INTERVIEW, Christian Clot - 6.5. v 17:30
V jeskyni se nám žilo velmi dobře. Navyknout si na to, co cítíme, bylo ze začátku velmi překvapivé. V pořadu Interview CNN Prima NEWS to řekl cestovatel, badatel a vedoucí expedice Deep Time Christian Clot, který se spolu se skupinou lidí na 40 dní nechal zavřít do jeskyně na jihu Francie. Odříznutí od vnějšího světa spolu účastníci experimentu museli spolupracovat.
Expedice Deep Time byla první svého druhu na světě. Clotovi myšlenku projektu vnukla současná doba a COVID-19. „Všimli jsme si, že spousta lidí neměla vůbec pojem o čase. Byli dezorientováni a nemohli si zvyknout. Chtěli jsme to trochu dotáhnout do extrému a uzavřít lidi do jeskyně, kde nebudou mít vůbec žádné pojetí o čase, abychom věděli, jak se mozek přizpůsobí takové situaci,“ popsal Clot.
Hostem pořadu Interview byl Christian Clot, cestovatel, badatel a vedoucí expedice Deep Time. Zdroj: CNN Prima NEWS
Hostem pořadu Interview byl Christian Clot, cestovatel, badatel a vedoucí expedice Deep Time. Zdroj: CNN Prima NEWS
Účastníci experimentu neměli žádné spojení s vnějším světem a nacházeli se v místě s téměř stoprocentní vlhkostí a teplotou 10 stupňů Celsia. „Bylo to opravdu zajímavé, protože jsme byli ve skupině, pomáhali si a fungovali společně. Díky tomu jsme to prožili docela dobře,“ sdělil cestovatel. „Museli jsme si zvyknout sami na sebe a poslouchat vlastní tělo, ne hodinky. Znovu si navyknout na to, co cítíme, bylo ze začátku překvapivé,“ dodal.
Basilej se zbavuje bezdomovců z ciziny. Platí jim jednosměrné letenky do jejich rodiště
Švýcarské město Basilej nabídlo lidem bez domova, kteří pochází ze zahraničí, že jim zaplatí jednosměrnou letenku či jízdenku na vlak do rodné země. Zájemci však musí souhlasit, že se v blízké budoucnosti nevrátí zpět do Švýcarska. V takovém případě by jim hrozila deportace.
Skupina se skládala z 15 lidí. „Chtěli jsme vytvořit skupinu zastupující současnou situaci a společnost. Šlo o lidi rozmanitých profesí a znalostí. To bylo zajímavé – pokud má každý různé nápady a myšlenky, najdete v tu chvíli správné řešení. Někteří se znali, byli jsme jako malá vesnice ztracená v horách,“ uvedl Clot.
V jeskyni účastníci studovali například mozek, sami sebe, rozhodování, biologii, prostředí anebo mapovali jeskyni. Někteří z nich nakonec nechtěli jeskyni opustit, protože nedodělali svoji práci. „Budeme se tam vracet příští víkend, abychom vše dokončili. Někteří do toho byli opravdu zažraní. Všichni kromě jednoho člověka chtěli dál zůstat v jeskyni. Bylo to dost překvapivé,“ řekl cestovatel.
Prodloužené dny
Pode něj se organizátoři expedice trochu obávali, aby lidé neměli depresi. „Byli jsme docela překvapeni, že pokaždé, když se někdo necítil dobře, mu skupina pomohla, podpořila ho. Nikdo potom nezažil nějakou velkou depresi. Bál jsem se, že někdo uprostřed experimentu odejde, ale to se nestalo. Je to velký úspěch,“ sdělil Clot.
Účastníci expedice si mysleli, že uběhlo pouze 30 dní, ale bylo jich o deset více. „Z experimentu máme spousty dat. Víme, že došlo k určitým změnám mozku, změnily se také naše emoce, vnímání, schopnost se hýbat, cítit. A myslím, že jsme získali dobré poučení do budoucnosti – pokud lidé budou fungovat společně, mohou odolat všem situacím,“ uvedl badatel.
Skupina z jeskyně vyšla před 12 dny. „Pořád mě překvapuje, že jsme venku. V jeskyni nám bylo velmi dobře. Nyní si musíme zvyknout na současný divoký život,“ dodal Clot.