Proud lávy ze sopky, která na španělském ostrově La Palma vybuchla před více než týdnem, krátce před půlnocí místního času přitekl do vod Atlantského oceánu. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou se do vzduchu stále vznáší oblaka páry s toxickými plyny, místní úřady proto doporučily nepřibližovat se k místu nejméně na 3,5 kilometru. Podle vulkanologa, kterého citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, místní úřady ji monitorují.
Láva, jejíž teplotu odhadují experti asi na 1 000 stupňů Celsia, se teď valí do moře v lávové deltě, kterou si vytvořila. „Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů,“ řekl ve středu ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Voda v moři nemá více než 20 stupňů. Tok lávy cestou ze sopky je v místech až 600 či 800 metrů široký.
Masa žhavé lávy, jejíž rychlost se při postupu ostrovem k oceánu střídavě zvyšovala a snižovala, přitekla k moři hodinu před půlnocí místního času (o půlnoci SELČ) v oblasti obce Tazacorte v místě útesů. Láva stále teče do moře, z něhož se valí oblaka páry.
🔴 #ULTIMAHORA: La colada de lava del volcán de La Palma ha llegado al mar a la altura de Playa Nueva.
— Nunca Es Tarde RTVC (@NuncaEsTardeTVC) September 28, 2021
Imágenes desde el buque Ramón Margalef del Instituto Español de Oceanografía. #lapalma #erupcionlapalma pic.twitter.com/HVJlaVluEr
„Nevíme, kolik bylo zničeno domů, hovoří se o šesti stovkách, dodal Torres. Podle posledních informací programu Copernicus, který vychází ze satelitních snímků, bylo zničeno téměř 700 domů. Zalito lávou bylo na ostrově na 270 hektarů půdy, zničeno bylo asi 23 kilometrů silnic. Torres také uvedl, že erupce sopky se na Kanárských ostrovech výrazně odrazí na letošní sklizni banánů, třetina produkce totiž pochází z ostrova La Palma, kde láva zničila část plantáží nebo zavlažovací potrubí pro ně.
Hladomor, mráz a úbytek populace. Zemi podle vědců hrozí období vulkanické zimy
Výbuch supervulkánu a nebezpečí s tím spojená jsou podle vědců pravděpodobnější, než si lidstvo dosud myslelo. Podle expertů jsou supervulkány činné i několik tisíc let po supererupci a mohou zemi uvrhnout do období vulkanické zimy. Takový sled událostí měl totiž nastat po explozi supervulkánu v místě dnešního jezera Toba v Indonésii.
Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. „Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown,“ sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Ángel Morcuende. Nebezpečí jedovatých plynů je omezeno na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění hlášena nebyla.
Sopka Cumbre Vieja na La Palmě, která je součástí Kanárských ostrovů a leží západně od Tenerife, je aktivní poprvé po 50 letech a začala chrlit popel a lávu 19. září. Láva po cestě k pobřeží poničila téměř 600 domů a banánové plantáže. Erupce dosud vyhnala z domovů skoro 7 000 lidí. Kvůli popelu rozptýleném ve vzduchu byly přerušeny lety z místního letiště. Experti se podle agentury AP domnívají, že erupce sopky by mohla trvat až tři měsíce.
Španělská vláda v úterý po jednání kabinetu oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc ve výši 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Peníze mají posloužit k nákupu bytů nebo domů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou, a k poskytnutí finanční pomoci postiženým katastrofou.