reklama

Český cestovní ruch ve druhém čtvrtletí krvácel. Praha spadla na absolutní dno

Letošní duben, květen a červen byly z hlediska tuzemského cestovního ruchu rekordní. Ovšem v negativním slova smyslu. Meziročně se totiž celkový počet hostů ubytovaných v hotelích, penzionech nebo hostelech propadl o 83 procent. Nejhorší byl duben, kdy služby ubytovacích zařízení nevyužil skoro nikdo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

reklama

Vůbec nejvíce koronavirovou karanténu odskákala Praha, kde se počet ubytovaných hostů meziročně snížil bezmála o 94 procent, tedy přibližně na sedmnáctinu stavu stejného období loňského roku. Jen pro představu, loni do Prahy zavítalo od dubna do června asi 1,1 milionu hostů, letos to bylo pouze 138 tisíc.

„Aktuální data Českého statistického úřadu bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze,“ uvedla v reakci na propad turismu v metropoli Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu a cestovní ruch. Podle ní jsou ale magistrátem přijatá opatření na podporu návštěvnosti hlavního města v rámci možností úspěšná. „Daří se jimi motivovat k návštěvě Prahy tuzemské turisty. Ti tak alespoň z části tlumí tento drastický propad,“ dodala Třeštíková.

Metropole se z hlediska cestovního ruchu opravdu zásadně odlišuje od ostatních regionů Česka. Pokles ubytovaných hostů se totiž v krajích pohyboval „jen“ mezi 73 a 80 procenty. Nejvíce byl z tohoto hlediska postižený Karlovarský a Ústecký kraj, nejméně Královéhradecký, Pardubický a Zlínský.

Kvůli turismu trpěl celý sektor služeb

„Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Domácí klientela totiž snížila počet přenocování jen asi o dvě třetiny, zatímco v případě zahraničních návštěvníků byl propad více než 96procentní. „Výrazné ztráty však ve druhém kvartále zaznamenaly všechny typy ubytovacích zařízení,“ dodal Křeček.

Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo v uvedeném období z Německa, a to kolem padesáti tisíc. Druhou nejpočetnější skupinou zahraničních návštěvníků byli s 32 tisíci Slováci, třetí s velkým odstupem skončili Poláci, kterých do tuzemských ubytovacích zařízení zavítalo asi osm tisíc. „V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit,“ uvedl dále Štěpán Křeček.

Pád cestovního ruchu se projevil také na meziročním poklesu tržeb v sektoru služeb. Podle statistiků se ve druhém letošním čtvrtletí snížily o pětinu. Největší pokles nastal právě v ubytování, stravování a pohostinství, a to o bezmála šedesát procent, z toho v samotných ubytovacích službách o procent osmdesát. O více než 22 procent klesly tržby v dopravě a skladování, v administrativních a podpůrných činnostech (jako například u agentur práce nebo cestovních kanceláří) o 36,1 procenta. Jedinou oblastí, kde došlo ve službách k růstu obratu, byly informační a komunikační činnosti, které si připsaly 0,4 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama