Tripartita k dalším opatřením
Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na tripartitě uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. Tento způsob zmírnění epidemie navrhoval končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jednání se konalo on-line.
Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na středečním mimořádném jednání tripartity uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. O výsledku jednání k opatřením proti koronaviru na pracovištích tripartita informovala na Twitteru. Podle zprávy premiér Andrej Babiš (ANO) současně vyjádřil nesouhlas s povinným očkováním obyvatel.
Sociální partneři i zástupci vlády na #tripartita odmítli uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. Premiér @AndrejBabis vyjádřil také nesouhlas s povinným očkováním obyvatel. Jednoznačnou prioritou všech zúčastněných stran zůstává vysoká proočkovanost populace! pic.twitter.com/cPWSCn7IlO
— tripartita (@tripartita_cz) October 27, 2021
Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf a končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil návrh, podle něhož by do provozů a kanceláří nesměli lidé bez očkování, negativního testu či potvrzení o prodělaném covidu. Odboráři a podnikatelé to kritizovali.
Vstup na pracoviště bez očkování či testu by podle odborů a zaměstnavatelů bylo možné zakázat jen zákonem. Překážky v práci na straně zaměstnance i zaměstnavatele a výši náhrady mzdy upřesňuje zákoník práce. Projednání a přijetí legislativních změn obvykle trvá měsíce.
Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly není možné za nízkou proočkovanost trestat pracovníky a firmy. Zaměstnavatelé přitom už na jaře neúspěšně usilovali o to, aby mohli zřizovat svá očkovací centra. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by podniky dokázaly své lidi k očkování motivovat. Odbory a podnikatelé si stěžují také na to, že s nimi vláda předem chystaná opatření neprojednává a dozvídají se o nich až po schválení.