Hejtmani vyzývají vládu na pátek ke společnému jednání. Chtějí zjistit, jaký bude postup proti pandemii koronaviru, když v neděli skončí nouzový stav. Poslanci ho dnes odmítli dál prodloužit. O stanovisku krajů informovala v tiskové zprávě mediální zástupkyně Asociace krajů ČR Hana Brožková. Jednat o dalším postupu chce i opozice. Na tiskové konferenci to oznámil předseda ODS Petr Fiala.
„Je důležité si uvědomit, že nouzový stav je jen rámec pro to, abychom i my v krajích měli nástroje pro boj s pandemií. Je škoda, že řada opatření vlády nedávala lidem smysl, a obětním beránkem se tak stal právě nouzový stav,“ uvedl předseda asociace a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Jednoznačně jsme se s ostatními hejtmany shodli na tom, že musíme jako asociace rozpoutat debatu, abychom zjistili, jak chce vláda řídit stát a bojovat proti pandemii bez nouzového stavu,“ řekl Kuba.
Nouzový stav končí. Babišova vláda ve Sněmovně prodloužení neprosadila
Nouzový stav v neděli končí. Vládním poslancům ANO a ČSSD se ve čtvrtek po celodenních rozpravách nepodařilo ve Sněmovně najít pro podporu nouzového stavu dostatek hlasů. Pro prodloužení se vyjádřilo pouze 48 poslanců.
Podle Fialy opozice opakovaně iniciovala jednání a přicházela s vlastními návrhy. „Bohužel, na straně vlády jsme nenašli odpovědného partnera, který by měl skutečný zájem situaci řešit. Vláda zná jen jedinou věc: ,Prodlužte nouzový stav.‘ Podle nás automatické prodloužení nouzového stavu není řešení,“ řekl.
Opozice je podle něj připravena s vládou znovu jednat. Je nutné se zabývat zlepšením systému očkování proti COVID-19, otázkou odškodňování firem a živnostníků postižených protikoronavirovými opatřeními, krizovou legislativou nebo návratem části žáků do škol. „Nesmírně mě mrzí a připadá mi nepoctivé, že vláda své fatální selhání hází na opozici, na kdekoho a neuvědomuje si vlastní odpovědnost,“ dodal Fiala.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je možné drtivou většinu rozumných a dobře cílených opatření vyhlásit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Vzniká prostor opatření přehodnotit, zamyslet se nad nimi a jednat uvážlivě, míní. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že s koncem nouzového stavu například padá možnost poskytovat krajům ochranné prostředky či plicní ventilátory ze státních hmotných rezerv, plošně nasazovat armádu na výpomoc nebo omezit obchody.
Válek: Nouzový stav podpořit nešlo
Šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek poznamenal, že opozice nemohla podpořit nouzový stav, protože sváděl vládu k řešením, jež byla neefektivní a většinou i nesmyslná. Zákon o ochraně veřejného zdraví podle něj nutí vládu, aby opatření lépe zdůvodňovala a vyargumentovala.
Na stav nouze, který z neděle na pondělí po pěti měsících skončí, se váže většina vládních restrikcí k omezení šíření COVID-19. Některé z nich by ale podle odborníků i poslanců bylo možné vydat i jiným způsobem.