čína dělá politiku jednostrannou a není to recipročně výhodné, řekl Petříček o „čínské asertivitě“ v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Samotný Senát ve středu konstatoval, že dopis čínského velvyslanectví kvůli plánované cestě senátorů na Tchaj-wan byl výhrůžným vměšováním do vnitřních záležitostí České republiky.

Hlasy nacionalistů ovšem nehodlá dát zadarmo ani Zdeněk Pešek, který bude hájit barvy Trikolóry Václava Klause mladšího. Ředitel teplické Střední školy obchodu a služeb už má v politice něco za sebou – v roce 2018 vedl kandidátku Strany práv občanů pro volby do zastupitelstva právě v Teplicích. Pešek rovněž sekundoval diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ukrajinou, když v létě roku 2018 spolu s tehdejším komunistickým europoslancem Jaromírem Kohlíčkem, někdejším místopředsedou KSČM Josefem Skálou a senátorem Jaroslavem Doubravou (Severočeši.cz) navštívil Ruskem anektovaný Krym. Ukrajinské ministerstvo zahraničí návštěvu ostře odsoudilo a označilo ji za další „recidivu porušení ukrajinské legislativy ze strany těchto politiků, kteří nehledě na opakovaná upozornění i nadále hrubě ignorují nejen ukrajinské zákony, ale také mezinárodní právo“.

Peškovi se bude snažit konkurovat krajský zastupitel za SPD Bohumil Ježek. Jeho sebevědomí ale mohlo srazit nedávné prohlášení europoslance za stejné hnutí Hynka Blaška, který vyslovil podporu právě Peškovi. „Já jej osobně neznám, neznám jeho pohnutky, je to spíše záležitost vedení hnutí, které s ním komunikuje,“ řekl Ježek redakci CNN Prima NEWS. Partu uchazečů o senátorské křeslo na Teplicku doplňuje v neposlední řadě Eugen Sigismund Freimann, pedagog a velmistr rytířského řádu svatého Konstantina Velikého a Heleny. „Na bývalého senátora Jaroslava Kuberu nebudu vůbec navazovat, neudělal pro lidi vůbec nic! Jeho kontroverzní postava určitě k jakémukoliv příkladu v následování pro mě není opravdu jakkoliv vhodná,“ řekl Freimann CNN Prima NEWS. Tepličtí mají velmi pestrý výběr.

Tagy: