Slovenská vláda nezažívá své nejšťastnější období. Kvůli nepopulárním nařízením, která mají zabránit šíření pandemie a střetům v koalici, klesá jednotlivým stranám popularita. Právě kvůli půtkám a vyostřeným vztahům v kabinetu reálně hrozí, že vláda skončí. Premiér Igor Matovič totiž prohlásil, že pokud se situace nezmění, tak svůj post opustí.
„Nemá smysl to tajit. Na koaliční radě jsem svým kolegům řekl, že pokud se situace nezmění, tak nemám už sílu ani chuť takto dále pokračovat,“ napsal na svůj facebookový profil v minulém týdnu Matovič s tím, že ho nebaví „být neustále ve střehu na výpady od bratra ve zbrani“.
Ťažká doba. Ospravedlnenie. Nemá zmysel to tajiť. Na včerajšej predpolnočnej koaličnej rade som svojim kolegom povedal,...
Posted by Igor Matovic on Tuesday, November 24, 2020
Premiér přitom připouští, že i on sám se ne vždy zachoval správně. „Nedokázal jsem se přes to přenést, protože to bylo zraňující a nepovažoval jsem to za fér vůči mně, našemu hnutí a zbylým dvěma koaličním partnerům,“ doplnil Matovič, který ve vládě vede své hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO).
Kdo je na vině?
Slovenský předseda vlády tím narážel zejména na střety s místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Richardem Sulíkem, který je zároveň předsedou strany Svoboda a solidarita (SAS).
S tím se aktuálně neshodnou na otázkách řešení pandemie koronaviru. Zatímco Matovič prosazuje razantní opatření, Sulík chce ulevit restauracím či posilovnám. Premiér ho proto vyzval, aby připravil svůj vlastní plán řešení pandemie, který by počítal s otevřením podniků. Když jej Sulík v Matovičem požadovaném čase nepředložil, předseda slovenské vlády prohlásil, že „Sulík nesplnil domácí úkol a proto ho radši zadal své jedenáctileté dceři“. S konkrétním návrhem se sice Sulík následně vytasil, ale Matovič jej znovu sepsul s tím, že je „irelevantní a měl by jej nabídnout Mongolsku“.
Vláda v uplynulých dnech řešila také možnost návratu dětí do škol. Matovič zastává názor, že by k tomu ještě nemělo dojít, a i zde je Sulík proti. Na svůj facebookový profil následně napsal, že Matovič svoji osobní zášť upřednostnil před zdravým rozumem. „Nevím, zda existuje jiný svět, ve kterém si premiér vybíjí osobní nenávist ke koaličním partnerům tím, že nechá půl milionu dětí doma,“ napsal v průběhu listopadu Sulík na sociálních sítích.
S ľútosťou sa pozeráme na konanie predsedu vlády, ktorý svoju (pre mňa nepochopiteľnú) osobnú zášť povýšil nad zdravý...
Posted by Richard Sulík on Friday, November 13, 2020
Prohozené role
S Matovičem si vzkazy přes média, potažmo sociální sítě, posílá už léta. V minulosti Sulík o nynějším premiérovi prohlásil, že není „spolehlivým partnerem“ a že je „stejný populista jako Robert Fico“. Matovič reagoval slovy, že „Sulík je přesvědčený, že se vše dá vtěsnat do excelové tabulky“.
Richard Sulík by navíc důvodem pádu vlády nebyl poprvé. V roce 2011 totiž jeho poslanci společně s několika odpadlíky zapříčinili konec vlády Ivety Radičové, přestože Svoboda a solidarita byla součástí koalice.
Pikantní je, že Matovič byl v této době poslancem právě za Sulíkovu Svobodu a solidaritu. Sice již stál v čele uskupení Obyčejní lidé, předchůdce dnešního OLANO se se Sulíkem ale dohodl na volební spolupráci. Společně však dlouho nefungovali. Krátce před pádem vlády Radičové Sulík oznámil, že Matoviče z klubu SAS vyhazuje. Jako důvod označil časté kontroverzní výroky a také mu nedokázal odpustit, že u jednoho návrhu v Národní radě hlasoval společně se SMER-SD.
Aktuální vládu tvoří kromě Matovičova OLANO a Sulíkovy Svobody a solidarity ještě hnutí Jsme rodina Borise Kollára a strana Za lidi, kterou založil a krátce vedl exprezident Andrej Kiska. Ten se však jejího vedení později kvůli zdravotním důvodům vzdal.