Přítomnost místopředsedy pražského vrchního soudu Roberta Fremra na Ústavním soudu je nevhodná, napsali v osobním dopisu prezidentu Petru Pavlovi senátoři Marek Hilšer a Hana Kordová Marvanová. Uvedli, že Fremr podle historických záznamů odsoudil mezi lety 1983 a 1985 více než 100 osob za emigraci, což si oba senátoři vykládají jako účast na politické kauze. Uvedl to v neděli server Echo24. Fremr by neměl být jmenován, napsal Hilšer na sociální síti Twitter.
Nominaci bývalého místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Fremra na ústavního soudce ve středu schválil Senát. Pavel při projednávání jím navržených ústavních soudců v Senátu uvedl, že zatím nedostal žádná fakta prokazující, že Fremr jako soudce či člověk selhal. Senátoři dosud poukazovali na kauzu Olšanských hřbitovů z roku 1988, v níž se na obžalobě podílela komunistická tajná policie. Fremr odmítl, že by o tom věděl a že by ve věci rozhodoval vědomě a účelově na pokyn StB. Odmítl i to, že by byl za komunistické éry prorežimním soudcem.
ČTĚTE TAKÉ: Lžete. Vězně, kteří mě mučili, jste použil jako svědky, píše muž odsouzený Fremrem
Hilšer v neděli na Twitteru uvedl, že Fremr nemluvil před Senátem pravdu, když tvrdil, že nikoho za totality neodsoudil z politických důvodů. „V době mezi lety 1983–85 odsoudil přes 100 lidí za emigraci. Mnozí přišli o majetek a rodiny byly postiženy perzekucí. Neměl by být jmenován,“ doplnil.
Pospíšil ostře o Pavlově soudci Fremrovi: Mohl poškodit nevinný život. Senátory nechápu
Pokud se soudce Robert Fremr podílel na zmanipulovaném procesu a poškodil život nevinného člověka, byl bych k jeho podpoře zdrženlivý. Je nepochopitelné, že při hlasování o jeho jmenování ústavním soudcem chybělo tolik senátorů, řekl ve vysílání Partie PLUS europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle poslance Radka Vondráčka (ANO) už není Fremrovo krátké působení v KSČ takový problém, jelikož si podobnou situací prošel i prezident Petr Pavel, který ho nominoval. „Je to trend,“ dodal na CNN Prima NEWS.
Pro Echo24 Hilšer uvedl, že novou informaci o Fremrovi dostal od tří různých zdrojů, které považuje za důvěryhodné. „Dozvěděl jsem se ji v pátek. Společně se senátorkou Kordovou Marvanovou jsme napsali osobní dopis prezidentu republiky s touto informací včera (v sobotu pozn. red) večer,“ dodal. Fremr podle Hilšera rozsudky nad československými občany za odcestovaní do zahraničí podepisoval. „Lidé, kteří se tímto způsobem podíleli na komunistické nespravedlnosti, nemají být povyšováni do nejvyšších justičních funkcí. Uškodí to vnímání spravedlnosti v naší zemi,“ podotkl.
Jmenování ústavních soudců je pravomocí prezidenta
Kordová Marvanová uvedla, že informaci získala od historika Petra Blažka a dodatečně si ji ověřila v Archivu hlavního města Prahy. „(Prezident) prezentoval v Senátu, že kdyby se objevily nové skutečnosti, tak by samozřejmě třeba tu nominaci zvážil. Dle našeho názoru to jsou nové skutečnosti, pro mě to jsou zásadní skutečnosti,“ uvedla pro Echo24.cz. „Respektuji, že jmenování ústavních soudců je pravomocí prezidenta, rozhodný krok činí prezident. Senát jenom vyslovuje souhlas,“ upozornila senátorka. Nechce tuto prezidentovu moc zpochybňovat, dodala.
V patnáctičlenném týmu ústavních soudců je nyní volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. Počátkem srpna skončí mandát předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a Ludvíka Davida. Právě jejich místa by měli obsadit Fremr, místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová a profesorka občanského práva Kateřina Ronovská, jejichž nominaci Senát ve středu schválil.
O ústavních soudcích diskutovali europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podívejte se na video: