Vláda se v pondělí na zpřísnění opatření proti koronaviru neshodla, rozhodnutí má padnout až ve čtvrtek. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou ve hře tři modely, kterými se kabinet inspiruje. Mezi nimi je uznávání jen PCR testů, nebo bavorský či rakouský model. Co znamenají?
- O-PCR-N model
Vláda podle Babiše zvažuje více možností, podle kterých ve čtvrtek zpřísní opatření. První z nich má být model O-PCR-N, což znamená očkování, negativní PCR test nebo prodělaná nemoc během posledních 180 dnů. Pro vstup do restaurací nebo na hromadné akce by se tak přestal uznávat antigenní test jako covidový certifikát.
S tímto návrhem šel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na vládu už v pondělí. Opatření podle něj mělo platit od 1. prosince. Neočkovaní by si tak za každý PCR test museli zaplatit 814 korun a vydržel by jim 72 hodin. Vláda návrh nakonec ale zatím neschválila. „Vedla se debata o tom, jestli je to vzhledem k epidemické situaci dostatečné,“ vysvětil Vojtěch po jednání kabinetu.
- Bavorský model
Ve hře je i bavorský model. V tomto případě se neuznávají žádné testy, vstup na hromadné akce je tak povolen jen očkovaným nebo těm, kteří prodělali koronavirus.
Neočkovaní navíc od úterý nemohou do restaurací a do hotelů, jinak ale omezený volný pohyb nemají. Bavorsko navíc plánuje přistoupit k povinnému očkování vybraných profesí.
- Rakouský model
Třetí, nejtvrdší model, podle kterého by se vláda mohla řídit, je rakouský. Tam se kromě uznávání výhradně očkování nebo prodělané nemoci od pondělí omezuje i volný pohyb neočkovaným. Platí tam takzvaný „lockdown neočkovaných“.
Ti mohou opouštět domov jen kvůli cestě do práce, do školy, k lékaři, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově. Za porušení nařízení hrozí podle agentury DPA pokuta v přepočtu až 36 600 korun.
Omezení zatím bude platit deset dní. Výjimku mají děti mladší 12 let. Lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test. Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein v neděli řekl, že vláda zvažuje další zpřísnění opatření. Zavést by podle něj mohla noční zákaz vycházení pro všechny občany bez rozdílu. V takovém případě by musely být omezeny i otvírací doby barů a restaurací.
Cílem je vyšší proočkovanost
Ministerstvo zdravotnictví podle Babiše musí do čtvrtka podrobně rozpracovat všechny tři varianty. Premiér doufá, že vláda o zpřísnění ve čtvrtek rozhodne. Podle něj musí resort zdravotnictví zanalyzovat hlavně různé právní aspekty, protože se objevují legislativní názory, že na rakouský model by nestačil pandemický zákon. Byl by potřeba nouzový stav.
Ministr zdravotnictví už v pondělí odpoledne přiznal, že on osobně je příznivcem právě rakouského modelu. Celorepublikový lockdown odmítá.
Podle Vojtěcha je cílem zpřísnění opatření nejvyšší proočkovanost populace. „A budoucí opatření by k tomu měla vést,“ zdůraznil v pondělí na tiskové konferenci. S tím souhlasil i Babiš. „Faktem zůstává, že jediným řešením covidu je očkování. Situace je velice vážná, proto znovu opakujeme všem našim občanům, aby se očkovali,“ dodal v pondělí dosluhující předseda vlády.
V současné době je očkovaných 59,9 % české populace a zhruba 68 % lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle Vojtěcha je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.
Kabinet chce zpřísněním reagovat na stále se zhoršující situaci. V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5 650 případů nemoci COVID-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3 005 nakažených. Počet nových případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Nyní je hospitalizovaných 3 800 pacientů, z nich 572 leží na JIP.