Drábová: Mít zásobu potravin na týden nepovažuji za zbytečné

Silný hlas Markéty Fialové 7.5.2020

Pandemie koronaviru postihla celý světa, také maloobchod a tak rostou ceny některých potravin. „Udělat si doma v přiměřené míře zásoby je proto rozumné," uvedl předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

„Rozumná rovnováha je namístě. To znamená, že je záhodno být připraven na to, že se musím najíst, napít, ohřát a vykonat základní hygienické potřeby. Mít zásobu na dva, tři dny, až týden nepovažuji za zbytečné,“ řekla dále Dana Drábová a doplnila: „Je třeba být připraven na to, že se o sebe a o své blízké postarám. Tedy, že budu mít čistou vodu a budu mít co jíst.“

„Společnost na celém světe dostala obrovskou lekci. Jeden virus ukázal, jak dokáže vychýlit normální život," dodal profesor kybernetiky na ČVUT v Praze Michael Šebek. „Kéž by nás to všechny přinutilo myslet trochu na budoucnost. A připravit se na ni,“ poznamenal s tím, že podobná epidemie se může objevit každých 20 let. Na tzv. preppery, kteří se soustavně připravují na kolaps společnosti, však pohlíží s úsměvem. „Myslím, že to přehánějí,“ nadnesl profesor.

Česko není soběstačné

Česká republika není ve výrobě některých vlastních potravin soběstačná. Například výrobu vepřového masa, které je u Čechů nejoblíbenější, pokrývá tuzemský trh pouze ze 37 procent. U drůbežího masa je to 55 procent, u vajec 60 a u mléka 85 procent.

„Myslím, že bychom měli být v rozumné míře soběstační. Nebezpečí přichází ze všech stran,“ varovala Drábová. Koronavirová krize je proto podle ní pro všechny obrovskou příležitostí: „Ukázala, jak rychle dovedeme vyrobit a navrhnout věci, které jsme dříve neměli k dispozici. Jak rychle dovedeme pokročit v digitalizaci zdravotnictví. Což byl léta kvůli různým zájmovým skupinám prakticky neřešitelný problém.“

Tagy: