Jedna z nejbohatších zemí světa Singapur hodlá jako první nastavit uvolněnou dlouhodobou taktiku boje s covidem. Městský stát chce přestat počítat nakažené, nepřetěžovat nemocnice a hygieny infikovanými s lehkým průběhem nemoci a dokonce se ani nebude snažit, aby nákaza úplně zmizela. Podle tamní vlády se lidé musejí naučit žít s covidem jako s chřipkou.
Zatímco se zbytek Asie třese před mutací delta, která se odplížila z Indie do zbytku kontinentu, v Singapuru už nechtějí opakovat šablonu totálních lockdownů a uzavírání ekonomik, kterou si osvojila většina zemí světa.
Podle singapurského covidového týmu je také utopické snažit se dosáhnout nulového počtu infekcí. Singapur chce proto nastavit dlouhodobou strategii, která bude akceptovatelná pro každého. Informovala o ní americká CNN.
Letadlo jen pro očkované. Po Austrálii spustí cestovní bublinu Singapur a Hongkong
Singapur a Hongkong mezi sebou otevřou leteckou linku, kterou budou moci turisté využívat bez nutnosti podstoupit po příletu karanténu. Asijská města tak od 26. května zavedou stejnou „cestovní bublinu“, jaká spojuje například Austrálii a Nový Zéland. Kdo bude chtít ale odletět z Hongkongu do Singapuru, bude muset být očkovaný.
„Špatná zpráva je, že covid zřejmě nikdy nezmizí. Dobrá zpráva je, že i přesto můžeme žít normálně,“ padlo na nedávné tiskové konference singapurských ministrů obchodu, financí a zdravotnictví. „Můžeme proměnit pandemii v něco méně nebezpečného jako chřipka či plané neštovice a pokračovat v našich životech,“ zmínili ministři.
Jak na to?
Klíčem singapurského úspěchu má být vakcinace. V zemi už mají očkování zhruba dvě třetiny občanů. S tím, jak se zvedá proočkovanost, chce Singapur méně úzkostlivě trasovat. Hygiena se bude soustředit pouze na těžce nemocné a na pacienty, kteří s covidem skončí na jednotce intenzivní péče. Lidé s lehkým průběhem nemoci se budou léčit doma. „Budeme se méně bát, že se náš zdravotní systém přetíží,“ uvedli šéfové singapurských resortů.
Asijský stát ale počítá s tím, že současné vakcíny možná nebudou účinné proti budoucím mutacím a bude tak zřejmě nutné občany přeočkovat. Singapur chce také zrychlit proces testování, na výsledky PCR testů se podle tamní vlády čeká až příliš dlouho.
Městský stát počítá ve svém plánu se zodpovědností občanů, kteří by měli dodržovat hygienické návyky a sociální distanc.
Pokud singapurský plán na cestu z pandemie uspěje, může se stát vzorem pro další asijské země a později i pro zbytek světa.