Itálie se potýká s rostoucím počtem případů nákazy legionářské nemoci a úřady zatím marně zjišťují její zdroj. Informoval o tom web The Sun s odkazem na tamní média. Zvýšený počet případů legionelózy byl zaznamenán už i v Česku.
V Miláně na severu Itálie se šíří legionářská nemoc. Podle údajů místního zdravotního úřadu bylo k 19. srpnu v regionu Lombardie zaznamenáno nejméně 53 případů onemocnění. Všechny přitom pocházejí z Corsica a Buccinasca, sousedních oblastí na jihozápadě města. Čtyři lidé nemoci podlehli, informoval web The Sun. Podle zdravotníků šlo o pacienty starší 70 let postižené komorbiditami.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr Válek se musel podrobit neplánovanému chirurgickému zákroku. Ruší svůj program
Web ats-milano.it upřesnil, že z celkového počtu byly u 48 případů přítomny rizikové faktory, 12 lidí je stále hospitalizováno, 37 nakažených již bylo z nemocnice propuštěno. K nástupu příznaků došlo u většiny pacientů mezi 10. červnem a 9. srpnem.
Místní zdravotníci se zatím marně snaží najít zdroj nákazy. Spekulují o vodovodní síti mířící do domů. Podle místních médií sesbíraná data naznačují, že všechny případy pocházejí z jednoho zdroje.
Bakterie legionelly se mohou nacházet například ve vodovodních kohoutcích, které nebyly několik dní použity. Odborníci proto vyzývají rekreanty, aby před použitím vodovodních kohoutků a sprch nechali vodu odtéct.
Nárůst případů hlásí i Česko
Zvýšený počet případů legionelózy byl zaznamenán také v Česku. Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornil, že oproti loňsku za stejné období je jejich počet dvojnásobný. Od začátku roku do konce července se jí nakazilo již 302 lidí. „Jedním z důvodů aktuálního nárůstu onemocnění může být nedostatečný ohřev vody kvůli šetření energiemi, dále malá cirkulace vody v potrubí nebo stojatá voda v potrubí,“ vysvětlila Dana Šalamunová z tiskového oddělení SZÚ.
Legionelóza je akutní onemocnění dolních cest dýchacích s příznaky těžkého zápalu plic a častými mimoplicními projevy. Mezi příznaky patří horečka, bolesti svalů a hlavy, suchý kašel, zchvácenost, průjem, zvracení, později se mohou přidat příznaky postižení jater a ledvin. Projeví se od nákazy za dva až 14 dní, nejčastěji za pět nebo šest dní.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Útočné vosy z Afriky a jedovatí pavouci se šíří v Česku. Prymula varoval, kdy hrozí až smrt