Poslanci by v pátek měli znovu hlasovat o rozšíření okruhu podnikatelů s nárokem na koronavirový kompenzační bonus. V úvodním kole je na programu návrh odškodňovacího zákona, jak jej předložila část opozice. Ve druhém čtení by měla Sněmovna projednat návrh KSČM na uzákonění delší pětitýdenní dovolené.
Novelu o kompenzačním bonusu vrátil poslancům Senát. Vláda navrhla, aby o 500 korun denně mohli žádat i podnikatelé v úpadku. Senátoři prosazují mimo jiné zvýšení příspěvku na 667 korun za den a jeho vztažení také na živnostníky bez provozoven.
Opoziční odškodňovací zákon předpokládá, že stát by hradil plnou výši pevných nákladů těm podnikatelům, kteří kvůli vládním opatřením museli zastavit činnost úplně. V případě omezení činnosti by se jednalo o náhradu poloviny fixních nákladů.
Sněmovna by případně mohla pokračovat ve schvalování zákonů. Jde například o svěření kybernetické obrany České vojenské tajné službě. Na programu je také debata o situaci v Národní sportovní agentuře. K ní už se ale Sněmovna dnes asi nedostane.
Vláda projedná další postup
Vláda se navíc bude zabývat dalším postupem poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení Ústavy. Stav nouze skončí po 132 dnech s nedělí. O dalším postupu chtějí s vládou jednat hejtmani.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání Sněmovny uvedl, že náhradní opatření místo těch navázaných na nouzový stav nebudou dostatečně efektivní. Podle odborníků i poslanců je ale možné řadu potřebných omezení vydat i jiným způsobem. Zákon o ochraně veřejného zdraví umožňuje například zavést opatření proti zavlečení infekce ze zahraničí, vyčlenit lůžka ve zdravotnických zařízeních nebo omezit styk nakažených s jinými lidmi, zakázat kulturní a sportovní akce nebo zavřít školy, ubytovací a stravovací podniky.