Skupina PPF se loni propadla do ztráty ve výši 291 milionů eur, což v přepočtu dělá 7,4 miliardy korun. PPF to uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě. V roce 2019 přitom vydělala více než 26 miliard.
Za výrazným zhoršením výsledku hospodaření skupiny PPF stojí především koronavirová pandemie. „Negativní ekonomické prostředí způsobené pandemií se soustředilo v odvětví spotřebitelského úvěrování. V rámci finanční divize Skupiny se naopak výrazná odolnost vůči vnějším šokům a současně schopnost dalšího růstu projevila v korporátním i retailovém bankovnictví,“ vysvětlila v tiskové zprávě Kateřina Jirásková, finanční ředitelka PPF.
Podle ní se však ukázalo, že si PPF dokázala s dopady pandemických událostí poradit, což se projevilo ve druhém pololetí loňského roku. Zatímco od ledna do června PPF prodělala bezmála 400 milionů eur (skoro 10 miliard korun), ve zbytku loňského roku vykázala čistý zisk ve výši necelých 100 milionů eur (přibližně 2,4 miliardy korun).
První ztráta vůbec
Do ztráty se PPF loni propadla vůbec poprvé za svou třicetiletou historii. „Celkový čistý zisk Skupiny v letech 2011 až 2020 činil 5,5 miliardy eur, zatímco hodnota aktiv PPF za stejné období vzrostla téměř trojnásobně na 39,7 miliardy eur,“ dodala Jirásková s tím, že loňský výsledek je třeba hodnotit právě v kontextu zisků dosažených v předchozích letech.
Skupina PPF podniká v řadě sektorů, pokrývá zejména finanční služby, telekomunikace, biotechnologie, ale také reality nebo strojírenství. Působí nejen v Evropě, ale také v Asii a Severní Americe. Po celém světě zaměstnávala ke konci loňského roku přes 94 tisíc lidí. Majoritním vlastníkem byl až do svého tragického skonu Petr Kellner, jemuž patřil 98,93procentní podíl. Kellner byl zároveň nejbohatším Čechem s majetkem převyšujícím 300 miliard korun.