Co dnes dělají herečky, které v krásných šatech zářily jako princezny z nejslavnějších českých pohádek? Mnohé z nich vyměnily herectví za jiný obor. Pro další šlo o začátek úspěšné kariéry.
Princezna Adélka z pohádky S čerty nejsou žerty
Pro Moniku Pelcovou Starou byla postava Adélky první a zároveň poslední filmovou rolí. V době natáčení jí bylo 16 let. Na place ale prožila i svou první velkou lásku, když se zamilovala do Vladimíra Dlouhého, který ztvárnil postavu Petra Máchala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svatba, dítě, pak krutá rána. Herec Jaroslav Drbohlav z pohádky Tři oříšky pro Popelku zemřel v pouhých 38 letech. Před smrtí oslepl
Původně sice chtěla být herečkou a hlásila se na DAMU, tento sen jí však nevyšel. Vrátila se proto do rodné Olomouce. Vystudovala pedagogickou školu – obor čeština a hudební výchova – a stala se učitelkou. Do Prahy před světla kamer už se nikdy nevrátila. Za manžela si vzala spolužáka z gymnázia, s nímž má dvě dcery: Nikolu a Kamilu.
Princezna Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty
Když tehdy sedmadvacetiletá Dana Bartůňková zavítala na konkurz, kde bylo dalších sto adeptek, ani ve snu ji nenapadlo, že vysněnou roli získá. Mezi uchazečkami byly i Libuše Šafránková nebo Ivana Andrlová.
„Šla jsem mezi posledními a z toho dlouhého čekání už byla unavená. Jakmile jsem vešla, zakopla jsem o nějaký kabel a z pusy mi nechtěně vylétlo jaderné slovíčko. Režisér Hynek Bočan se na mě tak zvláštně podíval, což ještě umocnilo můj pocit, že jsem tam chodit vůbec neměla. Když mi pak asi za tři týdny zavolali z produkce, že si vybrali mě, nemohla jsem tomu uvěřit,“ zavzpomínala pro CNN Prima NEWS Dana Bartůňková, která má svoje zájezdové divadlo, s nímž účinkuje především pro dětské publikum. Už téměř třicet let píše divadelní hry a dětské muzikály. Některá představení režíruje a v některých i hraje.
Růženka z pohádky Jak se budí princezny
Marie Horáková, dnes Míková, považuje za zázrak, že roli získala právě ona. Zkušenosti s herectvím měla minimální. Přestože v pohádce Jak se budí princezny hrála křehkou dívku, v reálném životě byla pravým opakem. Rebelka, co se věnuje spíše klučičím aktivitám. Tři roky po natáčení úspěšné pohádky si ještě zahrála menší postavu ve filmu Krakonoš a lyžníci. Tím se ale její herecká kariéra uzavřela.
Několikrát se sice pokoušela dostat na DAMU, přísným sítem ale neprošla. U divadla pak zůstala alespoň jako nápověda. K tomu založila rockovou kapelu Zuby nehty, ve které hrála na klávesy a baskytaru. Až jako matka čtyř dětí vystudovala lidovou konzervatoř a následně režii a dramaturgii na DAMU, katedra loutkářství. Oběma vystudovaným oborům se věnuje dodnes. K tomu ještě učí na Vyšší odborné škole herecké a zálibu našla i v dabingu.
Princezna Bosana z pohádky Tři veteráni
Vida Neuwirthová si po natáčení Tří veteránů zahrála ještě v několika filmech, ale žádná role už jí větší slávu nepřinesla. Stala se spisovatelkou a napsala knihu převyprávěných biblických příběhů. Věnuje se také loutkoherectví, moderování v rozhlasu, působí jako průvodkyně po památkách Prahy, židovském městě a Terezíně a vede dětské divadlo.
Má dva dospělé syny. Na natáčení pohádky velmi ráda vzpomíná a váží si toho, jaké měla štěstí, že se na place potkala s mnoha legendami uměleckého světa.
Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou
Marie Kyselková vystudovala zdravotní školu a herectví se věnovala jen okrajově. K roli se dostala náhodou. Původně ji měla hrát Miriam Hynková. Jenže ta před natáčením vážně onemocněla a režisér Martin Frič jako náhradu ukázal právě na Marii Kyselkovou. Ve svých čtyřiadvaceti letech díky tomu získala svou slavnou a zároveň jedinou filmovou roli – před kameru už se pak nikdy nevrátila.
Během natáčení už čekala syna Ondřeje se svým prvním manželem, hercem Petrem Haničincem, s nímž ji v roce 1955 seznámil Vladimír Menšík. Jejím druhým manželem byl o dvanáct let mladší zubař Vladimír Demek, s nímž měla dvě dcery: Alžbětu a Žofii. Stala se ženou v domácnosti a věnovala se výhradně rodinnému životu. Až v pozdějším věku, když děti odrostly, nastoupila jako vrátná na strahovské koleje, kde nakonec pracovala více než dvacet let. Zemřela v lednu 2019 ve věku 83 let.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaroslav Suchánek, legendární televizní komentátor a otec herce Michala Suchánka. Prožívám nejblbější část života, zůstal jsem úplně sám, smutní