Olmer znechuceně o dnešní době: S Me Too se to přehání, politika je pro psychopaty

Režisér Vít Olmer, který českou kinematografii obohatil o filmy Bony a klid, Tankový prapor či Jako jed, se s manželkou, herečkou Simonou Chytrovou před několika lety angažoval i v politice. Co říká aktuálnímu dění a současné filmové tvorbě?

Na současné filmové tvorbě režisérovi Vítu Olmerovi vadí především vliv hnutí Me Too, které bojuje proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání. „Trochu se to přehání, hlavně v zahraničí. Syn mi píše z Paříže, že na školách například zakazují oslovení mademoiselle, protože by tím učitel vnucoval dotyčné její pohlaví, přičemž ona si ho třeba ještě nevybrala. Taky nemáš říkat dívce, že je hezká, protože takto ji predestinuješ, že musí vypadat furt dobře. Hlásí-li se žena na zkoušky do Evropské komise, má na výběr pohlaví: žena, muž, nebo ‚ještě nevím a nechci se vyjádřit‘. Husté, že?“ řekl Vít Olmer pro redakci CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rudolf Hrušínský nejmladší randil s Ivetou Bartošovou, když žila s Ladislavem Štaidlem. Oženil se až před padesátkou. Jak vypadá jeho láska?

Politika je pro psychopaty, tvrdí režisér

Olmer v roce 2012 neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou Věcí veřejných. Jeho manželka, herečka Simona Chytrová kandidovala jako nestraník za Věci veřejné v roce 2010 do zastupitelstva městské části Praha 5 a o čtyři roky později do Evropského parlamentu. Ani v jednom případě nebyla úspěšná.

„Myslím, že jsme byli naivní, politika je, jak říká, tuším, doktor Honzák, pro psychopaty. A hlavně, já bych v tom Senátu vydržel tak jeden den. Ale ta senátorská kampaň byla k něčemu přece jen dobrá, napsal jsem o ní humoristický filmový scénář. Bohužel mi ho v televizi nevzali,“ okomentoval svou politickou zkušenost Vít Olmer. Dnes už vše pozoruje jen zpovzdálí. „Politické dění sleduji, než na mě přijdou mdloby,“ prohlásil režisér.

Příběhy veksláků ze snacku

Od premiéry jeho nejslavnějšího filmu Bony a klid letos uplynulo 35 let. Na vznik a samotné natáčení vzpomíná režisér rád. „Radek John přinesl filmovou povídku, která mě okamžitě zaujala, zašili jsme se na měsíc na Dobříši a psali jak o život,“ poznamenal Olmer.

Zatímco John měl jakožto investigativní novinář sesbíraný materiál ze života veksláků, režisér měl naposlouchané jejich příhody a způsob vyjadřování ze snack baru, kde se scházeli.

„Venku parkovali se svými mercedesy, ‚medvědy‘ či ‚klavíry‘. Klidně na zákazu stání, vždyť oni, zvlášť jejich špičky, byli s policajtama jedna ruka, prodávali jim se slevou bony, dodávali zahraniční elektroniku a podobně. Nedávno jsem se potkal s jedním veksláckým veteránem, dnes důstojným podnikatelem, a ten mi vyrazil dech informací, že s ‚vejškama‘ dokonce hráli fotbal na hřišti ministerstva vnitra. To se pochopitelně netýkalo ‚pěšáků‘, kteří postávali před Tuzexem a oslovovali kolemjdoucí se slavným sloganem: Bony, bony, chceš bony ňáký?“ vzpomínal režisér.

Vystřihnout se musela jediná scéna

Natočit takový film vyžadovalo v totalitní době nutnou dávku odvahy. Strach prý ale neměl. „Byl konec osmdesátých let a bolševik přece jen už trochu vyměkl. Ti chytřejší nahoře si uvědomovali, že totalita se začíná sypat, a polevili i s cenzurou,“ přiblížil Olmer.

Jisté problémy ale přece jen nastaly. Z filmu musela být například vystřižena scéna, v níž si dva policisté v zelených trenýrkách zkouší za Tuzexem džíny. „Byl to jediný záběr, který musel pryč, StB si pro něj dokonce přijela na Barrandov. Mě chtěli jednu chvíli ze studia vyhodit, ale jak jsem řekl, opratě už povolovaly. I když – abych to zas nebarvil na růžovo, při konečném schvalování chtěly ‚konzervy‘ přece jen zabránit uvedení snímku do kin. Ale pak povstal jistý osvícený soudruh a prohlásil, že nemá cenu film zakazovat, když už ho viděla polovina národa. Veksláci totiž kopii ukradli, rozmnožili a na kazetách vesele prodávali občanům za pětikilo,“ prozradil režisér.

Samotní veksláci prý film přijali nad očekávání dobře. „Ptal jsem se jednoho z jejich šéfíků, jak se mu film líbil, prej jo, kdyby ne, zapálili by mi auto,“ řekl Vít Olmer.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ostrá slova syna Karla Svobody –⁠ otec chtěl svou ženu vydědit. Zmínil intimní detaily vztahu

Tagy: