Zástupci streamovací služby Netflix nevidí důvod, proč by měli na začátku každého dílu svého seriálového hitu The Crown (Koruna) dávat označení, že dílo je fikcí, a nikoli věrným popisem skutečností ze života britské královské rodiny. A tak požadavku, za který se postavil i ministr kultury Spojeného království, nevyhoví.
„Vzhledem k tomu, že jsme seriál The Crown vždy prezentovali jako drama, pevně věříme, že naši diváci jej vnímají jako fikci volně založenou na historických událostech,“ uvedl streamovací gigant pro web Deadline.com. „Došli jsme tedy k závěru, že žádné upozornění v tomto směru není zapotřebí u seriálu uvádět,“ dodal.
Zejména čtvrtá řada seriálu Koruna čelila ve Velké Británii z několika stran kritickým hlasům. Podle nich je popis života členů královské rodiny zkreslený, a dílo tak nelze chápat jako věrohodný historický dokument. Před několika dny dokonce britský ministr kultury Oliver Dowden poslal Netflixu písemnou žádost o umístění informace před každý díl seriálu, že se jedná o fikci.
Vadí vztah Cahrlese a Diany
Čtvrtá seriálová řada je pro britskou panovnici a její rodinu obzvláště citlivá, protože se zaměřuje na vztah a manželství korunního prince Charlese a lady Diany. Jak je všeobecně známo, Diana se časem necítila v manželství šťastně a její svazek s následníkem trůnu se nakonec rozpadl. Diana zemřela v srpnu 1997 v Paříži na následky autonehody, když se se svým novým druhem Dodym Al-Fayedem snažila setřást bulvární novináře.
Streamovací služba Netflix má po celém světě bezmála 200 milionů předplatitelů a samotný seriál Koruna vidělo téměř 30 milionů z nich. Série momentálně patří mezi nejúspěšnější díla, která pocházejí přímo z produkce Netflixu. Získal už tři Zlaté glóby. První řada se začala vysílat před čtyřmi lety, zaměřuje se na okolnosti nástupu královny Alžběty II. na trůn a popisuje první roky jejího vládnutí.