Jan Skopeček, Lubomír Lipský a Ladislav Trojan se jako rodina Potůčků v seriálu Tři chlapi v chalupě nezapomenutelně vryla do srdcí diváků. Všichni se dožili vysokého věku a celý život je pojilo pevné přátelství. Pravidelně se scházeli u vínečka. Ladislav Trojan byl do neděle posledním žijícím slavného tria.
Zajímavé je, že tři generace Potůčků ze seriálu Tři chlapi v chalupě ve skutečnosti od sebe dělilo jen pár let. Nejmladšímu Potůčkovi, kterého ztvárnil Trojan, bylo v době zahájení natáčení 31 let, jeho filmovému tatínkovi Skopečkovi 38 a starému dědovi Lubomíru Lipskému pouze 40 let.
Když se na televizní obrazovky seriál dostal, okamžitě se z něj stal fenomén. Lidé chvátali domů, aby stihli zhlédnout, co zas Potůčkovic z Ouplavic vyvedou. Původní seriál televize vysílala rok a půl, vždycky první středu v měsíci. Vysílal se živě, a tudíž každý přeřek mohl znamenat ostudu před celým národem. „Téměř měsíc jsme každý díl zkoušeli, odpoledne co odpoledne, což bylo při živém vysílání nutné. Po odvysílání jsme měli čtyři dny volno a následující pondělí to začalo znovu. Když si uvědomíte, že jsme souběžně s tím hráli v divadle a zároveň točili další filmy, měli jsme toho až nad hlavu. Ale vzpomínky na to máme stejně krásné,“ svěřil se dříve Jan Skopeček redaktorovi CNN Prima NEWS.
Dvacet let od smrti Ofky z Noci na Karlštejně: Komu Budínová odkázala téměř sto milionů?
Zatímco v profesním životě si herečka Slávka Budínová splnila všechny sny, v tom soukromém spíše trpěla. Umírala jako multimilionářka, ale bezdětná a opuštěná. Od její smrti uplynulo v těchto dnech už dvacet let.
Čtyři tisíce zamilovaných dopisů
Nevídaný úspěch seriálu všechny překvapil. Když se vysílal, ulice i hospody byly prázdné. Téměř celý národ soustředěně seděl u televize a napjatě sledoval osudy hlavních hrdinů. „Pamatuji se, že byly zaznamenány situace, kdy si lidé v podnicích za úplatu vyměňovali směny, aby Tři chlapi v chalupě stihli. Autobusy nedodržovaly jízdní řády, aby šoféři a cestující stihli večerní vysílání. Byly i podniky, kde během vysílání měli v práci pauzu,“ líčil Jan Skopeček.
On, Lubomír Lipský a Ladislav Trojan se rázem stali miláčky národa. „Dostal jsem asi čtyři tisíce zamilovaných dopisů a na všechny se snažil odpovědět,“ vzpomínal Ladislav Trojan. Po skončení seriálu bylo natočeno ještě několik filmů. Vzhledem k tomu, že zájem diváků neutichal, dokonce se nazkoušela i divadelní hra. Mělo to však háček: Lipský s Trojanem v ní měli alternace. „Jakmile tam nepřijeli oni, ale místo nich byl někdo jiný, diváci byli pokaždé nesmírně zklamáni. A to jsme hráli na velkých fotbalových stadionech pro desetitisíce lidí,“ popisoval Jan Skopeček.
Na pohřeb Jana Skopečka dorazili Troška a Macháčková, květiny poslal i prezident
Ve velké obřadní síni v krematoriu Strašnice se v pondělí blízcí i herečtí a filmoví kolegové rozloučili s hercem a dramatikem Janem Skopečkem. Člen Divadla pod Palmovkou zemřel 27. července v 94 letech. Zahrál si stovky menších rolí. Do povědomí diváku se zapsal snímkem Dobrý voják Švejk, Vyšší princip nebo Marečku, podejte mi pero.
Všichni se dožili devadesátky
Všichni tři se dál vídali i po natáčení. Stala se z nich nerozlučná trojka. Jednou za měsíc se pravidelně scházeli v klubu Divadla ABC u vínečka, kde probírali to hezké, co prožili, to, co momentálně prožívají, i to, co je čeká. „Velmi jsme se hecovali kvůli fotbalu. Já fandil Slavii, Mirek Lipský Spartě a Láďa Trojan Bohemce,“ přibližoval s úsměvem Jan Skopeček. Když Lipský 2. října roku 2015 ve věku 92 let zemřel, scházeli se dál už jenom ve dvou. Po smrti Jana Skopečka, který zemřel 27. července roku 2020 ve věku 94 let, už z legendární trojice zůstal Ladislav Trojan sám. Nyní za svými kamarády odešel i on.