reklama

Sex místo nájemného: Během pandemie kvete prostituce v oblasti bydlení

Žena na posteli
Ilustrační foto
Foto: pixabay.com

Stále více majitelů bytů si za pronájem nechává zaplatit sexem. Kvůli restrikcím spojeným s pandemií koronaviru mnoho nájemníků přišlo o příjmy, sex pro ně tak zůstává jedinou možností, jak se vyhnout tomu, aby skončili jako bezdomovci. Uvádí to průzkum amerického Národního svazu pro spravedlivé bydlení (NFHA), který sdružuje nevládní organizace bojující proti diskriminaci nájemníků.

reklama

Podle průzkumu, do něhož se zapojilo více než sto organizací v celých Spojených státech, během pandemie koronaviru vzrostl počet stížností kvůli sexuálnímu obtěžování o třináct procent.

Jako matka samoživitelka jsem neměla na výběr

„Kdybych s ním neměla sex, vyhodil by mě na ulici,“ uvedla pro NFHA žena, které hrozilo vystěhování. „Jako matka samoživitelka jsem neměla na výběr. Nechtěla jsem přijít o bydlení,“ vysvětlila.

Problematice sexu místo placení nájemného je v USA a Velké Británii v posledních letech věnována zvýšená pozornost. Organizace bojující za lidská práva poukazují na zvýšený výskyt on-line reklamy nabízející bydlení výměnou za sexuální služby. Jedním z důvodů jsou mimo jiné i stále rostoucí náklady na bydlení.

Negativní vliv koronavirových opatření

Vzestup tohoto fenoménu navíc výrazně posílila restriktivní opatření namířená proti šíření koronaviru, kvůli nimž přišly o práci miliony lidí po celém světě.

K tématu

„Lidé, kteří jsou zranitelní kvůli hrozbě vystěhování, někdy nemají na výběr,“ sdělil Morgan Williams z NFHA, která hájí nájemníky před diskriminací. „Predátoři z řad pronajímatelů zneužívají jejich zranitelnost,“ dodal.

Údaje o této problematice jsou ovšem neúplné a skutečný počet případů bude pravděpodobně ještě vyšší. Některé oběti se neobrátí na policii z obavy, že přijdou o bydlení. Jiné se bojí případ hlásit kvůli tomu, že by mohly teoreticky čelit obvinění z prostituce, domnívají se experti z NFHA.

V Británii to zažilo čtvrt milionu žen

Dřívější britský průzkum charitativní organizace Shelter England z roku 2018 zjistil, že během posledních pěti let dostalo nabídku platit za nájem sexem přibližně 250 tisíc britských žen.

Podle britské poslankyně Wery Hobhousové zaměřující se na boj proti zneužívání moci bude tento fenomén na vzestupu zvlášť v době, kdy lidé čelí finančním potížím způsobeným pandemií. „Více lidí bude nyní nuceno akceptovat takové dohody, pokud se nechtějí v této těžké době stát bezdomovcem,“ zdůraznila.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama