Když šofér Václav Vostrý najel do davu opilců na Václavském náměstí, silvestrovské oslavy na přelomu letopočtů 1924 a 1925 se zbarvily krví. Za tragédií, která si vyžádala vážně zraněné, ale nebyl přímý úmysl řidiče. Na události nesli vinu hlavně pražští flamendři. Při jedné ostravské silvestrovské oslavě zase strážník napadl pošťáka, načež listonoš vytáhl revolver a postřelil hned tři osoby. Nový seriál CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety připomíná s pomocí dobového tisku velké kriminální případy i běžné zlodějiny. A zločinnost před rovným staletím se kupodivu podobala té dnešní.
Láska je mocná čarodějka v každé době, a kvůli ženám padají rány pěstmi i výstřely z revolverů. Nejprve o těch zaťatých pěstech, které spatřil pražský Václavák na Silvestra před 100 lety.
Pěsti ve tmě na Václaváku
Zápletku noční strkanice z centra Prahy důsledně popsal deník Československá republika: „Na Václavském náměstí přišel před palácem Hvězda obchodvedoucí Jan Simr ze Žižkova, Riegrova ul. č. 53, k Anně Hejdukové, manželce telegrafisty, kterou chtěl políbiti.“
ČTĚTE TAKÉ: Vražda 17leté služky v polích a výčepní zastřelená továrníkem aneb Vánoční zločin před 100 lety
A záhy šlo do tuhého: „Proti tomu ohradil se její manžel a tu Simr vrhl se na Hejduka, udeřil jej pěstí do pravého oka, povalil na zem a způsobil mu krevní podlitinu na hlavě. Hejduk byl odvezen do všeobecné nemocnice, kde byl ošetřen a propuštěn. Simr byl předveden na strážnici a ponechán ve vazbě.“
A ještě poznámka k místu činu. Palác Hvězda, kde se obchodvedoucí Simr pokusil políbit paní Hejdukovou, byl postaven v roce 1913 pro Českou stranu národně socialistickou a dnes je znám jako palác Melantrich. Velký balkon této budovy se v listopadu 1989 zapsal do historie jako tribuna revolučních řečníků či zpěváků a k plnému Václavskému náměstí odtud dokázali společně zapět i Karel Gott s Karlem Krylem.
Tři postřelení v Ostravě
Násilné trestné činy, za nimiž stojí spory o partnerku, žárlivost či mají sexuální motiv, jsou běžné i dnes, jen už se v médiích neobjevují jména pachatelů ani obětí. V meziválečném Československu tisk uváděl přesné adresy zločinců, a v mnoha případech dokonce i postižených. Jiná doba, jiné mravy.
Silvestrovský tanec s krvavým koncem. Pod tímto titulkem referovaly Lidové noviny o dalším silvestrovském zločinu, který se vlastně odehrál už brzy ráno v novém roce 1925. A příčina šarvátky byla hodně podobná té z pražského Václaváku: „V Odborovém domě ve Vítkovicích tančil o silvestrovské zábavě až do rána strážník Jan Brych a listonoš Matěj Matula. Oba se zakoukali do svobodné hospodyně dělníka Vaňka Marie Novickové. Když pak ráno před 6 hodinou Brych tančil s Novickovou, chtěl mu ji Matula vzít z kola.“
Na pěsti nedošlo. Respektive strážník Brych sevřel v pěsti sklenici, a to nejspíše pivní krýgl: „Brych ji nechtěl dát a udeřil Matulu sklenicí do hlavy. Matula vytáhl revolver a střelil po Brychovi, kterému prostřelil levé ucho. Nato vypálil ještě dvě rány. Jedna zasáhla posluhovačku Elišku Frýdeckou a druhá dělníka Bedřicha Kosa do boku. Frýdecká byla dopravena do závodní nemocnice ve Vítkovicích. Matula se pokusil o útěk, byl však zatčen.“
Poněkud drsný příchod roku 1925. Zbývá dodat, že Odborový čili Dělnický dům stojí v ostravských Vítkovicích dodnes. Stavbu z roku 1898 lze najít v Šalounově ulici, ale restaurační provoz už v podniku zanikl. A dávno už nejde ani o „významné středisko dělnického hnutí“, jak byl dům popisován za komunismu, kdy jej prohlásili za kulturní památku, která byla po roce 1989 zrušena.
Autem najel do davu na Václaváku
Policejní svodka čili policejní korespondence vylíčila i další tragickou silvestrovskou událost na Václavském náměstí, která se opět odehrála v blízkosti paláce Hvězda: „Šofér Václav Vostrý z Vinohrad, Kolárova ul. č. 27, jel s osobním automobilem N-VI-346 po Václavském náměstí k Můstku. U paláce Hvězda spojilo se asi dvacet výrostků za ruce a snažilo se automobil zastaviti. Šofér dával výstražné znamení, kterého však neposlechli, a proto byl nucen rychle zabrzditi.“
Potud se vlastně nic nestalo, jenže řidič neměl brzdy úplně pod kontrolou: „Vůz se však smekl a vjel do mladíků. Při tom povaleni a zraněni byli: zednický učeň Jaroslav Kostka ze Smíchova čp. 383 a obchodní příručí Ladislav Kalousek z Prahy II., Vodičkova ul. č. 15. Kostka utrpěl tržnou ránu na temeni hlavy, otřes mozku a pohmožděniny nad pravým kolenem. Kalousek utrpěl těžké vnitřní zranění. Oba byli převezeni týmž automobilem ihned do nemocnice a ponecháni tam v ošetřování.“
Další zranění výtržníci, kteří se vlastními těly pokusili zastavit jedoucí automobil, se obešli bez hospitalizace: „Z ostatních bylo patrně ještě několik lehčeji zraněno, ale zjištěni býti nemohli, poněvadž se po nehodě rozutekli. Šofér byl pak předveden na strážnici.“
Silvestr před 100 lety. Na Václavském náměstí vjel do davu automobil. Událost si vyžádala těžce zraněné, a jen náhodou nikdo nezemřel. Zdroj: Národní digitální knihovna Kramerius
Sylvestr byl letos velmi mírný
Příchod do nového roku 1925 se nicméně odehrál bez nejzávažnějších zločinů. Alespoň denní tisk nepřinesl žádnou zprávu o dokonané vraždě, i když mnohé rvačky mohly zabitím snadno skončit.
Deník Československá republika tak vynesl ortel, že to byl mimořádně klidný Silvestr (v dobovém pravopise zásadně s písmenem y): „Sylvestr byl letos velmi mírný, až na nepatrné ojedinělé zjevy příliš rozjařené nálady a nestřídmosti nemohlo se vůbec mluviti o nějaké bouřlivosti.“
I počasí bylo mírné a sáně (rohačky) musely zůstat doma: „Ani ti, kdož se těšili, že přelom do nového roku zažijí na rohačkách nebo na lyžích, neměli štěstí, oteplilo se až na +4 st. C. Přesto našly se hlavně na Václavském náměstí mladé a rozpálené hlavy, které si nedaly ujíti dosti nebezpečné taškařice.“ A o těchto taškařicích už byla řeč...
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nejprve jí pomohl na zahradě, pak pánví roztříštil lebku. Sabina znala svého vraha od dětství