Čtrnáctiletý chlapec z Pákistánu onemocněl vzácnou krymsko-konžskou krvácivou hemoragickou horečkou. Přenašečem této nemoci jsou nakažená klíšťata a může skončit smrtí. Provincie Balúčistán, která leží v západní části Pákistánu, letos podle webu Arab News eviduje již 23 nakažených, z nichž pět zemřelo.
O chlapcově onemocnění informoval web Arab News. „Pacient leží na infekčním oddělení. Momentálně zde máme ještě dalšího pacienta, který je nemocí zřejmě také nakažený. Na potvrzení stále čekáme,“ řekl webu lékař z nemocnice Fatima Jinnah Chest ve městě Kvéta.
DÁLE ČTĚTE: Itálii straší epidemie legionářské nemoci: Nikdo neví, kde se vzala. Šíří se už i Českem
Symptomy nemoci bývají podle deníku The Sun různé: od mírnějších příznaků podobajících se chřipce až po závažné onemocnění charakterizované multiorgánovým selháním či rozsáhlým krvácením – například z očí.
O krymsko-konžské krvácivé horečce (CCHF) předloni informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Nemoc podle její zprávy způsobuje virová nákaza a při některých lokálních epidemiích byla až ve 40 procentech případů smrtelná. Momentálně na ni neexistuje žádná vakcína.
Na rozdíl od většiny jiných nemocí je hlavním přenašečem klíště, respektive klíštětem infikované zvíře. Nakažená osoba je pro jiného člověka nebezpečná pouze v případě, že se dostane do bezprostředního kontaktu s její krví a dalšími tělními sekrety.
Nejčastěji se vyskytuje v oblastech s teplým klimatem. Mezi ně patří hlavně Afrika a Asie. Objevila se ale také v Evropě: Například ve Španělsku bylo od roku 2016 zjištěno podle deníku The Sun 15 případů.
Pákistánská provincie Balúčistán letos podle webu Arab News eviduje již 23 nakažených, z nichž pět zemřelo. A to v době, kdy se tato asijská země připravuje na epidemii opičích neštovic.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vše, co byste měli vědět o nemoci mpox. WHO vydala nejvyšší stupeň varování, hrozí epidemie