Stále více majitelů bytů si za pronájem nechává zaplatit sexem. Kvůli restrikcím spojeným s pandemií koronaviru mnoho nájemníků přišlo o příjmy, sex pro ně tak zůstává jedinou možností, jak se vyhnout tomu, aby skončili jako bezdomovci. Uvádí to průzkum amerického Národního svazu pro spravedlivé bydlení (NFHA), který sdružuje nevládní organizace bojující proti diskriminaci nájemníků.
Podle průzkumu, do něhož se zapojilo více než sto organizací v celých Spojených státech, během pandemie koronaviru vzrostl počet stížností kvůli sexuálnímu obtěžování o třináct procent.
Jako matka samoživitelka jsem neměla na výběr
„Kdybych s ním neměla sex, vyhodil by mě na ulici,“ uvedla pro NFHA žena, které hrozilo vystěhování. „Jako matka samoživitelka jsem neměla na výběr. Nechtěla jsem přijít o bydlení,“ vysvětlila.
Problematice sexu místo placení nájemného je v USA a Velké Británii v posledních letech věnována zvýšená pozornost. Organizace bojující za lidská práva poukazují na zvýšený výskyt on-line reklamy nabízející bydlení výměnou za sexuální služby. Jedním z důvodů jsou mimo jiné i stále rostoucí náklady na bydlení.
Negativní vliv koronavirových opatření
Vzestup tohoto fenoménu navíc výrazně posílila restriktivní opatření namířená proti šíření koronaviru, kvůli nimž přišly o práci miliony lidí po celém světě.
Pozor na děsivý vzestup domácího násilí během karantén kvůli COVID-19, varuje šéf OSN
Generální tajemník OSN António Guterres varoval před „děsivým globálním nárůstem“ domácího násilí během epidemie koronaviru a vyzval vlády jednotlivých zemí, aby zvýšily úsilí v předcházení násilí na ženách. Itálie i Španělsko poukazují na znepokojivá data od zavedení karantén.
„Lidé, kteří jsou zranitelní kvůli hrozbě vystěhování, někdy nemají na výběr,“ sdělil Morgan Williams z NFHA, která hájí nájemníky před diskriminací. „Predátoři z řad pronajímatelů zneužívají jejich zranitelnost,“ dodal.
Údaje o této problematice jsou ovšem neúplné a skutečný počet případů bude pravděpodobně ještě vyšší. Některé oběti se neobrátí na policii z obavy, že přijdou o bydlení. Jiné se bojí případ hlásit kvůli tomu, že by mohly teoreticky čelit obvinění z prostituce, domnívají se experti z NFHA.
V Británii to zažilo čtvrt milionu žen
Dřívější britský průzkum charitativní organizace Shelter England z roku 2018 zjistil, že během posledních pěti let dostalo nabídku platit za nájem sexem přibližně 250 tisíc britských žen.
Podle britské poslankyně Wery Hobhousové zaměřující se na boj proti zneužívání moci bude tento fenomén na vzestupu zvlášť v době, kdy lidé čelí finančním potížím způsobeným pandemií. „Více lidí bude nyní nuceno akceptovat takové dohody, pokud se nechtějí v této těžké době stát bezdomovcem,“ zdůraznila.