Velké koncerty v ulicích připravují společně s městem lázeňské domy ve Františkových lázních
Majitelé a manažeři lázeňských domů ve Františkových Lázních se snaží ve spolupráci s městskými úředníky nalákat zpět turisty. Od poloviny března kvůli pandemii koronaviru do lázní nesměli. Těch českých přijíždí na západ republiky v posledních dnech dost.
Kvůli koronakrizi museli také ve Františkových Lázních na několik týdnů omezit provoz. Západočeské město, jehož hlavním lákadlem jsou léčivé prameny, lázně a přírodní rezervace, se nyní snaží dostat turisty zpět. Jak to dělají, zkoumal v pravidelném letním speciálu Po Česku reportér televize CNN Prima NEWS Tomáš Polák.
Část lázní už vouchery od státu nepřijímá. Některé odkazují zájemce až na říjen
Lázně po celé České republice jsou zavalené žádostmi o zlevněné pobyty. O slevový voucher nabízený ministerstvem pro místní rozvoj už požádalo přes 85 tisíc lidí. Ti se teď snaží najít lázně, kde by slevu mohli uplatnit. Některá lázeňská zařízení již svůj limit vyčerpala a příjem voucherů zastavila.
Českým lázním se snaží pomoci také ministerstvo pro místní rozvoj, a to formou voucherů. Sleva čtyři tisíce korun pro jednu osobu na alespoň šestidenní pobyt přilákala do města nové zájemce. „V posledních 14 dnech se nám zaplnily lázeňské hotely,“ potvrzuje referentka jedné z lázeňských společností Petra Matějková.
Městu se snaží pomoci také herci ze Západočeského divadla v Chebu, kteří v ulicích pořádají komentované prohlídky v němčině i češtině. Přitom na sebe berou podobu známých osobností, které lázně v minulosti navštívily. Turisté se tak v ulicích můžou symbolicky projít například s Ludwigem van Beethovenem nebo Boženou Němcovou.
Po Česku: Hrad Buchlov hlídá ostatky mumie. Kam se vydat na Zlínsku?
V rámci speciálu „Po Česku“ se vydal štáb televize CNN Prima NEWS na Zlínsko. Navštívil Baťův kanál, který byl dříve určený k dopravě hnědého uhlí do otrokovické elektrárny, a jeden z nejstarších hradů v republice – nikdy nedobytý Buchlov.
Další chloubou Františkových Lázní je také pseudogotická rozhledna Salingburg, která se nachází asi kilometr od centra města a stojí ve výšce 450 metrů nad mořem. Dá se vyjít do prstence, který se nachází o dalších deset metrů výše.
Asi o 20 procent více návštěvníků než loni láká také přírodní rezervace Soos. Ta je od města vzdálená zhruba čtyři kilometry. Rezervaci stojí za to vidět například díky vrcholu křemelinového štítu. „Místo je unikátní svou geologií. Z bahenních sopek tady například vyvěrá čistý oxid uhličitý i různé minerální vody,“ říká o vrcholu správce rezervace Zdeněk Soukup.
Symbolem celé rezervace je Císařský pramen, který je typický tím, že je ze všech studených pramenů v Chebské pánvi tím nejteplejším. Celoročně mívá 17 stupňů.