Po Česku: Františkovy Lázně lákají turisty. Nejvíce táhne lázeňství a přírodní rezervace

Majitelé a manažeři lázeňských domů ve Františkových Lázních se snaží ve spolupráci s městskými úředníky nalákat zpět turisty. Od poloviny března kvůli pandemii koronaviru do lázní nesměli. Těch českých přijíždí na západ republiky v posledních dnech dost.

Kvůli koronakrizi museli také ve Františkových Lázních na několik týdnů omezit provoz. Západočeské město, jehož hlavním lákadlem jsou léčivé prameny, lázně a přírodní rezervace, se nyní snaží dostat turisty zpět. Jak to dělají, zkoumal v pravidelném letním speciálu Po Česku reportér televize CNN Prima NEWS Tomáš Polák.

Českým lázním se snaží pomoci také ministerstvo pro místní rozvoj, a to formou voucherů. Sleva čtyři tisíce korun pro jednu osobu na alespoň šestidenní pobyt přilákala do města nové zájemce. „V posledních 14 dnech se nám zaplnily lázeňské hotely,“ potvrzuje referentka jedné z lázeňských společností Petra Matějková.

Městu se snaží pomoci také herci ze Západočeského divadla v Chebu, kteří v ulicích pořádají komentované prohlídky v němčině i češtině. Přitom na sebe berou podobu známých osobností, které lázně v minulosti navštívily. Turisté se tak v ulicích můžou symbolicky projít například s Ludwigem van Beethovenem nebo Boženou Němcovou.

Další chloubou Františkových Lázní je také pseudogotická rozhledna Salingburg, která se nachází asi kilometr od centra města a stojí ve výšce 450 metrů nad mořem. Dá se vyjít do prstence, který se nachází o dalších deset metrů výše.

Asi o 20 procent více návštěvníků než loni láká také přírodní rezervace Soos. Ta je od města  vzdálená zhruba čtyři kilometry. Rezervaci stojí za to vidět například díky vrcholu křemelinového štítu. „Místo je unikátní svou geologií. Z bahenních sopek tady například vyvěrá čistý oxid uhličitý i různé minerální vody,“ říká o vrcholu správce rezervace Zdeněk Soukup.

Symbolem celé rezervace je Císařský pramen, který je typický tím, že je ze všech studených pramenů v Chebské pánvi tím nejteplejším. Celoročně mívá 17 stupňů.

Tagy: