Silné bouře v Moravskoslezském kraji. Obyvatelé měli v domech až metr a půl vody

Obyvatelé části Frýdeckomístecka a Karvinska prožili na čtvrtek krušnou noc. Jejich územím se prohnala velmi prudká lokální bouřka doprovázená silnými přívalovými dešti. Řeka Stonávka se vylila z koryta a zaplavila lidem sklepy. Hasiči museli odčerpávat vodu asi ze třiceti domů.

Byl to liják, jaký nepamatujeme, shodují se obyvatelé Těrlicka, části obce Hradiště. Voda tekla najednou prostě všude. „Jako kdybyste lila jeden kýbl za druhým. A jak dlouho? Hodinu, hodinu a čtvrt,“ předvádí pro CNN Prima NEWS jeden z poškozených, Emil Probs.

Podle meteorologů spadlo na rozhraní Frýdku-Místku a Karvinska během půl hodiny až 40 milimetrů srážek. Řeka Stonávka se tak rychle dostala na třetí povodňový stupeň a nakonec se vylila z koryta.

„Ve spolupráci s policisty jsme připravovali evakuaci některých objektů v této osadě. Nicméně voda naštěstí velmi rychle opadla, a tak jsme zkontrolovali, jestli lidé mají vše, co potřebují,“ řekl mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Jakub Kozák.

„Obvykle je to tak, že prší třeba tři dny. Potom se zvedne voda a  trochu se dostane do garáže. Teď jí tam ale je metr až metr a půl,“ popisuje vlastní škody další z obyvatel Těrlicka.

Lokální bouřka postihla i Střítež, Hnojník a Třanovice na Frýdeckomístecku, hasiči tam zasahovali v asi třiceti domech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.