Slovenskem otřásl tragický příběh Kataríny, uznávané pedagožky a docentky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Ženě v důchodu lékař včas nediagnostikoval rakovinu. Ačkoliv byla podle serveru Zregionu.sk odhodlaná nemoc porazit, před několika dny svůj boj o život prohrála.
O smutném příběhu informoval web Zregionu.sk. Sedmašedesátiletá Katarína celý život pracovala ve školství – psala přírodovědecké učebnice pro středoškoláky a na Univerzitě Komenského v Bratislavě vyučovala budoucí pedagogy. V roce 2020 už byla v důchodu, když se jí život obrátil vzhůru nohama.
ČTĚTE TAKÉ: Zkoumala rakovinu, sama také onemocněla. Dceři jsem slíbila, že udělám všechno, abych přežila
Ačkoliv celý život dbala na zdravý životní styl, cítila, že něco není v pořádku. Lékař ji nicméně ujišťoval, že jde jen o obyčejný zápal plic. Podezřelé mu nepřišlo ani rapidní hubnutí, kašel a krvácení.
Vyhledala proto gynekoložku v Národním onkologickém ústavu v Bratislavě. Ta z vyšetření zjistila, že Katarína trpí rakovinou ve čtvrtém stádiu a početné metastázy má už i na plicích.
Nákladná léčba nezabrala
Žena podstoupila operaci, která ale nedopadla dobře. Poté následovala řada chemoterapií. Katarína se kvůli náročné léčbě potýkala s bolestmi a řadou zdravotních komplikací. Vzdát se ale nechtěla. Dokonce začala s imunoterapií v zahraničí. Ta ji ale stála spoustu peněz a dva cykly, na které se jí i díky veřejnosti podařilo sehnat finance, nestačily. Další možností byla biologická léčba, tu by však musela schválit pojišťovna.
Následná vyšetření ovšem odhalila, že nemoc dál metastázuje. Katarína nakonec těžký boj prohrála. Zůstal po ní syn, studenti a zarmoucení přátelé.
Rakovina však nesužuje jen Slováky, ale také Čechy a lidi po celém světě. Australští vědci nedávno přišli s nepříjemným odhadem: Do roku 2050 vzroste počet případů karcinomů celosvětově u mužů o 84 procent, úmrtnost pak o 93 procent.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Útočné vosy z Afriky a jedovatí pavouci se šíří v Česku. Prymula varoval, kdy hrozí až smrt