Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sice dlouhodobě nedoporučuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), aby navštívil Tchaj-wan, zároveň ale dodává, že si Česko vyhrazuje právo s Tchaj-wanem spolupracovat. V celé řadě otázek máme pocit, že Čína dělá politiku jednostrannou a není to recipročně výhodné, řekl Petříček o „čínské asertivitě“ v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Samotný Senát ve středu konstatoval, že dopis čínského velvyslanectví kvůli plánované cestě senátorů na Tchaj-wan byl výhrůžným vměšováním do vnitřních záležitostí České republiky.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v úterý řekl, že radní čínské ambasády telefonicky varoval před tím, aby blahopřál nové tchajwanské prezidentce ke zvolení do funkce. Jak se vám to poslouchá?
Dlouhodobě sledujeme, že se Čína chová asertivněji. Naším úkolem je udržet to v rámci standardních diplomatických vztahů.
A daří se to?
Já myslím, že se to daří. Čína nám sděluje své pohledy na svět. My musíme být schopni naopak vysvětlovat, že ne vždy se náš pohled shoduje s tím jejím.
Stává se vám, že někdo z čínské ambasády nebo z Číny volá a říká, co má Česká republika dělat?
Všechny státy světa se snaží sdělovat partnerům, jaké jsou jejich priority a zájmy. My to samé děláme ve vztahu k našim partnerům. Informujeme, co se nám libí a nelíbí, co chceme prosazovat. Je to běžná záležitost v diplomacii, má být ale udržena v rámci diplomatických formulací a v diplomatickém jazyce.
Zeptám se konkrétně. Dostalo ministerstvo zahraničí nějaké obdobné doporučení jako Senát k případnému blahopřání nové tchajwanské prezidentce?
Ministerstvo je průběžně v kontaktu s čínskou ambasádou a o těchto tématech se bavíme. Čína v případě Tchaj-wanu prosazuje politiku jedné Číny, my máme nastavená pravidla od devadesátých let a držíme se naší politiky vůči Číně. Máme zájem na konstruktivních vztazích, ale budeme s Čínou jednat i o tom, na čem se neshodujeme. Ať už jde o mezinárodní problémy nebo situaci lidských práv v Číně.
Tak v čem je Čína asertivnější, jak jste řekl?
Bavíme se o tom s kolegy z celé Evropy, mluvíme o tom, jakým způsobem Čína prosazuje své zájmy. V celé řadě otázek máme pocit, že Čína dělá politiku jednostrannou a není to recipročně výhodné.
Šéf Senátu Vystrčil: Některé věci si Hrad zkrátka nechává pro sebe
„Spíše než jako tlak to vnímám jako vměšování do vnitřních záležitostí České republiky a její svébytné zahraniční politiky.“ Těmito slovy popsal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) údajné tlaky ze strany Číny ohledně zrušení své plánované cesty na Tchaj-wan. Jeho schůzka s Milošem Zemanem k tomuto tématu podle něj byla korektní, žádnou averzi prý necítil. Šéf Senátu to uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.
Co odlišuje vměšování od standardního diplomatického informování a doporučování?Vměšování se děje ve chvíli, kdy se cizí stát snaží měnit rozhodování demokraticky volených institucí. V tomto případě je to už na hraně, myslím právě zásah do svobody rozhodování našeho Senátu. Na druhé straně je potřeba držet se našich priorit, jak máme nastavenou politiku jedné Číny. V tom bychom měli být konzistentní.
Zeman říká, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan poškodí české zájmy v Číně. Souhlasíte?
Je pravdou, že Čína vnímá kontakty s Tchaj-wanem stále více s výhradami. My si zároveň vyhrazujeme právo spolupracovat s Tchaj-wanem v celé řadě oblastí. Je to významný partner ekonomický i investiční. Investice z Tchaj-wanu vytvořily více než 18 tisíc pracovních míst. To je srovnatelné s těmi čínskými. Máme zájem rozvíjet dál s Tchaj-wanem vztahy a posilovat spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, inovací a kultury. To říkáme i Číně.
S preferencemi ČSSD spokojen nejsem
V jaké kondici jsou podle vás koaliční vztahy v době koronavirové krize?
V každé koalici se spolupracuje, ale i závodí v politické soutěži. Celkově jsem spokojen s tím, že se daří prosazovat program sociální demokracie. Prosadili jsme zrušení karenční doby a navýšili rodičovský příspěvek. S čím jsem méně spokojen, jsou naše preference.
Jak si interně vysvětlujete těch pouhých šest či sedm procent, které v průzkumech získáváte?
Musíme lépe prezentovat a komunikovat výsledky naší práce a nabídnout dlouhodobější vizi.
O tom, že klíčem k úspěchu je marketing, často mluví i opozice. Trošku přímější byl v tomto váš kolega a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že být s Andrejem Babišem ve vládě je prostě těžké. Souhlasíte?
Já s tím souhlasím. Na druhou stranu krize ukázala, že tradiční programová strana, jakou je ČSSD, je tou kotvou v těžkých dobách. Naši politici ukázali, že jsme schopni řešit rychle problémy, kterým jsme čelili v posledních měsících a že to budeme dělat i nadále.