reklama

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference vlády: Chystá velké zpřísnění. Co se od pondělí změní?

Konec používání testů jako covidového certifikátu ve čtvrtek navrhne vládě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pro vstup do provozoven služeb, restaurací či na hromadné akce by tak od pondělí 22. listopadu už museli mít lidé jen potvrzení o očkování či prodělání nemoci COVID-19. Tiskovou konferenci po jednání vlády sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Plánovaná je na 13. hodinu.

reklama

Vojtěch ještě ve čtvrtek ráno o opatřeních mluvil s Anticovid týmem složeným ze zástupců možné budoucí vlády, tedy z koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se STAN. Od 9 hodin jednala vládní rada pro zdravotní rizika. Kabinet se pak sešel v 11 hodin.

Ministři ANO a ČSSD plánovali zpřísňovat už v pondělí. Na opatřeních se ale vláda neshodla. Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že kabinet zvažuje tři modely – ukončení uznávání antigenních testů, bavorský model nebo nejpřísnější rakouský model, kdy se omezuje volný pohyb neočkovaných, tedy takzvaný lockdown neočkovaných.

Ve středu Babiš prohlásil, že se většina vlády kloní k tzv. bavorskému modelu, který ruší uznávání všech testů jako covidového certifikátu. Následně Vojtěch oznámil médiím, že vládě navrhne, aby se od pondělí zpřísnilo právě podle bavorského modelu.

Před pondělním jednáním Vojtěch avizoval, že po dohodě s Anticovid týmem navrhne jen zrušení antigenních testů. Na jednání kabinetu však byla podle ministra debata o tom, zda by to bylo vzhledem ke stavu epidemie dostatečné zpřísnění.

Vláda tak reaguje na zhoršující se epidemii v Česku. Ve středu na státní svátek testy odhalily dalších 14 119 případů nemoci COVID-19. Je to sice o zhruba 8 000 méně než v rekordní úterý, ale více než minulou středu i toto pondělí, kdy byly všední dny. V nemocnicích je podle aktuálních údajů 4 440 lidí s koronavirem, zhruba o 700 více než minulou středu. Oproti začátku tohoto týdne hospitalizovaných mírně ubylo. V těžkém stavu je nyní 15 procent covidových pacientů, konkrétně 663.

Tiskovou konferenci po jednání vlády sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Plánovaná je na 13. hodinu. Je však možné, že začne později.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama