Pavel Trávníček se po 50 letech vrátil na Moritzburg
Letos uplynulo přesně 50 let od uvedení ikonické pohádky Tři oříšky pro Popelku. Představitel prince Pavel Trávníček při této příležitosti vyrazil na německý zámek Moritzburg, kde se část snímku natáčela, a setkal se tam s fanoušky. Někteří za ním jeli dokonce až z Norska. Herec také zavzpomínal, jaká byla tehdy na saském zámku zima a jak ji museli herci přetrpět v letních kostýmech. Připomněl si i jednu příhodu s Libuší Šafránkovou, která dokazovala hereččinu statečnost a odhodlanost. Podle Trávníčka byla Šafránková jedinou skutečnou Popelkou na světě.
Filmování pohádky, která je nejen v Česku, ale i v celé Evropě neodmyslitelně spjata s Vánoci, probíhalo z podstatné části na německém zámku Moritzburg. Natáčela se tam například scéna, kdy Popelka prchá z plesu a na schodech ztrácí střevíček. Návštěva Moritzburgu i po tolika letech vzbuzuje v herci Pavlovi Trávníčkovi silné emoce. „Původně jsem myslel, že to bude trošku smutné. Ale není, protože je to velký úspěch i po 50 letech. Když film takhle dlouho vydržel, tak je tady jistá naděje, že by mohl vydržet i dalších 50 let,“ řekl pohádkový princ redakci CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Jak znáte pohádku Princ a Večernice? Natáčení bylo pro Šafránkovou zcela výjimečné
Pavel Trávníček na zámku Moritzburg Zdroj: CNN Prima NEWS
Pavel Trávníček na zámku Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku Zdroj: CNN Prima NEWS
Pavel Trávníček na zámku Moritzburg pokřtil svoji novou knihu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Na schodišti zámku Moritzburg je dodnes umístěn Popelčin střevíček. Zdroj: CNN Prima NEWS
Návštěva Moritzburgu dodnes v Trávníčkovi evakuuje silné emoce. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zámek Moritzburg Zdroj: CNN Prima NEWS
Princ ztvárněný Pavlem Trávníčkem Zdroj: CNN Prima NEWS
Pavel Trávníček zavzpomínal na chvíle z natáčení Tří oříšků pro Popelku. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Pavel Trávníček představil fanouškům autobiografickou knihu s názvem Tři oříšky pro prince. Zdroj: Se svolením Pavla Trávníčka
Pavel Trávníček má dodnes v Německu silnou základnu fanoušků. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
„Vždy, když přijedu na Moritzburg, tak se mi v srdci otevře zvláštní schránka, protože člověk si nejlépe pamatuje věci z mládí. Tento zámek pro mě znamená hodně, šťastnou cestu v kariéře i v životě. Je to nezapomenutelný okamžik, protože mě to tu spojuje s mnohými lidmi, se kterými jsem tady pracoval. Evokuje mi to vzpomínky, které se už za ta léta samozřejmě přetvořily. Herci fabulují a vymýšlejí si, aby to bylo zábavné,“ pokračoval Trávníček.
Český herec má i po 50 letech velkou základnu fanoušků, obzvlášť v Německu. „Každou zimu si pustím Popelku alespoň desetkrát. Je tak kouzelné, že sem dorazil a mohla jsem ho konečně poznat i obejmout. Myslím, že až přijdu domů, budu brečet štěstím. Stále se ještě třesu radostí,“ prozradila redakci jedna z německých fanynek krátce poté, co jí Trávníček podepsal knihu. Na Moritzburg, který se nachází v blízkosti Drážďan, se v den, kdy tam Trávníček křtil svoji knihu Tři oříšky pro Prince, vydali fanoušci nejen z Česka a Německa, ale i z podstatně větší dálky. „Byli tu lidé z Norska, Švýcarska, ale i z Pobaltí,“ řekla pro CNN Prima NEWS Margitta Henselová, kurátorka výstavy na saském zámku. „Běžně sem přijíždějí návštěvníci z Česka, Polska, dříve také z Ruska,“ doplnila.
Proměna slavné Popelky: Měla jezdit na skútru. Natáčení se plánovalo na léto, říká expert
Nejoblíbenější česká pohádka Tři oříšky pro Popelku mohla být úplně jiná, než jakou ji známe dnes. Původně byla totiž režie nabídnuta Věře Plívové-Šimkové. Ta plánovala modernější Popelku, která měla dokonce jezdit na skútru, upozornil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS filmový publicista Jaroslav Spěváček. Pozdější režisér Václav Vorlíček zase chtěl natáčet v létě. Nakonec však vznikla kvůli německým odborům nádherná zimní pohádka. Podívejte se s námi do zákulisí jejího vzniku.
Léto v zimě
Pohádka se měla původně natáčet v létě, nakonec se ale plány změnily a natáčení bylo přesunuto na zimu. To s sebou samozřejmě přineslo mnoho komplikací. „Byla příšerná zima, sníh ale nebyl. Vzniklo několik pokusů, jak by se sníh mohl nahradit. Třeba polystyren – přivezli kuličky a vysypali je. Jenže foukl vítr a byly fuč. I přesto, že nikoho ani ve snu nenapadlo, že se z Popelky stane to, co se stalo, jsme byli trpěliví,“ podotkl oblíbený herec.
„Protože se psal rok 1973, technika byla ve srovnání s dneškem primitivní. Vše se nakonec podařilo a my jsme to vydrželi. Byli jsme mladí a zvládli jsme to i v letních kostýmech. Dnes se všichni ptají, jak jsme to mohli vydržet jenom v punčocháčích. Bylo minus sedmnáct, to už by se dneska nedalo,“ zamyslel se pohádkový princ
Podle Trávníčka byla představitelka Popelky Libuška Šafránková naprosto výjimečná osobnost. „Libuška byla drobná a nádherná Popelka, jediná na světě,“ zdůraznil. „Byla velice skromná, ale ve svém srdci strašně statečná,“ zavzpomínal na svou kolegyni. „Všechny náročné scény na koni hrdinsky překonávala. Jel jsem kolem, když prala v potoce. Byla strašná zima. Volal jsem na ni, že má úplně červené ruce. Ona mi řekla, že až budou fialové, tak toho nechá,“ připomněl si závěrem jednu z mnoha vzpomínek na Šafránkovou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vařím skvělou rybí polévku, pochlubil se Pavel Trávníček. Vánoce se u něj nesou v duchu tradic